Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Değişken Hızlı Basınç ve Debi Kontrol Sistemi Sytronix DFEn 5000

A10 ve A4 serilerinde kullanılan Sytronix DFEn 5000 kapalı devre kontrol sistemi, geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Enerji verimli sistem çözümleri için kapalı devre kontrol sistemi
Rexroth Sytronix değişken hızlı pompa tahrik sistemleri, pompa, kontrolör ve motorlardan oluşan kapsamlı bir sistemin yanı sıra çevrim karakteristiğine ve yapılandırmasına dayanan bir yazılımdan oluşur. Değişken hızlı pompa tahrik sistemleri birçok farklı uygulamada enerji tüketimini %30 ile %80 arasında düşürür. Sytronix DFEn 5000 de bu ürün ailesinin bir üyesidir. Kanıtlanmış DFE basınç ve debi kontrol sistemini temel alır.

Bir frekans dönüştürücü ile birlikte kullanıldığında, sistem yağ hacmini ve basıncını kontrol etmek için dinamik ve çok ekonomik bir çözüm ortaya koyar.

Sytronix DFEn 5000 kapalı devre kontrol sistemi, frekans dönüştürücü ile standart bir asenkron motor ile tahrik edilen değişken deplasmanlı eksenel pistonlu pompadan oluşur. Üzerindeki dijital elektronik devre tüm tahrik sistemi için optimum hızı hesaplamaktadır. Değişken deplasmanlı pompanın hareketi debiyi kontrol eder ve motor yükünü azaltır. Basıncı devam ettirebilmek için optimum hız, basınca bağlı olarak 300 ile 400 l/dak arasındadır.

Belli bir çalışma çevrimine sahip makinelerle, debi hızında bir artış gerçekleşmesinden hemen önce hızı tekrar eski haline getirmek üzere bir öğretme süreci kullanılabilir.

Belli bir çalışma çevrimine sahip olmayan makinelerle ise, örneğin bir parti değişikliğinde, debi hızında gereken artışın gerçekleşmesinden çok kısa bir süre önce hızı artırmak üzere bir kontak kapatılabilir. Bu şekilde pompa kontrol sistemi dinamik yapısı sayesinde gerektiğinde kullanıma hazırdır. Bu kontrol sistemi A10 ve A4 serileri için mevcuttur, bu da onu geniş yelpazede uygulamalar için uygun bir hale getirmektedir ve aynı zamanda sonradan eklenebilir bir yapıdadır.