Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Desantral Tahrik Tasarımında Yeni Boyutlar

B&R, motora entegre edilen IP65 sınıfında olan servo sürücü serisi ile tahrik sistemini genişletmektedir. ACOPOSmulti, şu ana kadar çok modüler sayılırken, motor ile bütünleşen ve servo aktüatör olarak da kullanım alanında gücünü ortaya koyan bu sürücü söz konusu sistemin gelişimini göstermektedir. Yapılandırılabilen modüller, kolayca bağlanabilen mekatronik üniteler olmaktadırlar. Böylece elektrik panosundaki yer sorunu giderilmekte, ayrıca lojistik ve devreye alma eforunda da tasarruf edilmektedir.

Bu inovasyon, motor, pozisyon sensörü (enkoder), presisyon redüktörü ve servo sürücüsü gibi tüm önemli bileşenleri, entegre güvenlik teknolojisiyle kompakt bir ünitede birleştirir. Kolay elektrik bağlantısı sayesinde ACOPOSmulti65m, modüler makine konseptinin uygulanmasını destekler ve böylece optime edilmiş üretim stratejilerini verimli bir biçimde tasarımlar. B&R’ın BU Motion Müdürü Alois Holzleitner, yeni servo aktüatörü ile desantral tahrik teknolojisi yolunda tutarlı bir şekilde ilerlediklerini ve frekans sürücüden çok eksenli servo tahrikleri üzerinden, desantral tahrik çözümüne kadar tüm tahrik yelpazesini tek elden sunduklarını belirtmektedir.

Modern IGBT teknolojisi ve optime motor üretim sınıfının kombine edilerek kullanımı sayesinde, kullanıcı maksimum performanstan yararlanmaktadır. Servo aktüatörlerin spektrumu, 1,8 – 10,5 Nm tork aralığı ve 500 W – 2 kW güç aralığı arası üç gövde boyutunu kapsamaktadır. Daha fazla güç gereksinimi olan uygulamalarda opsiyonel ve sonradan eklenebilen hava soğutucu ünitesi ile yüzde yüz oranında ek performans artışı sağlanmaktadır.

B&R tahrik sistemi ile sınırsız uyumluluk
ACOPOSmulti65m, tüm ACOPOS tahrik grubu ile tam uyumludur. Dolayısıyla Automation Studio’dan bilinen yazılım araçları ve bundan geliştirilen uygulamaların kullanımı mümkündür. Bağlantı topolojisi olarak yeni servo aktüatörü isteğe göre düz veya ağaç yapısında yapılandırılabilir. İletişim ağ yapısı POWERLINK üzerinden sağlanır. B&R servo aktüatörü standart olarak STO (Safe Torque) ve SIL3 veya PLe göre SS1’e sahiptir. SLS, SOS, SDI, SLP gibi diğer güvenlik teknolojisi fonksiyonları openSAFETY üzerinden uygulanır ve ACOPOSmulti65m uygulamasının entegral bir unsurudur.