Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Çimento Sektörüne Esnek ve Ekonomik Çözümler

ABB AC500 PLC ailesi DigiVis500 scada yazılımı ve CP600 serisi panelleri ile tüm proses sektörlerlerinde olduğu gibi çimento sektöründe de ABB kalitesini yansıtıyor.

AC500 PLC’ler çimento prosesinin her aşamasında (dik ya da yatay değirmenlerin kontrolü, karmaşık fırın ve klinker soğutma sistemi, tozsuzlaştırma üniteleri vs.) çalışma stabilitesi, gücü ve yüksek hızlı işlemcisi, uygulamaya göre çeşitlilik gösteren yüksek hafıza kapasiteleri ile fark yaratıyor. Ürün özellikle yüksek işlemci hızı ile aşırı hız ve işlem yoğunluğu isteyen fırın prosesi gibi uygulamaların kolaylıkla üstesinden gelebilmekte.

ABB PLC’ler birçok endüstriyel haberleşme protokolünü (Profibus DP, Profinet, Modbus RTU, CS31, CANopen, DeviceNet, EtherCat vs.) desteklemekle beraber, web server ve IEC 60 870-5-104 gibi farklı özellikleri ile de çimento dünyasına hem esnek hem de ekonomik çözümler sunmayı başarıyor.

Her proseste olduğu gibi çimento prosesinde de son derecede önemli olan dağıtılmış I/O modülleri ABB PLC’leri arasında donanım farkı gözetmeksizin tak-kullan olarak çalışır ve her I/O girişi ayrı ayrı konfigüre edilebilir.
Toz ve aşırı ısı çimento dünyasının başlıca saha sorunlarından biri olup, AC500-XC zorlu koşul özel seri PLC’ler ve zorlu koşul özel I/O kartları sayesinde çimentonun zorlu çalışma şartları olan yüksek ısı ve tozlu çalışma ortamlarlarında dahi stabil çalışma ortamı sağlayarak güven veriyor.

Donanım ne kadar güçlü olursa olsun, onu destekleyebilecek güçlü, entegre bir yazılım yoksa herşey çok zorlaşabiliyor. ABB bu konuda çimento dünyasında da sıklıkla kullanılan CFC programlama dili de dahil olmak üzere 5 farklı programlama dilini destekleyen IEC 61131-3 tabanlı PS501 Control Builder Plus yazılımı sayesinde PLC, motor sürücüleri ve operatör panelleri tek bir program üzerinden programlayabilmekte. Bu şekilde, tek noktadan tüm değişkenlere ulaşarak kolay ve etkili bir programlama sistemi sağlamakla birlikte, hazır araçları sayesinde çimento prosesine ait recete sistemleri kolaylıkla uygulanabiliyor. Online diagnostik, osiloskop arayüzü gibi, programlamayı kolaylaştıran araçlara ek olarak ANCI-C dilinde yazılan fonksiyonları da PLC içerisinde rahatlıkla işleyebilmekte. 2000’li yılların teknolojisini kullanan PS501 sayesinde programlama yapmak artık sorun olmaktan çıkıyor.
Çimento sektörü de diğer sektörler gibi görselliği yüksek, göze hitap eden, güvenilir arayüz sistemleri talep etmekte. ABB’nin gelişmiş görsel arayüz sistemi sayesinde, sistemin boyutu ne olursa olsun DigiVis500 tüm sistemi yönetebilecek kadar güçlü bir platformdur. Her bir DigiVis 500 sistemi 10 OPC server, her server de 30 adet PLC’ye bağlanabilme gücüne sahiptir. Bu şekilde 300 adet PLC’li bir sistemi tek bir noktadan yönetilebilir. Yapılan değişiklikler sistem duruşu gerektirmediğinden hızlı ve kolayca yönetilebilir. Rahatlıkla kişiselleştirilebilen arayüzü sayesinde kullanıcı dostudur.