Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Çözüm Odaklı Ekonomik Otomasyon Sistemi

Wago, 1995 yılında bunu öngörerek bir sistem – tüm uygulamalar için- mantığı ile yola çıkmıştır. Komple modüler olan sistem günümüzde 18 farklı bus yapısına sahip 400’den farklı modül çeşitliliği ile esnek bir uygulama alt yapısını bahsi geçen tüm otomasyon uygulamaları için sunabilmektedir.

Wago´nun uyguladığı otomasyon sistemi temel olarak gemi standardına göre üretilmektedir. Bu sebepledir ki WAGO 9 ayrı LOYD onayı ile dünyada bu konunun liderlerinden biridir. Gemi standardı demek 2500V burst gerilime, yüksek vibrasyona, manyetik alana, korozyona ve ısıl değişimlere dayanıklılık anlamına gelir ki bu standartları bir bina uygulaması ya da fabrika içi uygulamaya kullanıldığı zaman tam bir Failsafe yani arıza oranı en düşük seviyede sistem oluşturulmuş olur.

Bina otomasyonu için gereken bus yapıları Bacnet, KNX, LONworks ve Modbus TCP olup Wago 750 serisi altında her biri için ilgili kurumlarından onaylı yani Bacnet için BTL ve KNX için KNX ve Lon için Echelon tarafından onaylı kontrolörler sunmaktadır. Tüm sistemlerin tek çatı altında toplandığı çok nadir belki de tek otomasyon firması olan Wago bu sayede bir bina içerisinde yapılan HVAC, tekil oda kontrolleri, geçiş kontrol, aydınlatma otomasyonu, enerji ve kademeli jeneratör devreye alma otomasyonu ile tüm bu sistemlere asansör, güneş enerjisi, vb her türlü yardımcı yapının eklenmesi, marka bağımsız olarak mümkün olabilmektedir.

Aynı durum fabrika otomasyonunda da geçerlidir. Bir fabrikada HVAC, aydınlatma, enerji otomasyonunun yanı sıra makinelere ait çalışma verilerinin kaydı, bazı konveyör hatlarının otomasyonu, fabrikanın büyüklüğüne göre forkliftler için otomatik kapı açılımları ile fabrika içerisindeki robotların kontrolüne kadar değişiklikler gösterebilmektedir.

Burada yapılacak bir otomasyon sisteminde tamamen aynı giriş-çıkış modüllerinin kullanıldığı ancak HVAC için olan uygulamada Bacnet IP, toplantı odalarının olduğu kısımlarda KNX IP ile müşteriyi belli bir standartta ağırlayacak konfor otomasyonunun sağlanması, Bluetooth modülleri (açık alanda 1500m´ye kadar haberleşebilmektedir) ile fabrika içerisinde kullanılan makinelerin tüm verilerinin kablosuz olarak IP tabanında bir SCADA merkezinde toplanarak izlenmesi, forkliftlerin kapı geçişlerinde otomatik geçiş sağlama ve fabrika içerisindeki lokasyonlarını SCADA ekranından takip edilmesini sağlamak mümkündür. Aynı fabrika içerisindeki ayrı binada bulunan trafo merkezini IEC 61850 standardı ile sisteme bluetooth ile entegre ederken varsa su arıtma sistemini, yakıt depolarına ait bilgileri EX modüller ile doğrudan aynı sisteme eklemek mümkündür. Aynı fabrika içerisinde üretilecek makinaların kendi otomasyonunu da yine CAN, Ethercat, endüstriyel ethernet ya da profibus kontrolörler ile yapmak mümkündür.

Ya da fabrika içerisinde yer alan marka bağımsız ethernet tabanlı tüm makine PLC´lerini merkezi bir SCADA’ya kablosuz olarak Bluetooth ile bağlamak için Wago Bluetooth gateway’ler (400m açık alan mesafesi) yeterlidir.
Bluetooth 2’den 8’e kadar modül arasında veri haberleşmesi sağlayabilmektedir. 2.0+EDR standardı ile sunulmakta olup P2P saykıl süresi 10msn’nin altındadır. Real-time ve ad-hoc (harici komponentler ile haberleşme) modları vardır. Bu mesafe konusundaki avantajların yanı sıra diğer bir önemli özellikte yukarıda vurgulamaya çalıştığımız çevreden gelen diğer manyetik alanlardan etkilenme oranının diğer kablosuz sistemlere oranla çok düşük olmasıdır. Yine fabrikalardaki önemli uygulamalardan biri konveyör ve üretim bantları boyunca veri toplama zorluğudur. Buralardan alınan analog değerler ya lokal olarak konuşlandırılacak bir PLC´ye bağlanarak merkezi sisteme aktarılır ya da tıpkı yukarıda görülen Wago Speedway IP 67 PLC’ler ile hiç bir panoya gerek kalmadan son derece güvenilir standartlar dahilinde çözülür.

