Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Beckhoff Bus Terminalleri: Binalarda ve Tesislerde Kullanışlı Manuel ve Otomatik İşlem Verileri Kontrolü

Beckhoff, çok çeşitli Bus Terminal çözümleri serisini kontrol panosu kapaklarının dışına monte edilen manuel işletim modülleri ile zenginleştiriyor. Bu dijital ve analog I/O modülleri işletim kolaylığı ve işlem verilerinin izlenebilmesini sağlıyor ve kontrol panosunu açmaya gerek duymaksızın kolay bir şekilde müdahaleye izin veriyor. Manüel işletim modülleri Beckhoff’un ürettiği K-Bus uzantısı aracılığıyla tüm Bus Terminali sistemine entegre edilebiliyor ve ilgili Bus Birleştiricilerinin kullanılması sayesinde tüm yaygın Bus sistemlerine uygulanabiliyor. Manüel işletim modülleri kontrol panolarının kapaklarına geçmeli sistemle monte ediliyor. Manuel işletim seviyesi için toplamda dört farklı işlev modülü bulunmaktadır:
• KL8519: 16-kanal dijital giriş: sinyal modülü
• KL8528: 8-kanal dijital çıkış: manuel ve otomatik mod arasında geçiş, çıkışların ayarlanması.
• KL8528: 4 x 2-kanal dijital çıkış: manuel ve otomatik mod arasında geçiş, 2 kademeli çıkış ayarlaması.
• KL8548: 8-kanal analog çıkış, 0…10 V: manuel ve otomatik mod arasında geçiş, potansiyometre aracılığıyla analog ayar değeri belirleme.

Modüller, Beckhoff’un ürettiği TwinCAT otomasyon yazılımı aracılığıyla konfigüre edilebilmektedir, bu sayede çeşitli işlevler fonksiyon blokları aracılığıyla bağımsız olarak parametrelendirilebilmektedir. Güç ve hata LED’leri modüllerin durumunu göstermektedir. Çıkış modüllerinin tüm anahtar konumları kontrolörde işlem değişkenleri olarak yer almaktadır. VDI 3814’e göre tanımlanan manuel işletim seviyesi hiçbir yardımcı ürüne gereksinim duyulmaksızın Beckhoff modüller kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Basit kablolama ve Fieldbus esnekliği
Bus Terminal sistemine K-bus uzantısı üzerinden 31 adede kadar KL85xx modülü bağlanabilir. Her bir KL85xx modülü arasındaki azami uzaklık 5 m’dir. Modüller Ethernet, EtherCAT ya da PROFIBUS gibi tüm Bus sistemlerine Bus Birleştiricileri aracığıyla bağlanabilir. I/O seviyesi, şerit kablo ya da blendajlı yuvarlak kablo kullanılarak KL9309 sinyalden bağımsız adaptör terminali üzerinden kablolanır. KL9309, 16 terminal noktasına sahiptir ve Bus Terminal sistemine dahil edilmiştir. Sinyaller elektriksel olarak yalıtımlıdır.