Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DEMİR & ÇELİK SEKTÖRÜNDE BALLUFF ÇÖZÜMLERİ

Metalurji ve özellikle demir çelik endüstrisi, bugün hala ekonominin öncü sektörlerindendir. Çelik, kalite ve dayanıklılık için en yüksek gereksinimleri karşılayan çok yönlü yüksek teknolojili malzeme olarak tanımlanmaktadır.                              Özellikle bu endüstride genellikle kaynak yoğun ve çevreye zararlı olduğu için   aynı zamanda üretim ortamının yüksek sıcaklıklara ve şekillendirmeyle ilgili muazzam güçlere [kutusag=5203] sahip olması da son derece sağlam bir teknoloji gerektirir: Balluff, özel sensör ve otomasyon çözümleri ile sektörün ihtiyaçlarını kendi teknolojisi ile karşılıyor.

PROSES ÇÖZÜMLERİ
Balluff, sektörün her alanında spesifik verilerin zorlu koşullar altında ölçümü ve verilerin toplanması sensör ve otomasyon teknolojileri geliştiriyor.

1. OPTİK SENSÖRLER
Renk ve kontrast algılayan sensörler ark fırınlarında elektrotların konularını anlık izler.
Elektrotların doğru şekilde kavranıp kavranmadıüını kontrol eder.

Avantajları
l Ürün sıcaklığına bakmaksızın kararlı kontrol sağlar.
l En küçük renk nüansını bile kararlılıkla algılar.
l Yazılımı üzerinden kolayca konfigure edilebilir.
l Dayanıklı dış metal gövdeye sahiptir.

2. MANYETİK PİSTON SENSÖLERİ
Balluff BES endüktif sensörler, özellikle çelik endüstrisinin zorlu koşullarında ayırt edici performans sunuyor. Kaynak alanı, manyetik alanlara karşı yüksek dayanım ve verime sahiptir. Ark ocağında doğru elektrot pozisyonunun sağlanmasında son derece güvenilirdirler.

Avantajları
l Temassız ölçüm ile aşınmaz ve bakım gerektirmez.
l Ø 3 mm … 80 × 80 mm kare ölçülerinde mevcut.
   
3. LİNEER POZİSYONLAMA (BTL)  SENSÖRLERİ
Balluff, yüksek çözünürlük ve kalitedeki lineer pozisyonlama cetvelleri ile hava ve gaz akış oranları yüksek çözünürlükte kontrol edilerek  anlık kontrol sağlamaya olanak tanıyor.
Avantajları
l Hava giriş çıkışını aynı hassasiyette düzenler.
l Elektronik kontrol ünitesi çalışma anında değiştirilebilİr ve tüm proses kontrolü bu ünite üzerinden sağlanır.

[kutusol=5204] 4. BASINÇ (BSP) SENSÖRLERİ
BSP basınç sensörleri 600 Bar a kadar yüksek çözünürlük ve güvenlikte basınç ölçümüne olanak sağlıyor. Ekranlı ve ekransız modelleri mevcuttur.

Avantajları
l IP67 koruma sınıflıdır.
l–25… 125 ° C arasındaki proses sıcaklıkları için uygundur.
5.ULTRASONİK (BUS) SENSÖRLERİ
Balluff ultrasonik sensörleri ile bant üzerindeki veya stok alanındaki metal ve ürün yığınlarının seviye ve konum kontrolleri temassız olarak yapılabilmektedir.

Temassız ve yüksek kalitede yapılan ölçümleri ile Demir & Çelik gibi zorlu endüstriyel uygulamalarda problemsiz ve uzun kullanım ömrü sağlıyor.

Avantajları
l Temassız algılama.
l Nesne üzerindeki renk, saydamlık, yansıma özellikleri ve yüzey.
l Bozukluklarından etkilenmez.