Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Çevreci “Hidrolik Eksen Kontrol” Çözümü: SimoHyd

Hidrolik sistemlerin en önemli sorunlarından biri kullanılan yön valfi, hız ayar valfi, basınç ayar valfi gibi kısıcı kontrol elemanlar yüzünden hidrolik yağın ısınmaktan kaynaklanan özelliğini yitirmesi sorunudur. Bu durumda kullanılan yağın geri dönüşümü işletmelerde çok önemli bir sorundur. İçerisinde valf olmayan ve sistemdeki yağı ısıtmadan yıllarca kullanabilecek bir çevreci bir çözüm: SimoHyd.

SimoHyd’nin klasik hidrolik yapıya göre %70 daha az yağ ihtiyacı vardır. Klasik hidrolik sistemlerin enerji kaybını ısınan hidrolik yağından ve tankından izlemek mümkündür. Oysa SimoHyd® verimli çalışması sayesinde ısı olarak bir enerji açığa çıkarmaz; bu sebepten dolayı hidrolik tankı hiç bir zaman ısınmayan bir çözümdür.

Çevreci bir çözüm olan SimoHyd, 4 kadranlı kapalı sistem yapısı sayesinde sistemin enerji dönüşümü yapmasına olanak vererek, kullanılmayan atıl enerjinin geri dönüşümüne izin vermektedir.

Yani, sistem rejeneratif çalışmaktadır. (Pompa modunda çalışırken sisteme enerji aktarmakta, motor modunda çalışarak sistemden enerji depolamaktadır.)
– Diferensiyal silindirlerdeki hacim farkları hidrolik akümülatörlerle giderilebilir.
– Simotion kontrol devresiyle istenen hız ve basınç profilleri izlenebilir. Durağan haldeyken bile basınç ayarı yapılabilir.
– Yüksek debilerde birimler tek bir hareket merkezinden sağlanabilir. Miktar değişimi kademesiz olarak 0…900 l/dak. arasında mümkündür.
SimoHyd çok sessiz bir çözümdür. Sistemin çalışma sesi insan ses seviyesinden daha fazla değildir.
Ses kirliliği yaratmaz.

Simotion
Mekanik komponentlerin teknoloji fonksiyonlarını içerisinde bulunduran ileri düzeyde bir hareket kontrol sistemidir. Mühendislik platformu yüksek düzeyli programlama tekniklerini içerecek şekilde düzenlenmiştir. SimoHyd çözümünü içerisinde standart teknoloji objeleri gibi özellikler bulundurmaktadır.

Kullanım alanları
– Rüzgar jeneratörleri,
– Uçuş simülatörleri,
– Mobil kaldırıcılar ve taşıyıcılar,
– Metal şekillendirme makineleri,
– Kağıt ve tekstil makineleri,
– Plastik işleme makineleri,
– Yangın söndürme ve çöp kamyonları,
– Ağaç işleme makineleri.

Özet
– Kapalı devre 4 kadranlı uygulamalarda,
– Motor uygulamalarında,
– Enerji tasarrufu %70 dolayında,
– İhtiyaç duyulan yağ hacminden %90’a kadar tasarruf,
– Tek ünite ile 900 l/dak’ya kadar verim,
– Büyük debilerde de çok yüksek dinamizm,
– Daha az miktarda valf, bağlama plakası, boru, hortum, bağlantı elemanı.

Kadran köşelerinde basınç farkı oluşmadığından; servo, hız ayar vaya oranlama valflari gibi elemanlara gerek duyulmamaktadır.
Enerji tasarrufu gerçekleşir. Bu sayede yağ soğutma sistemine gerek duyulmaz.