Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

HITACHI SJ-P1 SERİSİ FREKANS KONVERTÖRLERİ

[kutusol=5137] Hitachi, birçok endüstriyel uygulama için geniş bir yelpazede yüksek performanslı frekans konvertörleri üretiyor. Frekans konvertörlerin modüler tasarımı ve çok yönlülüğü, ilgili uygulamaya ayrı ayrı uyarlanabilen optimum, düşük maliyetli çözümler sunuyor. Yeni SJ-P1 serisi Premium invertörler teknolojinin son noktasıdır. Son derece esnek, çok çeşitli talep gerektiren uygulamalar için uygundur. SJ-P1, anlık güç ve verimli çalışma sağlamak için birinci sınıf yolverme özelliklerine sahiptir.
Özellikle yarı iletken teknolojilerine yön veren firmanın son geliştirdiği Frekans Konvertörleri modelleri SJ-P1 kullanıcılara sağlam yapısı, çok uzun kullanım ömürleri sayesinde işletmelerin duruş ve bakım zamanlarını azaltıyor kullanıcılarına olumlu kazançlar sağlıyor. 

SJ-P1  FREKANS KONVERTÖRLERİ
Gelişmiş vektör kontrol teknolojisine sahip olan frekans konvertörü düşük hızda (0,3 Hz’de) %200 yüksek başlangıç torku ile ağır yükün pürüzsüz yol almasını sağlıyorr. Kaldırma ve yüksek sabit tork gerektiren uygulamalarda çözümler sunuyor. Aşırı akımı ve aşırı gerilimi engellemek, frekans konvertörlerin hızlanırken ve yavaşlarken hata yapmasını önlemektedir. Uzun ömürlü DC Bus kapasitörleri ve soğutma fanı, ağır şartlarda çalışmaya odaklanmış ağır şartlar için tasarlanmış frekans konvertörleridir.

Emniyet ve güvenli çalışmanın önemli etken olduğu yerlerde, IEC/EN/UL61800-5-2 SIL 3 , EN 61508, fonksiyonel güvenlik STO, IEC/EN62061 SIL3 STO standartlarına sahiptir. Güvenli Duruş1 (SS1), Güvenli Sınırlı Hız (SLS) özel genişleme kartları ile sağlanabilir durumdadır.
Düşük hızda yüksek başlangıç torku, ağır yüklerde pürüzsüz çalışma ile sağlanabiliyor.  Daha iyi üretkenlik, vinç ve konveyörün pürüzsüz çalışması ile sağlanabiliyor. Bu durum yükün hedefi kaçırması veya aşması için geçen sürelerin azalması anlamına geliyor.
Tek SJ-P1 frekans konvertörü ile, indüksiyon motor(IM) veya permanent Magnet (PM) motorlara yol verilebilir.

SJ-P1 serisi frekans konvertöründe ısı kaynağını barındıran soğutma blokları istenirse pano dışına kayrıdılabilir yapıdadır. Bu durum özellikle pano içinde ısıyı dışarı atmak için ilave maliyetlerin olmadığı anlamına geliyor.[kutusag=5138] 

Alan ve maliyet tasarrufu için çoklu kullanım alanları için “Multi-rating” özelliktedir. Çeşitli uygulamalarda IM motoru için üçlü-derecelendirme (VLD,LD,ND) mevcuttur. Ayrıca, PM motor için  çift hız seçilebiliyor. Bu özelliği sayesinde yerden ve ilave maliyetlerden  tasarruf edilmiş oluyor.
SJ-P1 serisi frekans konvertörleri, opsiyonel haberleşme modülleri (Ethernet, EtherCAT, Profibus-DP, ProfiNET) kullanılarak çeşitli ağlara kolay entegrasyona uygundur. Ayrıca, esnek kullanım için, aynı anda 3 farklı modül takabilme imkânı sağlar. Bu genişleme modül girişleri cihazın ön tarafında kolay erişilebilir durumdadır. Böylece farklı haberleşme imkanları ve giriş/çıkış seçenekleri sunuyor.

SJ-P1 Esnek ve kullanıcı dostudur. Vidasız teminal bloğu sayesinde kolayca bağlantılar tamamlanır. Standart RS485 modbus iletişimi ile hızlıca frekans konvertörleri kendi aralarında haberleşme yapabilmeleri için bağlantı kurulmuş olur.

Frekans konvertörü üzerinde Güç devresi elektrolitik kapasiteler ve soğutma fanı uzun ömürlüdür. Kullanılan bileşenler AB RoHS uyumludur. “ProDrive Next” bilgisayar yazılımı ile, kolayca kurulum ve parametre ayarları yapılabiliyor. Sezgisel ve kolay kullanım için TFT LCD operatör ekran standart olarak SJ-P1 üzerinde gelmektedir. Aynı anda birden fazla parametreyi renkli ekran üzerinden kolayca görebiliyor. Trip geçmiş olaylarını farklı renkte görülebilir.