Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Automatica, 22-25 Mayıs Tarihleri Arasında Düzenleniyor

Robot teknolojileri ve otomasyonun tüm alanlarını bir çatıda toplayan uluslararası fuar Automatica, 2004’ten bu yana her iki yılda bir Almanya’da Yeni Münih Ticaret Fuarı Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Automatica bu yıl 22-25 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Fuarda; robot, yapay görme, sürücü teknolojisi, sensör teknolojisi, kontrol sistemleri, güvenlik mühendisliği, mühendislik hizmetleri, yazılım, hizmet, araştırma ve geliştirme, teknoloji, konumlandırma sistemleri, montaj teknolojisi sergilenecek.
10 Şubat günü İstanbul Hyatt Otel’de düzenlenen basın toplantısına Munchen Messe’nin Automatica Fuarı Proje Müdürü Armin Wittmann, Munchen Messe’nin Türkiye Temsilcisi Agora Ltd. şirketinin Genel Müdürü Osman Genç ve Automatica Fuarı Türkiye Proje Yönetmeni Murat Altınova ile Alman Endüstri Firmaları Birliği adına Isra Vision’un Genel Müdürü Enis Ersü katıldı.
Armin Wittmann toplantıda şu açıklamada bulundu; “Otomasyon ve Mekatronik İhtisas Fuarı olan AUTOMATICA Avrupa’nın önde gelen ve en fazla sayıda Robotik çözümlerin sergilendiği otomasyon fuarıdır. 2010 yılında AUTOMATICA Fuarı’nı 113 ülkeden gelen 30 bin 642 ziyaretçi gelmiştir ve 42 ülkeden gelen 708 katılımcı çözümlerini sunmuştur.”

AUTOMATICA 2012 Fuarı’nda yer alacak ana konular
Salon A1 ve A2’de montaj ve kullanım tekniği ve Salon A2`de ayrıca pozisyonlandırma sistemleri de yer alır. Ayrıca “Akü üretimi” ve “Otomize kompozit üretimi” adındaki özel sergiler bulunmaktadır. Salon B2 ve B3‘de ise robotik, güvenlik tekniği ve besleme tekniği yer almaktadır. Ayrıca Salon B2 ve B3’de endüstriyel görüntü işlemesi bulunmaktadır, B2 Machine Vision’a, B3 ise Robot Vision’a ayrılmıştır. Salon B1’de bilimsel araştırmalar, Robotik, sensörler, kumanda tekniği ve tahrik tekniği sergilenmektedir.

Sektörel ciro 2012’de 11 milyar Euro’ya ulaşacak
Wittmann’ın ardından söz alan Enis Ersü “2011 yılındaki olağanüstü büyüme ve dünya genelinde artan otomasyon ihtiyacı Almanya, Avrupa ve tüm dünyadaki Robotik ve Otomasyon tedarikçilerini sevindiriyor” şeklinde başladığı konuşmasını aşağıdaki şekilde sürdürdü: “2011 yılında Robotik ve Otomasyon üreticileri tedarik kapasitelerini yüzde 37 arttırmış ve böylece 10,3 milyar Euro ciroya ulaşarak bir rekora imza atmışlardır. Ekonomik kriz nedeniyle gerileyen iş hacmi ve ciro böylece tekrar toparlanabilmiştir. Euro krizinin kontrol altına alınabilmesi ve hatta son bulması şartıyla, sektörel cironun 2012‘de 11 milyar Euro’ya ulaşması tahmin edilmektedir”.