Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ControlMaster Proses Kontrolörleri

ControlMaster ürünlerinin temel prensibi, prosesin kolayca kontrol edilebilmesine dayanır. ControlMaster serisi kapsamlı, renkli TFT teknolojili ekranlarla, kolay kullanıcı arabirimi sayesinde kurulum ve devreye alma işlemlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. ControlMaster en temel uygulamalardan, karmaşık ve kontrolü zor olan proseslere kadar geniş bir ölçekte kullanılabilir.

ControlMaster ürünleri sağlam proses partnerleridir. ControlMaster; kontrol işlevselliğini kaskat, ileri besleme, oransal kontrolle beraber öngörücülü, uyarlanabilir ve çift döngülü kontrol şablonları ile güçlendirmiştir.

Inovatif, kolay kullanılabilir arabirim
Bütün Controlmasterlar ABB’nin diğer enstrümanlarıyla ortak inovatif bir HMI’ya sahiptir. Eğer herhangi bir ABB enstrümanı kullanılıyorsa, ControlMaster’lara da kolayca uyum sağlanabilir.

Gelişmiş kontrol ve işlevsellik
4 yeni ControlMaster enstrümanının her birinin yüksek seviyeli işlevselliği parmaklarınızın ucundadır. Matematik, totalizasyon, frekans girişi, mantık, kazanç ayarlama, valf kontrol ve gerçek zaman ayarlama özellikleri ControlMaster’da mevcuttur.

pPI öngörücülü kontrol, uzun ölü zamanlı proseslerin kolayca kontrol edilmesini sağlar. Bu basit konfigürasyon sadece 3 parametre gerektirir. Oransal band, integral zamanı ve ölü zaman. Uyarlanabilir kontrol, proses dinamiklerinin doğru şekilde değiştirilmesi için otomatik ayarlama anlamına gelir. ControlMaster, değişken ve kontrol edilemeyen yüklerin olduğu proseslerde, sürekli ayarlama ile optimum kontrol verimini 7/24 sağlar. Çift döngülü kontrol ise bağımsız iki ayrık prosesi kontrol eder.

Haberleşme protokolleri
Ethernet haberleşmesi üst düzey bağlantı sağlar. Uzak prosesler ağ üzerinden izlenebilir. ControlMaster alarm durumlarında veya kritik proses durumlarında yetkili kişiye e-mail veya uyarı gönderebilir.

Modbus haberleşmesi ile PLC ve kontrol sistemlerine bağlanılabilir. Modbus ayrıca ControlMaster’ların ScreenMaster’lara bilgi kaydı için basit ve hızlı bağlanmasını sağlar. Bunun yanında otomasyon teknolojisindeki Profibus, Fieldbus haberleşmesi de mevcuttur.

Tam renkli TFT ekran
ControlMaster proses durumunu kapsamlı bir şekilde göstermektedir. Bilgi mesajları ve ayar menüsü diğer sık kullanılan proses kontrol görüntü teknolojisinden farklı olarak full text olarak gösterilmektedir.

Uyarlanabilir I/O ve işlevsellik
I/O, işlevsellik ve şablonlar kolayca tak ve kullan input modelleri ve fonksiyon tuşlarıyla genişletilebilir. Bu sırada ControlMaster ünitesini basitten karmaşık kontrol uygulamaları için ölçeklemek mümkündür. Operatörler standardizasyon sayesinde uygulama gereksinimlerinden bağımsız olarak kolayca ürüne uyum sağlayabilir.

Tanılama
ControlMaster’ın tanılama özellikleri hata durumlarını, anormal proses durumlarını ve bakım durumlarını hızlıca operatöre bildirir. Herhangi bir zamanda operatör alarmı veya tanılama durum göstergesini açıp, aktif mesajları izlemek mümkündür.

Şablon bazlı ayarlama
ControlMaster konfigürasyonu uygulama şablonlarını kullanarak basitleştirilmiştir. Prosese en çok uyan şablonu seçerek otomatik olarak I/O konfigürasyonu ve kontrol işlevselliği yapılır.