Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Baumer Programlanabilir HS35 Serisi Enkoderler

Baumer, ağır şartlardaki pozisyonlama ve hız kontrol uygulamaları için incremental hollow shaft enkoder grubundan yeni HS35 ailesini sundu. IP67 koruma sınıfına sahip olan bu enkoderler 200g şoklara, yüksek basınçlı sıvı fışkırmalarına ve -40°F ile +212°F arası ortam sıcaklığına karşı dayanıklıdırlar.

HS35 ailesi ultra hassas optik görüntüleme sistemleri 60 arksaniye doğrulukla rakipsiz konumlandırma sağlamaktadır. Yüksek dayanıklılığa sahip HS35 enkoderler, programlanabilir kare dalga, standart kare dalga ve sinüs dalga versiyonlarına uygunluk göstermektedir. Baumer HS35 enkoderleri 0,5’ten 1.0 inc’e kadar şaft çapları için uygundur. HS35 ailesi ayrıca şaft ekleme adaptörleri aracılığı ile müşteriye özel de üretilebilmektedirler.

İzole şaft eklemeleri de 2,5kV voltaj değerine kadar elektriksel izolasyonu sağlamaktadır. Aynı zamanda enkoderin ABEC5 vidaları arasındaki büyük çapı ile ShaftLock Sistemi 5000 rpm değerindeki hızlarda ve 60 arksaniyede bile milin güvenilir bir şekilde yüksek mekanik yüklere dayanıklılığını sağlamaktadır.
HS35 enkoderlerin heavy-duty yapısı, extra olarak dayanıklı döküm ve duvar malzemesi içermektedir. Buna ek olarak enkoderin vida dış yüzeyi üstündeki çift mühür, yağlayıcılar, uzun ömürlü toz boya ve aşınmaya karşı korunmalı dış yüzeyi uzun süre sert ortamlarda çalışabileceğinin hemen hemen garantisini vermektedir.

Teter montajı ürünün kolay kurulumunu sağlamaktadır. HS35P serisi tam programlanabilir çıkışlar, çözünürlük ve yine programlanabilir içerik sunmaktadır. HS35P serisinin bu özelliği, müşteriye ürününü kendi talepleri doğrultusunda özelleştirmesi iznini vermektedir. Bu da enkoder stok ihtiyacını en aza indirgemektedir. Çözünürlük 1 ile 8192 pulse arasında programlanabilmektedir. Aynı zamanda sıfır (referans) pulse değeri, HTL/TTL çıkışları ve dönüş yönü de uygulamaya göre programlanabilmektedir. Baumer HS35 enkoderi aşırı mekanik zorlamalara karşı dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde HS35 yağ içeren ve gazlı işlemlerde, rüzgar santrallerinde, gıda ve içecek sektöründe, metal işletmelerinde, baskı makinelerinde, paketleme sistemlerinde, malzeme taşıma sistemlerinde, Solar/PV modül üretiminde, tekstil sektöründe, ahşap-kereste işlemelerinde, ağır ekipmanlarda (vinç, asansör ve servis araçlarında) kullanılan motor ve sürücü kontrolleri için ideal bir üründür.