Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Dahili Amplifikatörlü Ultra-Kompakt Lazer Sensör Panasonic EX-L200

EMC ve FDA yönetmeliklerine uygun olan EX-L200, 2010 yılı Kasım ayında Panasonic Electric Works SUNX’ın yapmış olduğu araştırmaya göre dünyanın en küçük boyutlu sensörüdür.

Ultra kompakt
Panasonic Electric Works’ün genel amaçlı sensörlerine kıyasla hacmi yüzde 67 oranında küçültülmüştür. Özelleştirilmiş entegre ve yeni yapısal dizayn kompakt boyutun elde edilmesini sağlar. Dahili amplifikatörlü lazer sensör Panasonic Electric Works SUNX’ın geleneksel ultra kompakt boyutlara sahip sensörlerin bulunduğu aralıkta kompakt bir yapıda sunulmaktadır.

Yüksek hassasiyet
Algılanan minimum nesne f0,3mm(tipik) [EX-L211]
f0,5mm’lik ışık alanına sahip yarık gereksiz olan ışını keser. Sadece yarık içerisine giren ışın geçerli olacağından doğru ve hassas algılama mümkündür. Bu, küçük boyutlu ve aralarında ufak farklar olan nesnelerin algılanmasında etkilidir. Ayrıca, asferik yüzey yüksek kaliteli nokta ışın yaymak için cam modülü objektif olarak kullanır.

Pozisyonlamaya ve küçük cisimleri algılamaya uygun
100mm-200mm aralığında 0,02mm ya da daha az tekrarlanabilirlik bu tipi pozisyonlama uygulamalarına en uygun hale getirir. Ayrıca f0,01 mm minimum nesne algılama hassasiyetine sahiptir. Karşılıklı tipte aynı asferik yüzey cam lens sapmayı azaltmak ve yüksek kaliteli noktasal ışın yaymak için adapte edilmiştir.

Kolay ışın-ekseni hizalama [EX-L211, EX-L212]
Alıcının önüne algılanacak cismin profilinin konulması görsel pozisyonlamayı kolaylaştırır. Işın hizalama ekranındaki kırmızı noktayı izlerken, nesneleri hizalayarak ışın ekseni ayarlanarak görsel olarak optimum alıcı pozisyonu belirlenebilir. Örnek olarak mekanik uçlu kurşun kalemin ucu bu şekilde görsel olarak hizalanabilir.

Kolay ayarlama
EX-L200 ultra-kompakt fotoelektrik sensör EX-20 serisi ile aynı montaj adımlarına sahiptir. Bu da tasarım sırasındaki zaman kaybını önler.

IP67 yapısı sayesinde suya ve toza karşı yüksek dayanım
IP67 yapısı sayesinde sensör su ve tozun bulunduğu ortamlarda kullanılabilir.