Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SIEMENS CLIMATIX YENİ NESİL KONTROL CİHAZLARI

[kutusol=5052] SIEMENS Climatix HVAC kontrol cihazlarının yeni nesili, hem donanım hem yazılım olarak yapılan iyileştirmeleriyle, OEM’lere özel geleceğe dönük çözümler için gerekli altyapıyı sağlıyor.

Yeni nesil SIEMENS Climatix HVAC kontrol cihazları, 21,27,29 fiziksel giriş/çıkışlara sahip, entegre step motor sürücü donanımına sahip, haberleşme imkanları bir önceki seriye göre genişletilmiş kontrol cihazlarıdır.

UYGULAMA ALANLARI
Climatix kontrol cihazları ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri hedef alınarak tasarlanmıştır ve geniş kontrol ve izleme fonksiyonları sunmaktadır.Kontrol cihazı ve genişleme modülleri üzerindeki donanımsal giriş/çıkışlar bu tarz HVAC uygulamaları için optimize edilmiştir. Bu sayede G/Ç yerleşimleri SIEMENS Climatix kontrol cihazları üzerinde tam uyum sağlamaktadır ve boşta G/Ç kalması durumuyla çok nadir karşılaşılmaktadır.Bu sayede donanım maliyetlerini en optimum düzeyde tutmak mümkün hale gelmektedir.

MODÜLER TASARIM
SIEMENS Climatix kontrol cihazlarının modüler tasarımı sayesinde, ihtiyaç durumunda gerekli haberleşme yada G/Ç genişleme modüllerini, gerekli HMI panellerini sisteme eklemek mümkün olmaktadır.
SERBEST PROGRAMLANABİLME
SIEMENS Climatix SAPRO yazılımı ile Climatix kontrol cihazlarını serbest şekilde IEC 61131 standartlarında, BACnet  nesneleri tabanlı uygulama yazılımları geliştirmek mümkündür.

HABERLEŞME
Dahili haberleşme imkanları ile pek çok iletişime imkan veren SIEMENS Climatix kontrol cihazları , entegrasyon ihtiyaçlarının gerektirmesi durumunda, haberleşme modülleri vasıtasıyla da genişletilerek hemen hemen her bina otomasyona sistemine dahil olabilmektedir. Yeni nesil SIEMENS Climatix kontrol cihazları dahili Ethernet portu üzerinden, Modbus IP, Bacnet IP, JSON, Climatix IC (Bulut) ve OPC Server bağlantılarına imkan tanımaktadır.

Yeni nesilde ekstra olarak gelen ikinci RS-485 portunu ise BACnet MS/TP yada Modbus Master/Slave olarak kullanabilmek mümkündür. Diğer RS-485 portu ise eskisi gibi Modbus Master/Slave olarak kullanılmaya devam edilebilir. Process Bus üzerinden ise , HMI – oda üniteleri haberleşmeleri ve eğer gerek duyulursa Climatix kontrol cihazları arası haberleşmeler sağlanabilir.

Yeni nesil Climatix kontrol cihazları POL648, POL688 ve POL69x ürünlerinden oluşmaktadır. Genişleme ve haberleşme modülleri ise, bir önceki seri ile tamamen uyumlu şekilde çalışmaktadır. Yeni nesil kontrol cihazlarında bağlantı esnekliğini daha da arttırmak için universal giriş sayısı arttırılmıştır.  Climatix C600 ile bağlantı portlarının yerleri değişmiştir. Yazılım araçları bağlantısı için Micro-USB bağlantısı kullanımaktadır. Ve ileriye dönük olarak USB Host çıkışı bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, SIEMENS Climatix C600 kontrol cihazları yenilenen işlemcisi ve büyütülen hafıza alanları ile artık çok daha büyük uygulamalar ve daha çeşitli entegrasyonlar için hazır durumdadır. Climatix VVS11 platformunun getirdiği tüm yeniliklerle beraber, mühendislik için harcanan zamanında optimizasyonunu  sağlayan yeni nesil Climatix kontrol cihazları, OEM’lerin verimli çözümler oluşturmasını sağlamaya daha da hızlı ve esnek bir şekilde devam ediyor.