Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Dayanıklı ve Güvenilir D672 Servovalf ile Demir-Çelik’te Hidrolik Güç Kontrolü

Moog’un servovalf tasarımlarının başarısı, müşterilerin hareket kontrolü uygulamaları ve özgün ihtiyaçlarının tam olarak anlaşılması ve bu alanda edinilen tecrübelerin ve yenilikçi AR-GE teknolojilerinin kullanılmasına dayanıyor. İşte bu teknik bilgi, esas kademe için geri bildirim ile ServoJet pilot kademeli NG06 pilot valfi özelliklerini taşıyan üç kademe ebatlı NG 16 servovalfi olan, en yeni Moog ürünlerinden D672 Servovalf’in tasarımı ile birleştirilmiştir. Pilotun ve esas kademenin kapalı devre kontrolü için dijital valf elektronikleri pilot valfi üzerindedir.

• Yüksek dinamik valf davranışına sahip olması,
• Sağlam, kontaminasyon ve kire dayanıklı valf tasarımına sahip olması,
• Müşterinin, uygulamaya göre akım karakteristiği eğrisini modifiye edebilmesi sebebiyle, D672 Servovalfi çelik fabrikaları gibi zahmetli ortamlarda kullanıma özellikle uygundur.

Sağlam valf yapımı
Hem pilot valfi hem de esas kademenin gövdesi sferoid-granit dökme demirdendir ve O-ring olmaksızın, sertleştirilmiş çelikten yapılmış bobin/rakor ünitesinden oluşur. O-ring olmadığı bu tür bobin/rakor ünitelerinde, ‘A’ ve ‘B’ kanallarının ‘P’ basınç kanalı, valf gövdesindeki rakor ile açıklık arasında bulunan bir ek yeri ile sızdırmaz bir şekilde kapanmıştır. Dolayısıyla, değişken yük koşullarından ve basınç piklerinden ileri gelen düşük hidrolik basınca tabi O-ring kullanılarak sızdırma yapmayacak şekilde kapatılan yer, rakorun yalnızca dış kısmıdır.

Kire dayanıklı ServoJet pilot kademesinin ve O-halkanın bulunmadığı sertleştirilmiş bobin/rakor ünitesinin pilot ve ana kademeler için birleşimi, en son ISO gereksinimlerine uygun, uzun hizmet ömrüne sahip dayanıklı valfler sunar.

Müşteri odaklı performans
Gelişmiş valf elektroniği, valfin sınır değerlerinde kullanıldığı şartlarda bile standart olarak doğrusal özellikte akım eğrisine ve müşterinin özel uygulama ihtiyaçlarına uymak üzere benimsenmiş karakteristik eğriye olanak tanır.

Kolay değişim
D672 Servolvalf, dünyanın dört bir yanında, çelik fabrikalarının dayanak noktası olan ve binlerce noktada kullanılmış ünlü Moog D791 tasarımının takipçisidir. D672 valfinde ISO 4401-07-07-0-02’ye göre bir montaj modeli D791 valfinde ise ISO10372-06-05-0-92’ye göre bir montaj modeli bulunur. Mevcut bir uygulamadaki D791 yeni D672 ile değiştirildiğinde, iki farklı montaj şeklinin uyumu için bir montaj manifold bloğu kolaylıkla kullanılabilir.