Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Çoklu Bağlantı Seçenekleri ile HOG-86 Encoder Ailesi

Zorlu ortamlarda her zaman konuşlandırılmış encoderlere ve en uygun korumaya gereksinim duyulmaktadır. Sadece çalışma esnasında değil kurulumda da bu özelliğe ihtiyaç vardır. Örneğin; rüzgâr enerji santrallerinde motor ve jeneratör geri bildirimi sağlamada veya kâğıt ve metal endüstrisi uygulamalarında kolay kurulum her zaman tercih edilmektedir. Kanıtlanmış delik şaft (hollow shaft) dizaynlarının yanı sıra, kullanıcı her zaman güvenilir tarafta olabilmek için (teknoloji düşmanı zorlu çevre koşulları altında bile) daha fazla gelişmiş bağlantı esnekliğine odaklanmaktadır.

Baumer encoder portföyünde yer alan HOG-86 encoder ailesinin çoklu bağlantı seçenekleri, hafif olması ve ağır ortam şartlarında bile kolay kurulumu belirtilen talepleri karşılamaktadır. IP66 korumasına sahip HOG 86 delik (hollow) şaft encoderler +100°C ile +40 °C ortam sıcaklığına karşı dayanıklı olup, II G/D 3 yüksek koruma sertifikasına uyumludur. Bağlantı seçenekleri arasında kablo çıkışı, radial konnektör çıkışı ve 180° dönebilen terminal kutusu vardır. Terminal kutusunun iki katlı oluşu kurulum sırasında en iyi korumayı sağlamaktadır. Tork desteği 10 farklı pozisyonda uygulanabilmekte ve bu da kurulumda kullanıcıya en yüksek esnekliği sağlamaktadır. HOG 86 ailesi encoderlerin çift yataklı boyutları sayesinde şoklara ve titreşimlere karşı sağlam bir yapıya sahiptirler. 200 N axial yüklere ve 300 N radyal yüklere karşı dayanıklılıkları da HOG 86 ailesinin önemli özelliklerinden biridir.

HOG 86 serisinin yüksek kalitedeki çıkış sinyalleri 500 m uzaklıktaki kontrol istasyonlarından bile güvenilir bir şekilde değerlendirilebilmektedir. Enkoderin mil yatağındaki elektrik yalıtımı, vidaların ve ürün yüzeyinin mil akımlarından zarar görmesini engellemektedir. Ayrıca ürün seçenekleri arasında izole edilmiş uzun ömürlü hibrid mil yatakları vardır ki bu da ürünün uzun olan ömrünün 2 kat daha artmasına imkân sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra HOG 86 serisinin opsiyonlu olarak her hız aralığında encoderi izleyebileceğiniz, çok hızlı bir mikroişlemciye dayalı EMS “Geliştirilmiş İzleme Sistemi” fonksiyonu mevcuttur. Bu sistem sayesinde enkoderin tüm çalışması en yüksek hızlarda bile test edilebilmektedir. Bir hata veya arıza teşhisi üzerine HOG 86 serisi alarm verecek ve görsel olarak da uyarı sinyali ile kullanıcıyı bu durumdan haberdar edecektir. Redundant HOG 86 M serisi encoderler de standart konfigürasyonları içerisinde EMS fonksiyonuna sahiptir. Bu tip encoderler iki kanalda talep edilen sıklığa göre sistemdeki hatayı teşhis edebilen pozisyon ve hız geri bildirimini sağlamaktadırlar.