Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

2. Robot Teknolojisi ve Otomasyon Sempozyumu Büyük İlgi Gördü

Alman Mühendislik Federasyonu VDMA (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau) Robot Teknolojisi ve Otomasyon Bölümü tarafından organize edilen “2. Robot Teknolojisi ve Otomasyon Sempozyumu”nda, Alman ve Türk otomasyonundaki en son gelişmeler ele alındı. Sektörün önde gelenleri, ortakları ve rakipleriyle bir araya gelerek görüşlerini paylaştı; karşılaşılan ortak güçlüklerin tartışıldığı bir platform oluşturuldu.

VDMA Robot Teknolojisi ve Otomasyon Bölümü Yöneticisi ve Püschel Automation’ın CEO’su Cornelia Püschel karşılama konuşmasını, montajın neden otomatikleştirilmesi gerektiğini ve otomasyonun ekonomik avantajlarını anlatarak sürdürdü. Ardından Makel Elektrik CEO’su Hakan Öztürk “Otomatik Montaj ile Deneyimler”, DE-STA-CO Europe Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Joachim Liehr “Yaşam Bilimi Sektöründe Otomasyonla Verimlilik İyileştirmeleri” başlıklı sunumlarını yaptılar.

Entegre montaj çözümleri konulu bir sonraki oturumda Deprag Schulz İhracat Müdürü Stefan Wolfinger “Bir İş Trendi Olarak Operatör Tabanlı Montaj İstasyonları”, Ohrmann Satış Müdürü Rüdiger Fliethmann “Otomatik sızdırmazlık montajı cihazları”, SCHUNK Satış Mühendisi Oğuz Sert “Modüler Montaj Otomasyonu” ve Bosch Rexroth Teknik Destek Müdürü Nurtaç Akdağ “Mekatronik Uygulamalar” hakkında konuştular.

Robotik ve robotik tabanlı uygulamalar konulu oturum, KUKA Roboter Kaynak Uygulamaları Teknoloji Müdürü Hans-Peter Gmeiner’in sunumuyla başladı. “Robot Otomasyonunun Karşılığını Ne Zaman Alırsınız – Gelecek Robotikte!”nin ardından Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemalettin Erbatur, “Sabancı Üniversitesi’nde Robotik Araştırmaları” ve TEGEV Akreditasyon Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri Başkanı Lale Bauer “Mekatronik Standartlarına Göre İstenen Yetkinlikler ve Belgelendirme için Uygun Ölçme Sistemleri” hakkında katılımcıları aydınlattılar.

“Robotik ve Otomasyon Bileşenleri” başlıklı oturumla devam eden etkinlikte Wittenstein alpha Satış Mühendisi Özhan Oğuz “Kremayer-Pinyon Sistemleri”, Flexlink Systems’dan Philippe Vandewalle, Emea Partner Director ile Bernard Schnoor, Partner Chanel Manager “En Verimli Makineleştirme Süreçleri İçin En Verimli Aktarma Çözümleri” ve EDOMAK/SPINEA Genel Müdürü Özer Koç ile Satış Mühendisi Salim Aydın “Spinea Dişli kutuları için Robotik Uygulamaları” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumun son oturumunun konusu ise “Makine Vizyonu ve Kamera Sistemleri”ydi. ELTEC Elektronik Sistem Müdürü Ergin Selenga ve Kilit Müşteri Müdürü Walter Grossgarten’ın sunumu “Yüksek Hızlı İşlemler İçin Çoklu Kamera Sistemlerine Odaklı Endüstriyel Resim İşleme Uygulamalarına Yönelik Parçalar Ve Mühendislik Çözümleri”nin ardından Festo Teknik Müdürü Fikret Akyüz’ün “Hareket Kontrolü ve Yapay Görme” ve Vistek-Isra Vision’dan Ceyhun Burak Akgül’ün “Beyaz Eşya Endüstrisinde Çok Kameralı Boyut Kontrolü” başlıklı sunumlarıyla etkinlik sona erdi.