Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YİYECEK VE İÇECEK FORUMU

[kutusatir=4783]

Dünyadaki elektrik santralleri yaşlanmaya devam ediyor. Donanım arızalarının sıklığı artıyor bu bağlamda teknisyenler yaşlanan ekipmanlara hizmet etmede zorluk çekiyor. Yedek parçaların envanterlenmesi ve sistemlerin oluşturduğu hantal iletişim verimliliğin azalmasına sebep oluyor.

“Geliştirilmiş Verimlilik İçin Fırsatlar”
Missouri Nehri Enerji Hizmetleri’ne (MRES) enerji sağlayan ikili yakıtlı bir güç istasyonu olan Exira İstasyonu, kontrol sistemlerini birleştirilmiş bir platforma yükselterek yaşlanan tesislerinin karşılaştığı sorunları çözmeye karar verdi. Ortak bir platformdan yararlanarak, Exira İstasyonu ve MRES, sistemler arası iletişimi büyük ölçüde kolaylaştırabildiklerini ve kontrol ağının kullanılabilirliğini ve bakım yapılabilirliğini artırdıklarını keşfettiler.

MRES, Exira İstasyonunda yeni bir hidroelektrik santrali inşa ediyor: Red Rock Hidroelektrik Santralı (RRHP). RRHP ayrıca Rockwell Automation kontrol sistemini kullanmayı planlıyor. Bu da iki tesisin yedek parça, bilgi ve emeği paylaşabileceği anlamına geliyor.

Bu oturumda Exira İstasyon Fabrika Müdürü Ed Jackson ve MRES Kaynak Mühendisi Reece Chambers, “Ortak bir kontrol platformuna geçme deneyimlerimiz gelecekte daha da büyük faydalar sağlacak” dedi.
Gıda & içecek sektörü, proses endüstrilerinin arasında kontrolü müşterinin elinde olması açısından çok benzersizdir. Varlıkların optimizasyonu, düzenlemelere uyum gereksinimleri ve riskleri azaltma gibi ortak motivasyonların dışında, gıda prosesçileri ayrıca müşterilerin hızla değişen tercihlerini de göz önünde bulundurmak zorundadır.

Üretim dünyası hızla gelişiyor. Yiyecek ve içecek üreticileri, tesis aracılığıyla hızlı, kaliteli yeni ürünler almaya, fiyatları düşük tutmaya ve gıdayı daha güvenli tutmaya meydan okuyor. Bağlı, akıllı üretimler daha önce silinmiş işlemleri bağlayıp üreticilerin operasyonlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yeni fırsatlar yaratıyor. Akıllı imalat, yiyecek içecek endüstrisinde operasyonları tamamen dönüştürme potansiyeline sahip bir konumdadır.

“Siber Güvenlik Programı için En İyi Uygulamalar ve Üretim Ortamları”

Üretimdeki sayısallaştırma; üretkenlik, esneklik, hız ve yenilikler için önemli fırsatlar sunuyor. Ancak bu sayısallaşmayla birlikte bağlanabilirlikler de artıyor. Dolayısıyla  daha büyük güvenlik tehditlerinin oluşmasına sebep oluyor.

Bu tehditler, operasyonları kesintiye uğratmak isteyen kesici-gruplardan, içerdekilerin yanlışlıkla yaptığı yanlışlara kadar birçok biçimde olabiliyor. Güvenlik ihlali, çalışanlardan önce uygulamaların ve ağların onarımı için sprint gibi sorunsuz çalışan bir tesisi pandemonium haline getirebiliyor. Yiyecek ve İçecek sektöründeki yüksek talepleri karşılayan etkili bir siber güvenlik stratejisi oluşturmak için en iyi uygulamaları sağlamak büyük önem taşıyor.