Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Demir Çelik

“Üretim maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak” zorlu prosesleri ile bilinen demir çelik sektörünün öncelikleri. Bunların gerçekleşmesi için sektörün yapması gerekenler ise; hammaddenin daha iyi kontrolü, optimum enerji tüketimi, insan hatalarının minimize edilmesi ve tesisin arıza duruşlarının azaltılması…

Ancak bu hedeflere ulaşmak, cevherden çelik üretimine kadar geçen süreçte yer alan kok, sinterleme, yüksek fırın, çelikhane, haddehane gibi proseslerde hiç kolay değil. Bu tip proseslerde yer alan cihazlar tüm ömürlerini yüksek sıcaklık, basınç ve toz gibi zor koşullara karşı mücadele ederek geçirir. Ayrıca bu cihazlardan; hızlı kurulum ve devreye alma, prosesin iyileştirilmesi, prosesin kontrolü, ekipmanların sorunsuz çalışması ve bakımı, çevresel şartlara uygun üretim, insan ve teçhizat emniyeti konularına da çözüm oluşturmaları beklenir.