Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MITSUBISHI ELECTRIC CES 2018’DE YENİ TEKNOLOJİLERİNİ SERGİLEDİ

Mitsubishi Electric, “Make the move to mobility” konsepti çerçevesinde akıllı mobilite çağında daha güvenli ve avantajlı bir ulaşım için geliştirdiği sürüş desteği teknolojisine sahip EMIRAI4 konsept otomobilini ve en yeni teknolojilerini, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES Fuarı’nda sergiledi.

Mitsubishi Electric’in EMIRAI4 konsept otomobili, daha güvenli ve konforlu iç mekan için en yeni insan makine arayüzü (HMI-Human Machine Interface) teknolojisini sunuyor. EMIRAI4’de, direksiyon başında uyuklama ve potansiyel tehlike yaratabilecek diğer sürücü davranışlarını izlemek üzere geniş açılı bir iç kamera ile desteklenen sürücü izleme sistemi bulunuyor.

Aynı zamanda diğer araçları ve yayaları aracın kapısının açılması gibi planlanan araç aksiyonları hakkında sezgisel olarak uyarmak üzere yol zeminine ışıklandırmalı ikazlar yansıtan özel bir sistemin de aralarında bulunduğu yeni nesil sürüş destek teknolojilerini içeriyor. Bu demo otomobil, farklı sürücüleri seslerinden tanıyan ve ön koltukta oturan yolculara çeşitli konularda destek sağlayarak insanlar ve araçlar arasındaki ilişkinin daha da güçlendirilmesine zemin hazırlayan ileri bir HMI teknolojisi içeriyor. Mitsubishi Electric’in fuarda sergilediği teknolojiler arasında, görüş imkanının kısıtlı olduğu ortamlarda yol koşulları hakkında sürücülere bilgi vermek üzere havadan drone’ların kullanıldığı özel bir güvenli sürüş konsepti de yer aldı. Ayrıca HERE Technologies ile Mitsubishi Electric arasında görüşmeleri süren ileri lokasyon bazlı hizmetin açıklandığı video gösterimi yapıldı. 

Mitsubishi Electric’in fuarda yer alan sürücüsüz araç standında, hali hazırda otoyollarda saha testlerinden geçmekte olan xAUTO-US sürücüsüz otomobili de sergilendi. Mitsubishi Electric’in oto sensörlü ve ağ tabanlı sürüş teknolojilerini test etmek üzere kamusal yollarda gerçekleştirilen sürüş testlerinin yer aldığı bir video gösterimine de yer verildi. Fuar alanında aynı zamanda yüksek kesinlikli 3D haritalandırma teknolojileri ve ürünleri tanıtıldı.