Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Banner Engineering Ürün Sorumlusu Bob Gardner: “Surecross Q45 Sensör Para ve Zaman Tasarrufu Sağlıyor”

Bu ürünü geliştirmek için Banner’ı motive eden ne oldu? Bu ürünün tanıtılması ve geliştirilmesinin arkasında yeni teknolojiler, süreçler ve pazar talebi gibi etkenlerin olduğunu söyleyebilir miyiz?
Banner, müşterilerinin verimliliklerini artırmalarına ve maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak ve kaliteyi sağlamak için sürekli kendini yenileyen ve yeni ürünler geliştiren bir firma. Kablolu sensör gereksinimini ortadan kaldıran, bu yeni ve heyecan verici teknoloji ile kullanıcılar ölçeklenebilir izleme ortamları oluşturuyor ve duruma göre algılama teknolojisine başvurabiliyorlar, ki bu önceden mümkün olmayan bir şeydi. Fakat asıl amaç, para ve zaman tasarrufu sağlamak; çünkü Q45 kurulum için gerekli iş gücünü ve emeği önemli ölçüde azaltır.

Bu ürün piyasadaki benzer sensörlerden nasıl bir farklılık gösteriyor?
Tabii ki pazarda diğer birçok kablosuz teknoloji ve sensör mevcut. Bu ürünü farklı kılan ise, tamamen kendine yetebilen bir ürün olması. Bağlantı için herhangi bir harici batarya paketine ve donanıma gerek yok. Bunun yanı sıra Banner Q45’in içerdiği özellikler şu şekilde:
• 1.000 metreye kadar, uzun mesafede algılama sağlar, ki bu durum endüstriyel uygulamalar arasında bir ilk denilebilir.
• Beş yıla kadar pil ömrüne sahiptir.
• Deterministik arka plan kalp atışı sinyali, sistemin güvenilirliğini sağlamak için, wireless linkini sürekli olarak test eder. Uygulamada kalp atışı sinyali alınmaması durumunda, daha önceden belirlenmiş output’lar aktif hale getirilerek sistemin emniyeti sağlanabilir.
• 250 ms’den daha kısa tepkime süresi,
• Hem alıcı hem de verici olarak çalışabilen, çift yönlü sistem haberleşme,
• Frekans atlamalı dağılmış spektrum ve çok kısa iletim süresi ile kullanıcılar kapsamlı bir izleme sistemi oluşturabilirler. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce sensör birarada bulunabilir.

Geliştirme sürecine ele alınması gereken sorunlar nelerdi?
Anahtar fırsatlar dahil;
1) Güç tüketimi. Bir kalem pil ile beş yıl çalışma ömrü için kablosuz haberleşme ve sensörün kendisi çok az miktarda güç tüketiyor olmalı. Sensörümüz miliwatt’lar mertebesinde güç tüketiyor, bu benzer performanstaki 24 V’luk kablolu sensörlerden 1000 kata kadar daha az güç demektir. Bu aşılması zor bir mücadele oldu.

2) Güvenilirlik. Cep telefonu kullanan herkes bilir; kablosuz bağlantılarda bazen kesilmeler olabilir. Çoğu kablosuz sistemler endüstriyel kontrol için tasarlanmış değildir. PLC düzeyinde güvenilir endüstriyel bir sistem ortaya çıkarmak için üzerinde yıllarca çalıştık. Bu sensör deterministiktir ve iletişim hatalarına karşı doğru zamanda önlemler almak için mekanizmalara sahiptir. Bağlantı kayıplarında ve arka plan kalp atış sinyali alınamadığında yapılması gerekenler önceden sisteme konfigüre edilebilmektedir.

Banner için bu ideal koşula ulaşmak tasarı aşamasından son ürüne ulaşıncaya dek ne kadar sürdü?
Banner’ın bu kablosuz teknolojiyi mükemmel hale getirmesi yaklaşık 10 yıl sürdü.

Ne gibi maliyet etkenleri ürünün tasarımının son aşamasında etkili oldu?
Q45’i tasarlamadan önce çok sayıda farklı maliyet modelleri ve pazarlar üzerinde incelemeler yaptık. Sensörü bir an önce kullanılır hale getirmek için, daha önce kablolu modeline sahip olduğumuz bir ürünümüzü seçtik, böylece hemen pazarda kablolu ürünün kullanıldığı uygulamalarda kullanılabilir olmasını sağladık.

Kablosuz haberleşme teknolojisi ve piller tabi ki fiyatını artırıcı etkenler, fakat oluşan fiyat farkı doğru uygulamalar için kablo çekmek ve işçilik maliyetinin çok altında.

Hedef kitleniz kimler ve bu ürünü kullanmaları onlara ne gibi yararlar sağlayacak?
Q45 kablosuz sensör, kablolu versiyonun kullanıldığı geleneksel fabrika otomasyonu uygulamalarında şüphesiz çokça yer bulacak. Ancak onun benzersiz yapısı sayesinde, bizim bile tahmin edemediğimiz yeni uygulama alanları ve müşterilerle bizleri tanıştırıyor.

Ürünün dünyada bir ilk olması bugüne kadar bizim bile aklımıza gelmeyen uygulamalar için bugüne kadar hiç tanışmadığımız birçok müşteri ve sektörden talepler gelmesini sağlıyor.