Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Westermo MRD350 Endüstriyel GPRS 3G HSPA Router

Türkiye’de Areskom’un temsilciliğini yaptığı Westermo marka MRD-350 3G Router; 2 adet 10/100-TX RJ-45 Ethernet portu, 1 adet RS-232 portu ve 2 adet SIM kart yuvası bulunan kompakt bir Endüstriyel 3G Router dır.

Westermo MRD-350 Endüstriyel GPRS 3G Router; PLC, HMI, sensörler, SCADA, DCS, RTU, I/O, PAC, Telemetri sistemleri vb… gibi otomasyon cihaz ve sistemlerinin karşılıklı veri haberleşmesi sağlar.

10 – 60 VDC geniş enerji besleme aralığı, –30 ila_+70 ºC geniş çalışma sıcaklığı aralığı,  DIN raya montaj özellikleri ile kompakt kasa dizaynı ile MRD-350 Endüstriyel 3G HSPA Router; tüm arayüzler ve LED ler ön yüzde olduğundan  endüstriyel uygulamalar için tam uygundur. Üzerinde mevcut 2 adet 10/100 Base–TX port switch ve RS-232 portu ile başka cihaz ve sistemler kolayca entegre edilebilir ( RS-232 seri arayüzlü cihaz ve sistemler için )

2 SIM desteği sayesinde MRD-350 Endüstriyel 3G Router, tek bir 3G GSM operatörüne bağlı kalmamakta, şayet bağlantıda bir problem olursa 2. SIM ile diğer 3G Mobil operator üzerinden veri haberleşmesi devam eder.

MRD-350 Endüstriyel 3G Router; network koruma anlamında basit ama güçlü bir packet inspection firewall, ACL, NAT, Port Forwarding gibi özelliklere sahip olmakla birlikte, 3 adet IPsec VPN bağlantısını da destekler.

Özellikle güneş enerjisi uygulamaları için Enerji Verimliliği çok önemlidir ve hayatidir. Bu anlamda MRD-350 Endüstriyel GPRS Mobil Genişbant Router da “low power “ modu bulunmaktadır, diğer bir deyişle MRD-350 Endüstriyel 3G Router yalnızca kullanım ve veri transferi esnasında tam enerjili çalışacaktır.

Westermo MRD-350 Endüstriyel 3G Router genel özelliklerinden bazıları

  • 14,4 Mbps download ve 5,76 Mbps upload hızını destekleyen HSPA / 3G / EDGE / GPRS modül. HSPA / 3G bağlantısı için herhangi bir harici modem gerekmemektedir.
  • IPsec VPN ( 3 adet tünel desteği vardır) ile site-to-site güvenli iletişim sağlar. İlave bir VPN routera gerek duymaz.
  • Statik IP Routing, Dinamik IP Routing ( RIP v1/v2 ), VRRP
  • 1 adet RS-232 port ( Serial Over IP, Modem Emulation, AT Command, MODBUS, DNP3, SMS )
  • 2 adet 10/100 Mbit/s TX Ethernet Port
  • 2 adet SIM yuvası ( 3G Mobil Operatörün yedeklenmesi )