Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Otomatik kaynak dikişi kontrolü:Zaman kazandıran makine

[kutusag=5054] Tyrolean şirketi Wörgartner yüksek hassasiyette metal damga basan ve parçaları eğen, aynı zamanda da tecrübeli bir makine üreticisidir. 1985’den bugüne CEO Peter Wörgartner ve 80 kişilik güçlü ekibi dünya çapında endüstriyel firmalara kompleks metal parçalar sağlıyor. Wörgartner “Çok yönlü otomasyon sayesinde her yıl 3,000 ton çeliği işliyor ve bunu 100 – 150 milyon parça üretmek için kullanıyoruz” diyor. En son projede şirket yine tam otomasyon kullanıyor. Aygıt üreticisi uzmanları metal parçadaki kaynak dikişlerini hızlı ve güvenilir şekilde kontrol eden yüksek performanslı bir test cihazı geliştirmiş. Önceden parça dönmek durumunda kalıp malzeme kaybına neden olurken, tek parçaların kaynaklanması ve ardından kontrol mekanizması aynı güvenilirliği çok daha az malzeme kaybıyla başarıyor.

Hareket halinde kontrol
Yeni geliştirilen handling sistemi lazer kaynaklı parçaları döner indeks tablasına besleyen bir titreşimli besleyici kullanarak doğru test konumunda olmalarını sağlıyor. Makine tüm parçaları tabladan çıkardıktan sonra onları döner bir ünitede konumlandırıyor. Dönme esnasında endüstriyel bir kamera görsel kontrol yapıyor ve 300 milisaniye içinde çok sayıda fotoğraf çekerek bunları karşılaştırıyor. Görüntüleme sistemi kaynak dikişlerindeki çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan hataları anında tespit ediyor.
Kontrol sonrası parçalar döner indeks tablasına otomatik geri geliyor. Makine düzgün parçaları montaj sistemine taşırken kusurlu parçaları ayırıyor.

Dakikada 40 parça
Peter Wörgartner’e göre sistemi geliştirirken en zorlayıcı konu hız idi. Test ünitesi üretim prosesinin çevrim hızına ayak uydurmak durumundaydı. Döner indeks tablasından alma ve montaj sistemine aktarım sadece 1.5 saniye sürmektedir. Yeni makine dakikada 40 parçayı kontrol edebiliyor. Peter Wörgartner bu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çok sayıda sekansı kısa sürede senkronize etmek için pnömatik, kontrol teknolojisi ve servo teknolojisinin mükemmel kombinasyonunu bulmak zorundaydık. Bunu yapmayı Festo sayesinde başardık”.

Materyal ve zaman kazancı
Festo’nun yüksek kaliteli ekipmanları handling sistemini hızlı ve güvenilir kılıyor. Buna parçaları test alanına besleyen DHTG döner indeks tablası da dahildir. Görsel kontrol sırasında CMMS motor kontrolörlü EMMS servo motoru ekipmanları kameranının önünde hareketli şekilde tutuyor. MPA-FB tip valf adası pnömatik aktüatörleri besliyor. CPX terminaline entegre CPX-CEC tüm elektriksel ve pnömatik prosesi kontrol ediyor. “Festo’nun ekipmanları mükemmel bir uyum içinde olduğundan üretim tesisindeki test cihazı ve sistem kontrolü için CPX’i baz alan dağıtılmış ve bağımsız bir kontrol çözümünü tercih ettik” diyor Peter Wörgartner. Müteakip kontrollü yeni üretim yöntemi materyal kazancı sağlıyor ve üretim hızı önemli ölçüde artıyor.