Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Cognex Dataman 300 2D Kod Okumada Quantum Sıçrayışı

Dataman Serisi okuyucular piyasadaki diğer görüntü tabanlı sabit tip okuyucular karşısında DataMan® yazılımı sayesinde ayrıcalıklı özelliklere sahiptir.

Özellikler
• 1D ve 2D kod okuma teknolojisinde lider Cognex araç kütüphanesi,
• Çoklu kod okumada sorunsuz ve hızlı çözüm,
• Farklı tetikleme modları,
• Endüstriyel haberleşme ve ağ protokolleri (Ethernet, RS232, USB),
• Basit kurulum ve kullanım kolaylığı için kurulum aracı,
• Tek butonla otomatik kalibrasyon, öğrenme,
• Farklı açılardaki aydınlatmaları kullanma, açma/kapama.

ID Kod okuma teknolojisi
1DMax

1D kod okumada sınıfının en iyi okuyucusu; aşırı değişken kontrast farklılığı, bulanıklık, hasarlı, eksik, yansıyan, silik, perspektif bozukluğunu en iyi şekilde okur. Bütün DataMan Serileri 1DMax özelliğine sahiptir.

IDMax
IDMax® Cognex patentli bir algoritmadır. IDMax, DPM şeklinde yazılan datamatrix kodun kalitesiyle malzeme türü ve yüzey farklılıkları sonucu belirgin bozulmaları geniş bir yelpazede ele alır.
IDQuick
IDQuick™ algoritması S ve Q modellerinde iyi ve basit basılmış DPM Data Matrix kodları sorunsuz ve hızlı bir şekilde okur.

QR Codes
Dataman QR kod perfonması ile özellikle yüksek kontrastlı etiketleri ve perspektifi bozulmuş kodları okuma yapar.

VeriCode® Capability (Opsiyonel)
DataMan 100/200/300 Serisi okuyucularda VeriCode® desteği vardır. VeriCode okumanın etkin olması için Veritec yazılımının satın alınması gerekir. Kodun kalitesini çıktı olarak verebilen bu yazılım diagnostik amaçlı kullanılabilir.

MultiCode Capability
DataMan Serisi okuyucular görüş alanı içinde bulunan birden fazla kodu okumayı desteklemekte. DataMan serisi okuyucularla dışardan veya içerden tetikleme tercihine göre ve okuma tipine göre bir ya da birden fazla kodu okuma özelliği kazandırır.

Ayrıca MultiCode sayesinde farklı türlerde (1D, Datamatrix, QR vs.) 128 kodu aynı anda okuyabilir. Buna ek olarak okuyucuya hafızasına öğretilen her kod tipi için daha güçlü okuma yapılır.

Cognex InSight 500
Sınıfında dünyanın en yüksek görüntü alma hızı 640 x 480 pikselde 200FPS

Cognex (NASDAQ: CGNX), dünyanın lider endüstriyel görüntü işleme firması, endüstriyel görüntü işleme sistemlerinde yeni bir çağ açıyor, In-Sight® 500. En yüksek hızdaki görüntü işleme uygulamaları için kullanılabilecek bu ürün aynı zamanda IP65 koruma sınıfına sahip.
Cognex’in geliştirmiş olduğu VSoC™, teknolojisi sayesinde belirli bir alan seçildiğinde 500FPS’ye kadar görüntü alma sağlanabilmekte, bu chip üzerinde görüntü işleme araçlarından bazılarının yerleştirilmiş olması bu hızı sağlamaktadır.

Yüksek hızlı, kullanımı kolay
In-Sight 500

In-Sight standart programlama arayüzlerinin ve EasyBuilder’ın yanında yüksek performanslı okuması sayesinde mevcut sistemlerin çözemediği uygulamalara çözüm bulunabilecek.

Lens ve aydınlatması üzerinde olan In-Sight 500, kullanıcıya kompakt, yüksek hızlı ve kullanımı kolay bir çözüm sunmaktadır.
Görüntülü Kontrol Sistemleri Bölüm Müdürü Bhaskar Banerjee, ürünün piyasadaki diğer ürünlerden çok daha üstün olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “In-Sight 500’ün sunduğu hız ve kullanım kolaylığı endüstriyel görüntü işleme teknolojilerinde bir sıçrayış gerçekleştirecektir. Üreticiler bu ürünle çok daha yüksek hızlarda kontrol yapabilecek ve gözün yakalamasının imkansız olduğu hataları yakalayabilecekler.”

Kenar, Histogram, Blob artık çok daha hızlı
Yüksek hızı, Cognex kalitesinin yanında sağladığı lider görüntü işleme araçlarının, üzerindeki yüksek hızlı işlemcisinin ve neredeyse tüm robot, PLC ve HMI cihazlarıyla kendi protokolleri üzerinde haberleşebilen ve cihazlarda ücretsiz olarak verilen Cognex Connect™ yazılımı da cihazla birlikte sağlanmaktadır.

Bu da In-Sight 500’ün diğer InSight ürünlerinde olduğu gibi EtherNet/IP ve PROFINET ya da diğer protokollerle görüntü, sonuç gönderme esnekliğini kazanmasını sağlamaktadır.

Banerjee, “In-Sight 500, 7 milisaniyenin altında çevrim zamanı ihtiyacı olan kullanıcılar için idealdir. Bu da ortalama 200-300FPS görüntü alma hızına denk gelmektedir. Blob, kenar, histogram gibi basit ihtiyaçları olan ama hız isteyen kullanıcıların başka hiçbir üründe yapamayacakları bu işlemi artık bu ürünü kullanarak rahatlıkla yapabilecekler” açıklamasında bulundu.

Bu tür ürün ihtiyacı özellikle medikal cihaz, paketleme, ilaç sektöründe hızlardan dolayı ortaya çıkmıştır. In-Sight 500 ile Cognex, bu ihtiyaca cevap verebilecek kararlı, sorunsuz, sağlam ve esnek bir ürünü daha piyasaya sundu.