Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÖLÇEKLENEBİLEN ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİLER ŞİRKETLERE GÜÇ KATIYOR

Dünya otomasyon sektörünün en önemli oyuncularından Rockwell Automation, fuarcılık alanındaki başarısını her geçen yıl perçinliyor. Kendi ürün ve çözümlerini anlatmak amacıyla başlattığı Rockwell Automation Fair artık sektörün vazgeçilmez etkinliklerinden biri haline dönüştü.  Bu yılki oturumun ilk konuşmasını yapan Rockwell Automation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Blake Moret, “Etkinliğin odak noktası şirketlere ölçülebilir iş sonuçlarına nasıl ulaşabilecekleri konusunda yardımcı olmak. Bunu da operasyonlar arası daha iyi iş birliği, daha hızlı sorun çözümü ve verim artışı için kontrol ve bilgi paylaşımını entegre ederek yapacağız. Biz şirket olarak endüstriyel şirketlere ve çalışanlarına daha verimli olmaları konusunda yardım etmeyi çok istiyoruz” dedi.

Rockwell Automation Başkan Yardımcısı Frank Kulaszewicz ise; otomasyon perspektifi etkinliği kapsamında dijital dönüşümün öneminden bahsetti. “Dünyanın önde gelen şirketleri, üretkenliğini artırmak ve küresel düzeyde rekabetçi kalabilmek için dijital dönüşüm yolundalar. Bileşenlerin sistemlerine, tedarikçilerden müşterilere kadar tüm değer zincirinin dijital dönüşümü, gizli değerin anahtarıdır; bu, işletmenin üretkenliğine, kalitesine, uyumluluğuna ve kârlılığına önemli katkı yapar” dedi.
Rockwell Automation Ticaret Mühendisi Andrew Ellis, “Bağlantı ve bilgi işleme gücü sanayi kuruluşlarına yayılmaya devam ederken, verilere ulaşmanın kolaylaşması şirketlerin sorunları nasıl çözmesi ve değişime nasıl adapte olmaları konusunda devrim yarattı. Birçok şirket bulut aracılığıyla veri yönetimi için şirket içi uzmanlığa sahip değil. Rockwell, Proje Scio Demo yani “bilginin değere dönüştüğü yer” platformuyla kullanıcılara neyi nerede kullanmaları gerektiğiyle ilgili bilgileri açığa çıkarıyor.[kutusag=4782] 

Platform, geçici analitiklere erişim sağlayıp yapılandırılmamış verileri şirketteki herhangi bir mevcut kaynaktan çekerek gelişmiş analizler gerçekleştiriyor. Aynı zamanda platform, ilgili verileri akıllıca kaynaştırıp görüntülenebilen sezgisel gösterge tablolarından analitikler sunabiliyor” dedi.
Yeni bir çağa giren endüstrinin artan detaylı ihtiyaçlarını tek bir elden karşılamak, daha da önemlisi bunları entegre edebilmek adına büyük önem taşıyor. İmalat ve üretim dünyası, Nesnelerin İnterneti ile bağlantılı modern teknolojiler ekseninde bilgi ve operasyon teknolojilerinin birbirine yaklaşmasıyla benzersiz bir dönüşüm yaşıyor. Fuarda “Connected Enterprise” vizyonu aracılığıyla müşterilerine daha ileri verimlilik ve artan global rekabet gücü kazanmalarının önemi paylaşıldı.

Rockwell Automation Otomasyon Perspektifleri global medya forumunu düzenleyerek global medya ve sektör analistlerine, en yeni trendler ile ilgili güncel bilgi ve otomasyonun geleceğine yönelik bir perspektif sundu. Etkinlik bünyesinde ayrıca Rockwell Automation yetkililerinin ve küresel firma liderlerinin panelleri ve konuşmaları yer aldı. Burada kendi entegre stratejilerinin oluşturulması sürecinde kaydedilen aşama, yaşanan zorluklar ve elde edilen başarılar paylaşıldı.

Teknoloji, nesnelerin interneti, büyük data üzerinden data analizleri, uzaktan izleme ve mobil çözümler gibi alanlarda ilerleyerek modern üretime çok büyük potansiyel sunan Rockwell Automation’ın The Connected Enterprise metodolojisi bu teknolojileri birleştirerek Endüstri 4.0’ı hayata geçirmemizi, bugünün ve geleceğin market ihtiyaçlarını karşılamada çeviklik sağlayacak daha esnek, sürdürülebilir bir faaliyet göstermenin hangi yollardan geçtiğini gösterdi. The Connected Enterprise operasyon yöneticilerinin üretimi yönetip geliştirmelerini destekleyip endüstriyel süreçlerin daha karlı olmasını sağlıyor. IT yöneticilerinin riski ve network karmaşıklığını azaltmalarını sağlarken daha iyi karar almayı sağlayacak bilgiye kolay ulaşılmasını sağlayarak verimsizliği ortadan kaldırıyor.

The Connected Enterprise standart, güvenli networkler, pazara sunma sürelerini arttıran verimli ve güvenli ekipmanlar kullanırken, ekipman faydalarını ve iş gücü verimini arttırarak toplam sahip olma maliyetini düşürüyor. Automation Fair etkinliği, katılan ziyaretçilerin en modern endüstriyel otomasyon ve enformasyon çözümlerini öğrenmelerine ve bunları makinalarına, tesislerine ve üretimlerine uygulamalarına ve IT/OT entegrasyonunun gücünden tam anlamıyla istifade etmelerine yardımcı olabileceğini gösterdi.