Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Demir Çelik Sektörü Verimliliği Simetal Quantum Ark Ocakları ile Yakalıyor

Dünyada endüstrinin gelişimi, kaynak üretme görevini üstlenen sektörlerin önemini artırıyor. Bu sektörlerden biri olan demir-çelik sektörü, ihtiyacı karşılamak adına başta hurda malzemeler olmak üzere çeşitli kaynaklardan faydalanıyor. Endüstrinin farklı alanlarına verimlilik odaklı pek çok ürün ve çözüm sunan Siemens, demir-çelik sektörünün talebini özel olarak geliştirdiği Simetal Quantum Ark Ocakları ile karşılıyor.

Çelik ihtiyacının günden güne artması, enerji fiyatlarının ve sabit giderlerin yükselmesi, daha düşük fliker ihtiyacı olması, emniyetli çalışmanın ön plana çıkması ve elbette çevre yönetim sistemlerinin öneminin artması sonucu şekillenen Simetal Quantum Ark Ocakları, Siemens-VAI’nın bu alandaki özel ürünü olarak sektörün beğenisini topluyor. Siemens VAI’nın, dünya üzerindeki 200 adet ark ocaklı tesis üzerindeki deneyimi kullanılarak geliştirilen hurda ön ısıtma ile elektrik enerjisinin birleştiği ark ocağı, sürekli çelik üretimini, çevre ve emniyet koşullarına tam uyum sağlayarak düşük maliyetlerle gerçekleştirebiliyor.

Simetal Quantum Ark Ocakları, döküm alma süreci öncesi ısıtılan hurda ile ark ocağına ısı girişini fazlalaştırıyor. Bu da, dökümden döküme olan süreyi düşürürken elektrik enerjisi sarfiyatını azaltarak maliyetlere ve çevreye doğrudan olumlu etki yapıyor.

Ark ocağı içinde sürekli sıvı banyonun bulunması sayesinde elektrik akımı dalgalanmasını minimum şiddette tutan tasarıma sahip olan ürün, patentli FAST cürufsuz döküm alma sisteminin geliştirilmesiyle de dikkat çekiyor. Modernize edilmiş hurda şarj sistemine sahip olan Simetal Quantum Ark Ocakları, baca gazı ve toz toplama sisteminden optimum düzeyde faydalanılmasının yolunu açıyor.

Simetal Quantum sektöre benzersiz avantajlar sağlıyor
Dökümden döküme sürenin yalnızca 33 dakika olduğu ürün, sahip olduğu FAST döküm sistemi ve sürekli sıvı maya ile çalışma olanağı sayesinde enerjisiz sürenin minimumda tutulmasını sağlıyor. 280 kWh/ton elektrik enerjisi tüketimiyle yetinen çözüm sayesinde elektrod tüketim değeri %30’lara varan oranda azalıyor.

100 ton sıvı çelik kapasitesine sahip olan Quantum ark ocağıyla 1 milyon 350 bin ton sıvı çelik üretimi gerçekleştirilebiliyor. Bünyesindeki ön ısıtma sistemi daha küçük trafo kapasiteleriyle çalışılmaya olanak tanırken yeni tasarım toz tutma sistemi çevre koruma şartlarının yerine getirilmesini sağlıyor.

Quantum ark ocakları, hurda yükleme sistemiyle de çeşitli avantajlar sağlıyor. Tamamen otomasyona dayalı olan bu sistemde vinç ile ocak içerisinde şarj yapılmadığı için benzerlerine oranla çok daha yüksek güvenlik standartlarının karşılanmasını sağlıyor. Hurda yükleme standartlarını da yükselten çözüm, sahip olduğu “Hurda Ön Isıtma Sistemi” sayesinde de kolaylık sağlıyor. Bu sistem, hurda ön ısıtmada homojen sıcaklık dağılımı sağlarken maksimum ön ısıtma verimi elde edilmesi için gerekli ortamı sunuyor. Ani hurda çökme riskini minimuma indiren tasarım, uygun baca gazı çıkışıyla şaft içinde ısınmış hurda yapışmalarının önüne geçebiliyor.

Su soğutmalı hurda tutma sistemi, açılma anında şaft panellerinin içine girerek bir sonraki hurda şarjını ön ısıtmak için hemen kapanabiliyor. Hurda tutma sisteminin sabit kapak ve şaft yapısı içinde yer alması ise ısınan hurdanın enerjisinin çok daha verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

Yine özel tasarlanan “Toz Toplama Sistemi” ise mükemmele yakın bir sızdırmazlık elde edilmesini sağlıyor. Kompakt yapısı ile daha küçük bir alanın yeterli olduğu çözüm, daha küçük ikincil emiş hattına gereksinim duyuyor.

Şarj alma sırasında emişi kolaylaştıran davlumbaz sistemine sahip olan Toz Toplama Sistemi, gürültü kirliliğini azaltmanın yanında %30’a varan daha düşük karbondioksit emisyonu sunuyor.