Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Allen-Bradley PowerFlex 755 Sürücülerin Gücü Artık 2.000 Hp

PowerFlex 750-Series’in yüksek gücü, uygulama esnekliği ile ortak kullanıcı deneyimine dayanmaktadır ve ağır sanayiye ileri güç kontrolü için yeni bir seçenek sunmaktadır. PowerFlex 755 sürücü, basit değişken hız ve değişken tork kontrolünden sürekli tork kontrolü gerektiren en talepkar sistemlere kadar değişen geniş bir dizi uygulamaya elverişlidir. Fanlar, pompalar, mikserler, kompresörler, konveyörler ve ekstrüderler hedef uygulamalar arasında iken, petrol ve gaz, lastik ve kauçuk, arıtma, metaller ve madencilik endüstrileri için de uygulamalar bulunmaktadır.

Rockwell Automation Global Ürün Müdürü John Cherney, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “PowerFlex 755 sürücülerini kullanım kolaylığını düşünerek tasarladık ve güç aralığını geniş bir dizi uygulama kapsamında genişlettik. Bir uygulama ister 1 ister 2.000 Hp gerektirsin, kullanıcıların herhangi bir PowerFlex 755 çerçevesiyle karşılaşması neredeyse birbirine eş.

Bu ortaklık, konfigürasyon ve entegrasyondan, bakım ve sorun gidermeye ve operasyonu basitleştirmeye yardımcı oluyor.”

En son çerçeve genişletmesi, 400/480/600/690 Volt güçler ve N-1 teknolojisi gibi özellikler dahil daha önceki yüksek güçlü modellerin kontrol kapasitesini geliştirmektedir. Kullanıcılar, N-1 teknolojisi ile, PowerFlex 755 yüksek güçlü sürücüyü güç yapılarının birini, ikisini ya da üçünü kullanmak üzere konfigüre edebilir. Bu, yük değişikliklerini etkili bir şekilde yönetmek, donanımı korumak ve bir güç arızasında sürücüyü çalışır durumda tutmak için gerekli olan artıklık ve ileri kontrolü sağlamaktadır.

Ortak DC-veri yolu seçeneği, kullanıcıların PowerFlex 755 AC sürücüyü enerjiyi paylaşmak için farklı sürücü döngülerinden yararlanan bir DC-veri yolu konfigürasyonuna bağlamasına olanak tanımaktadır. Ortak bir DC-veri yolu sistemi kullanmak, sistem performansını artırmakta ve zararı azaltmaktadır – sonunda uygulamanın enerji verimliliğini geliştirmektedir. 

Tüm PowerFlex 755 sürücüler gibi, en son çerçeve boyutu da bütünleşik bir Ethernet portu ve çoklu opsiyon yuvaları içermektedir, dolayısıyla kullanıcılar sürücüyü uygulamalarına göre uyarlayabilir. Opsiyon modülleri I/O, geribildirim, güvenlik, ilave iletişim ve harici güç kaynağını içermektedir. Ayrıca, uygun tasarımı, hızlı kurulum ve bakım için sürücülere kolay erişimi olanaklı kılmaktadır. Sürücünün dönüştürücüsü ve kontrol bölmesi, inverter açılırken ünitede kalabilir; dolayısıyla kontrol tesisatına dokunulmamakta ve zarar görmemektedir. Sürücü bağımsız uygulamalara uygundur ve veri depolama ile geliştirilmiş tanılama sağlayan gerçek zamanlı bir saat sunmaktadır.

Güç aralığı genişletmesi, uygulama esnekliği sağlamak üzere tasarlanan PowerFlex 755 sürücüdeki çeşitli geliştirmelerden biridir. Zemine monte edilen sürücüler ve çift portlu Ethernet/IP opsiyon modülü ilave özellikler ve yararlar arasındadır.

PowerFlex 755 zemine monte edilen sürücüler IP54/UL tip 12 güçler
Sert ortamlardan ilave koruma gerektiren uygulamalar için, PowerFlex 755 zemine monte edilen sürücüler IP54/UL Tip 12 eklerle mevcuttur. Bu ekler, sürücüyü toz ve sıçrayan sudan korumaya yardımcı olmaktadır ve koşulların sert olduğu iç mekanlar için uygundur.

PowerFlex 755 zemine monte edilen sürücüler IP00 ile, NEMA/UL açık tip güçler
Açık tip sürücüler, dikey ya da yatay montaj yönelimleri seçeneği dahil, paketleme esnekliği sağlamak üzere tasarlanmaktadır. Bu seçenek makine yapımcılarına, sistem entegratörlerine ve paketleyicilere, özel içerik ekleyerek ve istedikleri sürücü paketlemeyi kullanarak sürücüleri özelleştirme becerisi sağlamaktadır. Sürücü kullanıcının seçtiği kitler ile birlikte bir dizi modül olarak mevcuttur.