Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Bilimsel Otomasyon Yüksek Hassasiyetli Ölçüm Terminalleri

TwinCAT 3´te Matlab®/Simulink® Bütünleşmesi
Ölçüm ve otomasyon için bugüne kadar iki ayrı sisteme gereksinim duyulmuş olsa da Beckhoff artık her iki işlevi tek tip bir platformda birleştiren “Bilimsel Otomasyon”u kullanıcılara sunuyor. Beckhoff, Bilimsel Otomasyon araç takımını enerji gözetimine yönelik yüksek hassasiyetli ölçüm I/O terminalleri ve alt aksamları ile birlikte sağlıyor. En ileri düzeydeki ölçüm teknolojisinin bant genişliği ve gerçek zamanlı iletişime yönelik artan gereksinimleri gerçek zamanlı Ethernet sistemi EtherCAT kullanılarak yeterli ek performans elde tutularak optimum düzeyde karşılanabilir. EtherCAT’ın sahip olduğu yüksek performans aynı zamanda Beckhoff EtherCAT I/O terminallerinde de kullanılmaktadır. EtherCAT Terminalleri düşük ölçüm hatası özelliği sayesinde ileri düzey ölçüm uygulamaları için de kullanılabilirler. Elde edilen ölçüm verileri kesin zaman damgalarıyla okunur ve endüstriyel PC’ye aktarılırlar. Yüksek çözünürlük sayesinde en küçük sapmaların dahi hassas bir şekilde elde edilebilmesi sağlanmaktadır. Düşük ölçüm hatası sinyal alma kalitesini arttırmaktadır. Özellikle en küçük sapmaların dahi hassas bir şekilde elde edilmesi gerekiyorsa, yüksek çözünürlük sayesinde kontrol kalitesi arttırılır. Yeni öğeler yüksek hassasiyetli termo element ve ağırlık ölçüm terminalleridir. Enerji gözetim aralığı yeni bir güç ölçüm terminali sayesinde geliştirilmiştir. Daha yüksek gerilimler, elektriksel olarak izole edilmiş akım girişleri ve harmonik analiz EL3413’ü basit ağ gözetimi ve analiz için maliyet optimizasyonuna sahip bir araç yapmaktadır. EL3773 EtherCAT Terminali, 3-fazlı AC gerilim sisteminin durum gözetim terminalidir. Altı adet kanal, çözünürlüğü 100 µs seviyesine ulaşan EtherCAT yüksek hızda örnekleme ilkesi esas alınarak eş zamanlı olarak ölçülür ve kontrolöre devredilir. Kontrolör gerçek RMS ya da performans hesaplaması ve ölçülen gerilimler ya da akımların esas alındığı karmaşık özel algoritmalar için yeterli bilgi işlem gücüne sahiptir.

Çok çekirdek desteği ve TwinCAT3 ile gerçek zamanlı simülasyon
Beckhoff’un ürettiği en son nesil yazılım olan TwinCAT 3 aktif çok çekirdek desteği sağlar ve makinelerin ve donanımların simülasyonu için genişletilmiş seçenekler sunar. Matlab®/Simulink®bütünleşmesi sayesinde, PLC ve hareket kontrolü, makine ve donanım simülasyonu oluşturup test etmek basit bir göreve dönüşür. Matlab®/Simulink®, kontrolörlerin ve filtrelerin tasarımı ve optimizasyonuna ideal şekilde uyum sağlar.