Speedway 50m´ lik istasyonlar ile 500m mesafeye kadar tek bir kontrolör ile hitap edebilmekte olup tüm giriş çıkışlarda sunduğu standart diagnostik yapısı ile hatlar boyunca arıza bulmayı da çok kolaylaştırır. -25 / +70°C’de çalışabilmesi ve manyetik alan altında etkilenmemesi ile her türlü üretim bandı, paketleme sistemleri, ıslak üretim alanları için ideal bir çözüm sunar.

Bir otomasyon sisteminin vazgeçilmezlerinden olan üstün korumaya sahip güç kaynakları konusunda Wago belki de pazarın en iddialı serisi olan EPSITRON ile otomasyon sistemlerinin yüzde 100 demerajlı akımlarda dahi güvenle çalışmasını sağlarken topboost modu ile 10A’lik bir güç kaynağından 50msn süre ile 70A çekilmesini sağlayabilmekte ve sigorta attırma özelliği ile tam bir sistem güvenliğini teşkil etmektedir.

PLC olan yerde çıkışlarda kullanmak için mutlaka röle ihtiyacı vardır. Wago bir otomasyon sisteminin olmazsa olmazı olan rölelerde montajı kolaylaştıran ve güvenliği arttıran soketler ile son derece fiyat/performans oranı yüksek çözümler sunmaktadır. 6mm tek kontak, 2 kontak ve 4 kontak rölelerin yanısıra, aynı formda SSR (solid state) çözümler ile de bir panonun ve otomasyon çözümünün güvenli olması için ürün geliştirmektedir.

Otomasyon sistemlerinin bir diğer önemli ürünü ise izolatörler ve analog çeviriciler olup Wago 6mm standardında ürettiği ileri teknoloji ürünü Jumpflex serisi ile yüzde 0,1 hata oranı sunmaktadır.

2,5kV izolasyon sınıfı ve +70C´ye kadar çalışabilme özelliği ile otomasyon uygulamalarında tak çalıştır çözümü sunabilen Jumpflex serisi ile Wago akım dönüştürücülerden milivolt çeviricilere termokupl dönüştürücülerden sinyal çoklayıcılara kadar onlarca farklı ürün ile otomasyon sisteminin kusursuz çalışması için teknoloji geliştirmektedir.

Öğleki yeni akım dönüştürücüler 50A AC ve 140A DC’ye kadar modbus üzerinden 1200m ye kadar haberleşebilmektedir.

Böylece bir fabrikadaki makinanın ya da bir su arıtma tesisindeki pompa motorunun akım değerlerini ölçmek için sadece 789 serisi akım çevirici ve bir modbus hattı yeterlidir.

Tabiidir ki bir otomasyon sisteminde olmazsa olmaz ürünlerin başında klemensler gelir. En az değeri gören ancak oluşturacağı en küçük bir problemde tüm sistemin çalışmasına büyük sıkıntı yaratacak olan klemenslerde Wago 1951 yılından beri geliştirdiği yaylı ve yüksük gerektirmeyen bağlantı teknolojisi ile öncülük etmektedir.

Özellikle otomasyon panolarında adetli olarak kullanılan klemenslerde en büyük sorunların başında gelen yüksükleme ve yüksüklemedeki hatalar Wago´nun geliştirdiği teknoloji sayesinde ortadan kaldırılmıştır. Yaylı bağlantı hakkında pek çok firma tarafından yapılan haksız eleştiriler bugün bu firmaların en doğru bağlantı teknolojisi olan yaylı bağlantıya yaptığı yatırım ve bunu reklamlar ile ön plana taşıma telaşına bırakmıştır. Ancak burada esas olan tüm bir ürün ailesini yaylı bağlantı ile çözmektir ki Wago 232A´e kadar 95mm 2 kesit ile tam bir çözüm sunar.

Wago otomasyon sistemleri için yüksek teknoloji ürünü failsafe sistemler sunarken temel hedef en ekonomik çözümü oluşturmaktır. Ekonomik çözüm en ucuz olan ancak kalite ve uygulama problemleri oluşturan değil uzun vadede hiçbir sorun yaratmayarak firmaların yaptıkları sistemin arkasından koşturmadan kazanım sağlayandır.