Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

1350 kg Kaldırma Kapasiteli Üretim Robotu

Altı eksenli ağır iş robotları sektöründe yeni FANUC Robotics M-2000iA, artık, kaldırma kapasitesinin sınırlarını yeniden çizmektedir.

Altı eksenli bu robot 900, 1200 ve 1350 kg değişik kaldırma kapasiteli olarak imal edilmiş olup, maksimum yükte hızlı ve yüksek hassasiyetle hareket edebilirler. Makine aksamı gibi çok ağır parçaların montajında veya araç şasilerinin konumlanmasında M-2000iA robotları manuel vinçlere göre daha güvenli ve hızlı iş görürler.

Firmanın hedefi eskiden endüstriyel robotların iş kapsamında olmayan yeni uygulamalarda parçaların taşımasında M-2000iA’nın vinçlerin yerine mekik ve makas gibi kullanılmasıdır. M-2000iA/900L tipi robot 6,2 m düşey menzili ile 900 kg yükte, güzergahı ve hızı hassas bir şekilde kontrol edebilir. Robotun bilekleri en sert çevre şartlarında bile sorunsuz çalışabilmesi için IP 67 koruma sınıfındadır.

Çok büyük ve ağır parçalarla çalışabilmesi için tasarlanan M-2000/iA FANUC robotları kendini kanıtlamış elektro servo-motorları ile geliştirilmiştir. Bu yeni robotlar hızları ve yüksek duruş kabiliyetleri ile düşük taşıma kapasiteli önceki 4 eksenli modellerin esnekliğini de devam ettirmişlerdir.

M-2000iA robotları FANUC Robotics’in en son model akıllı kontrol ünitesi R-30iA serisi görüntü işleme ve kuvvet sensörü gibi entegre akıllı fonksiyonları ile birlikte açık mimari sistem ile çalışırlar. Bu yeni FANUC Robotics kontrolörün performansı arttırılmış, robot kol sayısı çoğaltılmış ve tam kapsamlı görüntü işleme sistemi ile donatılmıştır.

Görme gücü ön plana çıkıyorsa R-30iA kontrol ünitesi entegrasyon süresi ve maliyeti entegre iRVision sistemi sayesinde azaltılır. Bu işlem için bir kameradan başka donanım gerekmez.

R-30iA kontrol ünitesi ile 40 eksene kadar kontrol edilebilir. Çok kollu fonksiyon modu seçildiğinde ise bir ünite 4 kolu ve 4 yardımcı eksen grubunu kontrol edebilir.

Herhangi bir uygulamada ilave donanımı azaltmak işi ise kontrol ünitesinin kendi PMC (Programlanabilir Makine Kontrolörü) sayesinde yapılır. Bu PMC’ye entegre edilmiş monitörü sayesinde kontrol ünitesi içindeki tüm alt programlar ve seviyeleri grafik ekranda izlenebilir.

FANUC otomotiv endüstrisinde, yeni M-2000 ürününü başarıyla tanıtmıştır.