Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

NEMO10, Dahili UART’lı Embedded Device Server Modül

Hızlı ve düşük geçiş maliyetli bir şekilde cihaz ve makinelerini Ethernet ağlarına hazır hale getirmek isteyen sistem integratörleri, makina üreticileri için idealdir. Bir taraftan dahili UART arayüzü ile cihaza/makineye bağlanan NEMO10, diğer taraftan board üzerinde RJ-45 Ethernet’e bağlanır. NEMO10; tek-çipli DIL paket kapsamında, Ethernet üzerinden Cihaz/Makineler arasındaki tüm haberleşmeyi idare eden dahili 10Base-T Ethernet kontrol ünitesine,  Seri arayüz için UART’a ve kendi TCP/IP mikroişlemcisine sahiptir.

Serial / IP, COM Redirector  (Tactical Software) ile NEMO10, kullanıcıların mevcut seri uygulamaları için kullanıcıların cihazları / makineleri ile güvenilir Seri – TCP haberleşme sağlar. Windows tabanlı konfigürasyon yazılımı, Hello Device Manager, ilk kurulumu ve yönetimi kolaylaştırır.

Genel özelliklerden bazıları;

– Cihaz/Makine seri arayüzü için üzerindeki UART, veri transfer hızı olarak 115 Kbit/sn’ye kadar destekler
– Kompakt ebatlar (45mm x 45mm x 18.5mm )
– 10Base-T Ethernet arayüzü
– ARP, IP/ICMP, TCP, Telnet, DHCP ve PPPoE desteği
– Telnet, Konsol portu veya Hello Device Manager ile yönetim
– Düşük güç tüketimi ( +5V input, 0.3W )

Ayrıca NEMO10 Starter Kit olarak adlandırılan başlangıç takımı da mevcuttur.