Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Delta Proses Kontrol Ürünleri

DELTA DT serileri, ısı kontrol ve proses kontrol sağlayan endüstriyel ölçüm cihazlarıdır. Girişlerine bağlanabilen Termocouple, PT100 ve analog referanslar ile ON-OFF, PID kontrolü yaparak uygulamalara yönelik çözüm sunabilmektedir.

Modbus haberleşme özellikleri ile PLC ve HMI’li sistemlere kolaylıkla adapte olabilmekte ve parametrelerine ulaşılabilmektedir.

Kusursuz Auto-tuning özellikleri ile aldıkları sistem parametreleri sayesinde PID kontrolde yüksek çıkış hassasiyeti ve stabil bir kontrol sağlarlar. Değişik alarm modları ile sisteme dair durum bilgisi verebilmektedirler. Bütün seriler CE ve UL gibi uluslararası standartlara sahiptir.

Isıtma ve soğutma kontrol
Çıkış tipleri ısıtma, soğutma ve alarm olarak tanımlanabilmektedir. Cihazlar üzerindeki iki adet çıkıştan biri ısıtma tanımlanırken, diğeri soğutma olarak tanımlanabilmektedir. Bu sayede prosesin kontrolü hem ısıtıcı hem de soğutucu cihazların birlikte kontrol edilmesinden dolayı daha stabil olmaktadır. (Şekil 1)

Sensör giriş tipleri
DELTA proses kontrol cihazları, universal sensör giriş tiplerini desteklemektedir. PT100, termocouple, 0-10V lineer analog voltaj, 0-20mA lineer analog akım ve 0-50mV sinyal tipleri cihazlar tarafından okunarak prosesin kontrolü gerçekleştirilmektedir. (Şekil 2)
Çıkış tipleri
DELTA proses kontrol cihazlarında kontrol edilen sistemin gereksinimlerine göre birçok çıkış tipine sahip modeller mevcuttur. Röle çıkış, voltaj çıkış (SSR kontrol için), lineer voltaj 0-10V çıkış ve lineer akım 0-20mA çıkışlı modelleri mevcuttur. Birçok sistem DELTA proses kontrol cihazları ile kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. (Şekil 3)

Auto tuning
DELTA proses ve sıcaklık kontrol cihazları, kontrol sistemi olan PID algoritmasına sahiptir. Böylelikle çok hassas bir kontrol gerçekleştirilebilmektedir. Bilindiği üzere PID kontrolde sistem çalışma hassasiyeti P-I-D katsayılarının değerlerine bağlıdır. Bu değerler ne kadar uygun ayarlanır ise sistem kontrol hassasiyeti o kadar hassas olacaktır. Bu amaçla içerisindeki Auto Tuning (AT) özelliği ile sistem normal şartlarda AT ile başlatılarak sistemin durumuna göre PID katsayıları otomatik olarak hesaplanarak ayarlanmaktadır. Bu sayede sistem devreye alma esnasında kullanıcıya kolaylık, sisteme de kararlılık sağlamaktadır. (Şekil 4)

Program kontrol
İçerisindeki Pattern (Program PID) çalışma modu ile 8 farklı program içerisinde 8 adımlı bir çalışma şekli oluşturulabilmektedir. Böylelikle 8 farklı set değeri ve çalışma süresi ile bir prosesin kontrol programı gerçekleştirilebilmektedir. (Şekil 5)

Haberleşme
Proses kontrol cihazları üzerinde dahili Modbus haberleşme bulunmaktadır. Böylece cihazlar üzerinde bulunan RS485 portu ile bir PLC, HMI, SCADA üzerinden kontrol edilebilmektedir. (Şekil 6)

DTA serisi sıcaklık kontrol cihazı
DELTA DTA serisi sıcaklık kontrol cihazı PT100 ve Termocouple sensör giriş tipleri; röle ve voltaj (SSR) çıkış tiplerini desteklemektedir. ON-OFF, PID kontrol modları ve Auto Tuning özelliği ile sıcaklık kontrol gereksinimlerini karşılamaktadır. Opsiyonel RS485 Modbus haberleşme arabirimi ile haberleşme ağlarına ilave edilerek kontrol ve işlemeyi kolaylaştırmaktadır. 13 alarm modu ile çıkışlar alarm olarak programlanabilmektedir.

DTB serisi proses kontrol cihazı
DELTA DTB serisi proses kontrol cihazı PT100, Termocouple, 0-10V lineer analog voltaj, 0-20mA lineer analog akım ve 0-50mV sensör giriş tipleri; röle, voltaj (SSR), lineer voltaj 0-10V ve lineer akım çıkış tiplerini desteklemektedir. ON-OFF, PID, program PID kontrol modları ve Auto Tuning özelliği ile proses kontrol işlemlerini gerçekleştirmektedir. Pattern çalışma modu ile 8 farklı program içerisinde 8 adım sıcaklık ve çalışma süresi ile programlama yapılabilmektedir. Ayrıca dahili RS485 Modbus haberleşme arabirimi ile haberleşme ağlarına ilave edilerek kontrol ve izlemeyi kolaylaştırmaktadır. 18 alarm modu ile çıkışlar alarm olarak programlanabilmektedir.

DTC serisi modüler proses kontrol cihazı
DELTA DTC serisi modüler proses kontrol cihazı PT100, termocouple, 0-10V lineer analog voltaj, 0-20mA lineer analog akım ve 0-50mV sensör giriş tipleri; röle, voltaj (SSR), lineer voltaj 0-10V ve lineer akım çıkış tiplerini desteklemektedir. DTC1000 ve DTC2000 olmak üzere CPU ve ek modül olarak iki farklı modelden oluşmaktadır. Raya montaj yapılarak kullanılabilmektedir. Bir CPU (DTC1000) ve 7 Ek modül (DTC2000) ile 8’erli gruplar oluşturulabilmektedir. ON-OFF, PID, program PID kontrol modları ve Auto Tuning özelliği ile proses kontrol işlemlerini gerçekleştirmektedir. Pattern çalışma modu ile 8 farklı program içerisinde 8 adım sıcaklık ve çalışma süresi ile programlama yapılabilmektedir. Ayrıca dahili RS485 Modbus haberleşme arabirimi ile haberleşme ağlarına ilave edilerek kontrol ve izlemeyi kolaylaştırmaktadır. 13 alarm modu ile çıkışlar alarm olarak programlanabilmektedir. (Şekil 7)

DTV serisi vana kontrol cihazı
DELTA DTV serisi vana kontrol cihazı PT100, Termocouple, 0-10V lineer analog voltaj, 0-20mA lineer analog akım ve 0-50mV sensör giriş tiplerini desteklemektedir. Çıkış tipi olarak röleli modeli mevcuttur. Tamamen elektronik vana kontrolü için üretilmiştir. Vana açma ve kapatma için iki ayrı çıkış ile ayarlanabilir açma ve kapama süreleri ile vananın kontrolü sağlanabilmektedir. Ayrıca geri besleme sinyali bağlanabilmektedir. Standart RS485 Modbus haberleşme arabirimi ile haberleşme ağlarına ilave edilerek kontrol ve izlemeyi kolaylaştırmaktadır. 18 alarm modu ile çıkışlar alarm olarak programlanabilmektedir.