Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yük Atma Sistemlerinde Yenilikçi Çözümler

Şemada tek hattı görünen Tüpraş Batman Rafinerisi Yük Yönetim Sistemi projesinde en dikkat çekici konu, ilk kez denenen dinamik aktif güç tabanlı yük atma sisteminde IEC61850 ve GOOSE çözümü sayesinde elde edilen yüksek hız ve etkin performanstır. GOOSE (Generic Object Oriented Substation Event) mesajları dağıtım merkezlerinde kullanılan koruma rölelerinin MAC adresli telegramlar üzerinden, birincil seviye önceliğe sahip ethernet mesajlar kullanarak, karşılıklı kilitleme ve açmaların yapılmasını sağlamaktadır. GOOSE mesajların en önemli özelliği, herhangi bir harici kontrolör sisteme gerek duymaksızın dağıtım merkezi içindeki tüm ekipmanların kablaj ihtiyacı duymadan dahili programlar sayesinde, konvansiyonel kilitlemelerin yerine yazılım tabanlı kilitlemeler ile esnek kontrol edilmesine imkan sağlamasıdır. Siemens SİPROTEC 4 serisi ile desteklemeye başladığı bu yeni teknoloji, SİPROTEC5 ürün grubu ile uygulama kapasitesini genişletmiştir. Siemens A.Ş. Altyapı & Şehirler Sektörü Akıllı Şebekeler Enerji Otomasyonu grubu uyguladığı GOOSE tabanlı yenilikçi mühendislik çözümü sayesinde geleneksel yük atma sistemlerinde kullanılan PLC sistemleri yerine çok daha yüksek hıza sahip ve ilave donanım gerektirmeyen IEC61850 ve GOOSE tabanlı çözüm sağlanmıştır.

{resim_sag_kucuk}217{/resim_sag_kucuk} Pazarda Siemens çözümleri açısından ses getirecek bu çözüm sayesinde, yurt içi ve yurt dışı projelerde müşterinin çözüm ortağı olarak daha fazla verimliliklerini artırmayı planlıyoruz.

Projede yapılan çalışmalar:

RTU kullanarak generatör kontrolü
Aktif yük paylaşımı
Rektif güç kontrolü
Generatör kontrol modu seçimi
Dinamic Spinning Reserve Control

RTU ve Koruma Röleleri Entegrasyonu ile yük atma
Yük atma senaryolarının RTU’da belirlenmesi
Rölelerde GOOSE mesajlar ve CFC uygulaması ile yük atma ve röle üzerinde izlenebilirlik sağlanması

Yük Yönetimi HMI; Siemens SICAM 230

{resim_sol_kucuk}218{/resim_sol_kucuk} Aşağıda röleler üzerinde yük atma izleme ekranı görülmektedir.

Yük atma sistemi performansı 10ms’den küçük olarak ölçülmüş ve bu sonuç “Dinamik Güç Tabanlı Yük Atma” performansı açısından dünya üzerinde kabul gören 200ms’lik ezberi bozmuş ve bu değeri 20 kat daha iyi bir noktaya çekmiştir.

Sonuçlar, hem TÜPRAŞ hem de Siemens AG’nin değerlendirmesi ile başarılı bulundu ve globalde de proje GOOSE tabanlı çözümü ile yük atma referans listesinin başında yerini aldı.