Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Daha Çeşitli Uygulamalar İçin Kompakt PC Kontrolü Gömülü PC CX9020

CX9020, DIN raya monte edilebilir ileri teknoloji ürünü bileşenlere sahip bir kontrolördür: ARM Cortex A8 CPU, yüksek depolama kapasiteli microSD kart ve son derece kompakt tasarıma sahiptir. CX9020 Gömülü PC; bir CPU, çeşitli IT bağlantı çözümleri, arabirim seçenekleri, bir güç kaynağı ve Beckhoff I/O sistemlerine yönelik direkt I/O arabirimini tamamen kompakt bir gövde içerisinde sunmaktadır. CX9020 bağlı olan Bus terminallerini (K-bus) ya da EtherCAT terminallerini (E-bus) otomatik olarak tespit eder ve daha kullanışlı bir sistem yönetimi için ilgili moda geçiş yapar.

CX9020 CPU, etkileyici 1 GB dahili DDR3 RAM belleğe sahiptir. İşletim sistemi için 256 MB kapasitesinde bir microSD karta sahiptir. Boştaki microSD kart yuvası ilave çalışma verileri için kullanılabilir. Ayrıca, güç kesintisi durumunda verilerin saklanabilmesi için 128 kbyte NOVRAM bulunmaktadır. CX9020’nin temel versiyonu iki adet 10/100 Mbit/s Ethernet portu (dahili ağ anahtar), dört adet USB 2.0 bağlantısı ve bir DVI-D arabirimine sahiptir. Çok-seçenekli arabirim sayesinde örneğin EtherCAT (yalnızca slave), Profinet, Ethernet/IP, Profibus, CANopen, DeviceNet, seri arabirim (RS232/RS422/RS485) ya da ses için ilave bir arabiriminin dahil edilmesi mümkündür.

Mevcut ARM9 mimarisinin aksine, ARM Cortex A8 işlemci donanım tabanlı bir gezer nokta ünitesine sahiptir. Bu sayede “floating point” işlemleri (REAL, LREAL) ciddi ölçüde hızlanır ve CX9020’nin aynı zamanda hareket kontrolü uygulamalarına da uygun olmasını sağlar.

CX9020 sistemi, Beckhoff’un ürettiği TwinCAT otomasyon yazılımı platformu ile bir arada çalıştığında görselleştirme ile ya da görselleştirme olmaksızın kullanılabilen yüksek performanslı bir PLC ve hareket kontrolörüne dönüşür. CX9020’de işletim sistemi olarak Microsoft Windows Embedded Compact 7 kullanılmaktadır.

-25…+60 °C aralığındaki bu genişletilmiş işletim sıcaklığı aralığı sayesinde çok çeşitli imalat tesisleri, rüzgar türbinleri ve güneş enerjisi santralleri ile açık alan uygulamaları dahil olmak üzere zorlu ortamlardaki uygulamalar gerçekleştirilebilir.