Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Adım Adım : Flexi Soft Güvenli PLC’ler basit de olabilir

Uygulamalarda güvenlik çözümlerinin kurulması ve 10 dakikada sistemin çalışır hale getirilmesi, yani “yeşil” in yakılması çok önemlidir. Yaygın kanı güvenli bir PLC kullanıldığında devreye alma zamanının uzadığıdır. Ancak bu, Flexi Soft için geçerli değildir. Amaç olabildiğince hızlı, kolay ve sorunsuz sistemi devreye almaktır. İşte bu gereksinimler doğrultusunda, sens:Control platformu daha da genişletilmiştir.

Güvenlik teknolojisinin otomasyon sistemlerine entegrasyonu daha da önem kazanmıştır
Günümüzde karmaşık makineleri ve uygulamaları güvenli bir şekilde çalıştırmak veya uygulamak, ancak güvenlik çözümleri, iletişim ve veri teknolojisi ile ilgili otomasyon dünyasına entegre edilebildiğinde mümkün olabilmektedir. Network çözümleri alanında günümüzde Profibus-DP, CANopen veya DeviceNet gibi standart veri yollarına ve ayrıca ASI-Safety, DeviceNet Safety veya PROFIsafe gibi endüstriyel network sistemlerine bağlantılar standart duruma gelmiştir. SICK’in sunduğu network çözümleri sadece bu teknik gereksinimi karşılamakla kalmamakta, aynı zamanda yazılım araçlarının FDT/DTM teknolojisi sayesinde, daha yüksek seviyedeki mühendislik araçlarına hızlı ve sürekli bir şekilde entegre edilmesine olanak vermektedir. Ethernet TCP/IP, Profinet IO, Modbus TCP ve Profibus-DP için yeni çift yönlü gatewaylerin kullanımı, artık Flexi Soft güvenlik kontrolörünün otomasyon dünyasına sürekli ve devamlı olarak entegre edilmesini sağlamaktadır. Ethernet TCP/IP sayesinde sisteme bağlı bütün cihazlar en üst noktadan en alt Flexi Soft’a kadar kontrol edilebilirler. Örnek olarak sisteme bu yolla bağlanmış olan S3000 Lazer alan tarayıcının programının güncellenmesi, yüklenmesi ve hataların uzaktan giderilmesi gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

Tasarımcılar için yazılım
Entegrasyon olanaklarının yanı sıra, Flexi Soft’un diğer bir gücü de uygulamaya bağlı olarak modüler giriş çıkış sayılarının artırılabilmesidir. Bunu sağlayan herhangi bir güvenlik uygulamasının planlanmasında kullanılan Flexi Soft yazılımıdır (yazılım www.sens-control.com adresinden ücretsiz indirilebilir). Mouse ile tıklayarak modüller ve sensörler seçilebilir, serbestçe yerleştirilebilir, isimlendirilebilir ve sürükle bırak mantığı ile modüller arası kablo bağlantısı yapılabilir. Kullanıcı bunu yaparken, kablo bağlantı mantığı ve modül içerikleri ile ilgili yazılım tarafından bilgilendirilir. Konfigürasyona paralel olarak, Flexi Soft yazılımı, bağlantı diyagramını çizer ve çeşitli dillerde kullanılabilen bir makine belgesi oluşturur. Simülasyon modu sayesinde, bilgisayarınız Flexisoft’a bağlı olmasa dahi, yapmış olduğunuz programı kontrol ve hataları tespit edebilir; programın çalışma mantığını kurabilirsiniz. Bu özellik sayesinde masanızdan kalkmadan makineyi çalıştırmış ve test etmiş olursunuz. Devreye alma esnasında sensörler ve siviçler bağlı olmasa da sensörlerden bilgiler geliyormuşcasına program çalıştırılabilir ve makine fonksiyonları aktif olarak test edilebilir, çalışması gözlemlenebilir. Bu da tüm makinenin bileşenleri hazır olmadan çalışabilme olanağı yani zaman kazandıracaktır.