Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DİKEY PAKETLEME MAKİNALARI

DUR KALK ÇALIŞAN PAKETLEME MAKİNASI
Ürün paketi, makinaya rulo halinde düz bir plastik film şeklinde bağlanır. Bu film biçimlendirici olarak kullanılan uzun bir konik tüpün dışından çekilerek, tüpün etrafı film ile sarılır. Bu sırada film dikey ısıtıcılar ile kenarları eritilerek birbirine yapıştırılır. Bu şekilde ürün paketi boru şeklini alır. Paketleme işlemine başlamak için yatay ısıtıcı tüp şeklindeki ambalajın altını boydan boya ısıtarak yapıştırır ve alt kısmını keser. Doldurulacak materyal, makinadan makinaya değişen bir dozajlama yöntemi kullanılarak, biçimlendirici olarak kullanılan tüpün içerisinden, alt tarafı kapanmış olan ambalaja doldurulurken, ambalaj paket boyu kadar aşağı çekilir.

[kutusatir=4775]

Dolum bittiğinde yatay ısıtıcılar paketin üstünü yapıştırırken aynı anda bir sonraki paketin altını yapıştırırlar. Yapıştırma sonrası paket kesilerek ürün hazır hale getirilir. Son yapıştırma işlemi esnasında paket hava veya farklı bir gaz ile doldurulabilir. Paketin hava ile doldurulması, paket içerisindeki kırılgan ürünün kırılmamasına yardımcı olurken, ürüne göre değişen gaz kullanımı ise ürünün bayatlamasını geciktirerek raf ömrünü artırır.
SÜREKLİ ÇALIŞAN PAKETLEME MAKİNASI
Sürekli çalışan makinalar, üretimi artırmak için dur-kalk yapmadan sürekli çalışan makinalardır. Bunu yapabilmek için yatay ısıtıcı paket ile beraber hareket eder. Genel çözüm olarak mekanik kam profilleri veya hareketli eksenler kullanılır. Paketin altı yapıştırılacağı zaman eksen hızlanıp yapıştırma noktasında ürün ile aynı hıza ulaşır.

Senkronizasyon sağlandıktan sonra çeneler kapanır. Sırası ile ısıtma, yapıştırma ve kesme işlemleri yapıldıktan sonra çeneler açılır. Bu işlemler bittikten sonra eksen başlangıç konumuna döner. Dikey paketleme makinaları ile yiyecek, içecek, kozmetik, elektronik, tütün, kimyasal, medikal ürünler gibi çok farklı materyaller paketlenebilir.

FİLM ÇÖZME:
Film çözmelerde servo motor, AC sürücü veya DC motor kullanılabilir. Dancer kolu akümülatör filmin gerginliğine göre serbest şekilde hareket edebilen merdanelerdir. Yeterli gerginlik olduğunda merdaneler normal pozisyonlarında dururlar. Gerginlik arttığında veya azaldığında, merdaneler gerginlik yönüne doğru hareket ederler.

[kutusatir=4776]

Bu hareketi kompanze etmek için çözücü motoru hızlanır veya yavaşlar. Bazı makinalarda çok daha karmaşık akümülatör sistemleri kurularak çözücünün, film ekseninin değişen hızlarından etkilenmemesi sağlanır.


ŞEKİLLENDİRİCİ
Pakete boru şekli verilmesi için üzerine sarılan, tüp şeklindeki metal yapıdır. Ayrıca tartım sisteminden gelen ürünlerin pakete doldurulmasını sağlayan bir kanal vazifesi görür

YAPIŞTIRMA MERDANELERİ
Genellikle filmin ısıl işlem ile yapıştırılması sağlanır. Dikey yapıştırma merdaneleri genellikle pnömatik olarak çalışır fakat bazı yüksek hızlı makinalarda servo sistemler de mevcuttur.

BASKI İŞARETİ KONTROLÜ
Ambalaj filminin üzerinde baskı olduğunda, filmin çekilmesi esnasında oluşabilecek kayma ve uzamaların engellenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Ambalaj filminin üzerindeki, genelde küçük siyah dikdörtgen şeklindeki baskı, yüksek hızlı sensörler ile okunur ve servo tarafından pozisyon düzeltmesi yapılarak filmin her zaman doğru miktarda çekilmesi sağlanır. wABB hareket kontrolörlerinde 1µsn hızla pozisyon yakalaması yapılabilmesi sayesinde hassas bir şekilde yüksek hızlara çıkılması sağlanabilir.

YAPIŞTIRMA ÇENELERİ
Temel görevleri paketin alt ve üstünü yapıştırıp, paketleri keserek birbirlerinden ayırmak olan çok farklı mekanik yapılar şeklinde olabilirler. Çenelerde normalde yapıştırma için ısıtıcı eleman ve genelde pnömatik olarak kullanılan bir bıçak bulunur. Çenelerin kapanmasında da servo motor kullanılarak tüm uygulamanın eşzamanlı çalışması sağlanabilir.

KİLİT UYGULAMASI (OPSİYONEL)
Genelde paketleme makinasından bağımsız çalışan bir uygulamadır. Kilit şeridi bir makaradan istenilen uzunluklarda kesilir, sonrasında paket filmi alt noktaya ulaşmadan filmin üzerine uygulanır.

ÇOK KEFELİ TARTIM SİSTEMİ
Bu sistem ile doldurulması gereken miktar, birden fazla tartım kefesinin kontrolü ile hassas bir şekilde yapılabilir. Genellikle özel kontrolörleri vardır.