Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

AC500 ve DigiVis500 ile Proses Otomasyonu

ABB PLC AC500 proses kontrol konusunda oldukça gelişmiş yeteneklere sahip bir CPU ailesidir. Proses kontrolde çok yüksek önem taşıyan analog veri işleme üzerine kurulmuştur. Yüzlerce PID döngüsünün çalıştığı bir PM591 CPU için ne bellek ne de işlemci yükü asla bir sorun olmayacaktır.

Proses otomasyonu deyince üstün haberleşme yeteneklerine ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü bir tesiste tepe proses kontrol sisteminin altında haberleşmesi gereken küçük paket üniteler mevcut olacaktır.

Kompresörler, thickener üniteleri, demi su üniteleri, şalt bileşenleri, değirmen-türbin kontrol sistemleri ve diğer PLC tabanlı paket üniteler örnek olarak gösterilebilir. Bu noktada kullanılan proses kontrol sisteminin haberleşme yetenekleri ön plana çıkmaktadır.

ABB AC500 CPU dahili olarak sunduğu protokoller ile birçok haberleşme protokolünü desteklerken, takılacak ek haberleşme modülleriyle günümüzün tüm güncel haberleşme protokollerine destek vermektedir.

Bu sayede sahada protokol dönüştürücü gibi ek donanımsal yükler ve bu dönüştürücülerin yaratacağı karmaşa ayrıca ek mühendislik yükleri de ortadan kalkmaktadır.

Digivis500, ABB AC500 ile tamamen senkronize çalışan oldukça köklü bir geçmişe sahip bir SCADA yazılımıdır. Faceplate yetenekleri nesne tabanlı çalışma için tamamı ile optimize edilmiştir.

Trend sayfaları, alarm yönetimi ve diğer özellikleri ile Digivis500 günümüz proses kontrol dünyasının gereksinimlerine en iyi şekilde cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Nesne tabanlı yapı, operatörlerin prosese etkin bir şekilde müdahale edebilmesini kolaylaştırmaktadır. Bir proses nesnesi ile ilgili bilgilerin tamamı bir sağ-tıklama kadar uzaklıktadır.

Proses kontrol yazılımı demek, kütüphane demektir. Eğer kullanılan kütüphane esnekse ve saha koşullarına kolaylıkla adapte edilebiliyorsa hem ofis mühendisliği hem de devreye alma çalışmaları oldukça hızlı tamamlanacaktır.

Bu sayede en değerli girdi olan mühendislik zamanı en verimli şekilde kullanılacaktır. AC500 için geliştirilmiş özel proses kütüphanesi yazılımcılara pompadan fana, enstrümantasyondan vanalara, konveyörlere etkin bir proses nesne modellemesi olanağı sunmaktadır.
Bu sayede programcı yazılımsal detaylarda kaybolmadan proses kontrolüne odaklanabilmektedir.

Bu üstün kütüphane yetenekleri sayesinde kilitlemeler, PID döngüleri, grup çalışmalar, döngüsel çalışmalar birkaç tıklama ile devreye alınabilir hale gelebilir.

Kullanılan kütüphane, en karmaşık gibi görünen proses kontrol algoritmalarını en hızlı ve hatasız bir şekilde kolayca çalışır hale getirebilir ve mühendislik açısından standart bir kalite ve güvenilirlik sağlanır.