Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İnovasyona Açık Şirketler Zirvede Buluşuyor

Global Success Club (GSC) tarafından 21 Ekim’de Frankfurt Havaalanı’nda gerçekleştirilecek olan Türk-Alman İnovasyon Zirvesi, inovasyon potansiyeli olan şirketlerin liderlerini üst düzey bir ortamda bir araya getirerek, Ar-Ge ve yatırım projelerinin artmasına destek sağlayacak

Türk-Alman Bilim ve Teknolojisi Yılı çatısı altında gerçekleştirilecek olan Türk-Alman İnovasyon Zirvesi, yenilikçi ve uluslararası çalışan sanayi şirketlerinin yöneticilerini bir araya getirecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da açılış konuşmasını yapacağı zirve ile ilgili bilgiler veren Global Success GmbH CEO’su Işınay Kemmler, “İnovasyon potansiyeli olan şirketlerin liderlerini üst düzey bir ortamda bir araya getirip, Türk-Alman Ar-Ge ve yatırım projelerinin artmasına destek sağlamak istiyoruz. Soru yanıt şeklinde yönetilen panellerde konuyla ilgili tecrübe ve bilgisi olan liderler katılımcılara hem bilgi verebilecek hem de onların yorumlarından öğrenebilecekler” diye konuştu.


Kısaca Türk-Alman İnovasyon Zirvesi hakkında bilgi verir misiniz? Bu zirvede hangi konular konuşulacak, zirve ile hangi amaca ulaşılması hedefleniyor?

[kutusol=1667]Türk-Alman İnovasyon Zirvesi 21 Ekim 2014 tarihinde Frankfurt’ta, Türk-Alman Bilim ve Teknolojisi Yılı çatısı altında gerçekleştirdiğimiz bir organizasyon. Zirvenin amacı her iki ülkeden yenilikçi üretici firmaların liderlerini bir araya getirerek, kendi aralarında fikir alışverişi ve deneyimlerini paylaşabilecekleri seçkin bir platform sağlayabilmek ve bunun ötesinde Ar-Ge proje ve işbirliklerinin artmasına bir destek sağlamaktır. Bu amaçla zirvenin konseptinde uzun sunumlara yer vermedik. Hedefimiz yalnızca panellerle yöneticilerin yeni teknolojiler, Ar-Ge işbirlikleri vs. konularda getirisi olabilecek bir diyaloğa girmelerini sağlamak. Konuşulacak konular arasında teknolojinin inovasyon potansiyelindeki yeri, Ar-Ge yatırımlarının kara dönüştürülebilecek şekilde kullanımı, üniversite ve araştırma merkezleri ile inovasyona yönelik çalışmaların şirketlerin kalıcı büyümelerindeki önemini örnek olarak verebiliriz. Amacımız liderleri 21 Ekim günü bir araya getirip onların bilgi ve fikir alışverişlerinin ötesinde, somut Ar-Ge projelerinin ilk adımının atılmasını da sağlayabilmek. Bu amaçla kurduğumuz zirvenin danışma kurulundan bize aktarılan fikir ve görüşleri değerlendirme aşamasındayız. TÜBİTAK’ın da üyeleri arasında bulunduğu bu kurula Almanya ve Türkiye’den inovasyon konularına önem veren ve dış ticaret üzerine etkili çalışan diğer meclis ve kurullar da katıldı. Şimdi Ar-Ge işbirliklerine yönelik ikili B2B görüşmelerinin de sağlanabilmesi için olanakları değerlendiriyoruz. Katılımcılara zirveden sonra da internet üzerinden iletişim içinde kalabilecekleri bir özel community de kurduk. www-globalsuccess-days.net sitesi üzerinden zirve hakkındaki güncel bilgilere ve katılım için başvuru formuna ulaşmak mümkün. Bu zirveye katılım yalnızca yenilikçi ve uluslararası çalışan sanayi şirketlerinin yöneticilerine özel olacak.

Zirvenin konuşmacı ve katılımcı profili kimlerden oluşacak? Katılımcılar zirveden ne tür bilgilerle ayrılabilecekler?

Zirveye açılış konuşmasını yapmak üzere Bilim ve Eğitimden sorumlu Alman Federal Bakan Sayın Johanna Wanka ve Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikir Işık katılacaklar. Konuşmacı ve katılımcılar yalnızca yenilikçi ve uluslararası çalışan sanayi şirketlerinin lider ve üst düzey yöneticilerinden oluşacak. Panellerde konuşmacı olarak özellikle Türk-Alman işbirliğinin örneklerini sunabilecek firmaların liderlerini seçiyoruz. Türkiye’den örneğin Şişecam, Arçelik gibi büyük şirketlerin yanı sıra Almanya ile yoğun iş ilişkileri olan, hatta Almanya’ya yatırım da yapmış olan ve Almanya’da üreten Nedex Kimya gibi firmaların yönetici ve liderleri de katılıyor. Almanya’dan katılan konuşmacılarımız da Türkiye’de üretimin yanı sıra üniversitelerle de birlikte projeler yapan Phoenix Contact, KHS gibi hem yenilikçi hem de Alman teknolojisinin uluslararası başarı örnekleri olan firmalar. Katılımcılar zirveden hem “best practice” olarak gördüğümüz Türk-Alman inovasyon ve yatırım işbirliklerinden esinlenip, kendi firmalarında uygulamak üzere yeni fikirler edinebilecek, yeni teknolojik eğilimler hakkında bilgi sahibi olabilecek hem de Ar-Ge ve ortak yatırım konulu birlikte çalışabilecekleri Alman firmalarıyla özel bir ortamda tanışma olanağına kavuşacaklar.

Özellikle Türkiye’den gelecek katılımcı ve ziyaretçilerin hangi sektörlerden olmasını hedefliyorsunuz? Türkiye’den katılımcılar için sunduğunuz özel avantajlar var mı?

Almanya ve Türkiye’den gelecek katılımcıların Ar-Ge potansiyelinin yüksek olduğu ve iki ülke arasında işbirliklerinde Win-Win ortamı yaratabilecek sanayi sektörlerinden olmasını hedefliyoruz; otomotiv, makina, elektronik, kimya, bilişim, ilaç, demir-çelik gibi yeni teknolojilerin ağırlıklı olarak kullanıldığı sektörler. Zirve Frankfurt Havaalanında gerçekleştiği için ulaşım zaten hem Alman hem de Türkiye’den katılımcılar için kolay olacak. Frankfurt Havaalanında zirvenin düzenlendiği otelde katılımcılar için kontenjan ayırdık. Bunun dışında alternatifler de var. Ayrıca Türkiye’den katılan firmaların yalnız bir değil iki ya da üç yönetici ile birlikte katılarak paralel panellerden maksimum yararlanabilmesini sağlamakta destek verebilmek için katılım ücretinde indirim yapma kararı aldık. GSC üyelerinin indirimli katılım şartlarından yararlanabilecekler. Ayrıca Advisory Board’umuza katılarak bize destek veren kurumlarla birlikte katılım koşullarını maddi açıdan daha da cazip yapmanın yollarını araştırıyoruz şu anda. Web sitemizde bu konuyla da ilgili ayrıntılı bilgileri bulmak mümkün olacak. Katılımcı sayımızın sınırlı ve yalnızca yenilikçi sanayi şirketlerinin yöneticilerine özel olmasından dolayı başvuru formunu doldurarak “first come first serve” uygulamasından yararlanılmasını öneriyoruz.

Zirveye katılım için gerekli şartlar hakkında bilgi verir misiniz? Zirve nerede, nasıl bir ortamda gerçekleşecek?

Türk-Alman İnovasyon Zirvesi hem Türkiye’den hem de Almanya’dan katılımcıların ulaşımını kolaylaştırabilmek amacıyla Frankfurt Havaalanında gerçekleşecek. Zirveye katılım yalnızca yenilikçi ve uluslararası çalışan sanayi şirketlerinin yöneticilerine özel. Bu şekilde inovasyon potansiyeli olan şirketlerin liderlerini üst düzey bir ortamda bir araya getirip, Türk-Alman Ar-Ge ve yatırım projelerinin artmasına destek sağlamak istiyoruz. Soru yanıt şeklinde yönetilen panellerde konuyla ilgili tecrübe ve bilgisi olan liderler katılımcılara hem bilgi verebilecek hem de onların yorumlarından öğrenebilecekler. Aynı zamanda yalnızca inovasyona önem veren ve Ar-Ge yatırım potansiyeli olan sanayi şirketlerinin yöneticilerinin katılımı ile getirdiğimiz sınırlama sayesinde liderlerin kısıtlı olan zamanlarını iyi değerlendirebilecekleri ve somut çıkarları olan üst düzey bir zirve gerçekleştirmek istiyoruz.

Son olarak organizasyonu gerçekleştiren Global Succes Club hakkında bilgi verir misiniz?

Global Success Club (GSC), yenilikçi firmaların uluslararası alanda ve sürekli olarak büyümelerini, bu firmaları dünya çapında bir ağla birleştirerek destekleyen ve yöneticilere özel ilk ve tek ağdır. Bu nedenle, GSC uluslararası ticaret ve inovasyonu teşvik eden tüm aktörleri, kurum ve kuruluşları tek bir çatı altında toplama amaçlı bir platform sunmaktadır. Dünyanın her yerinden ulaşılabilen bir internet portalı olarak, farklı ülkelerden gelen yenilikçi firmaların işbirliği için kullanabilecekleri bir platform olmayı kendimize misyon edindik. Bu çerçevede üretici firmaların inovasyon ve büyüme potansiyellerinin artmasına katkıda bulunmak hedefiyle, yöneticilerin birbirleri ile iletişime geçerek uluslararası işbirliği kurma şansını bulabilecekleri üst düzey bir ağ kurduk.