Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

PARKER HANNIFIN, ISITILMIŞ SCR HORTUM SERİSİNİ GENİŞLETİYOR

Parker Hannifin, Parker Hannifin, dizel motorlardaki uygulama sistemleri ardından seçici katalitik indirgeme (SCR) için elektrikle ısıtılmış boru takımlarını genişletti.

İlk kez 2009 yılında satışa sunulan Parflex SCR hrtumları, ticari araç ve ekipmanların SCR sistemi içerisindeki dizel egzoz sıvısını (DEF) ısıtmak ve iletmek üzere tasarlanmıştır. Parker, PA 6mm olarak üre hatları için bu hortumların üretimini gerçekleştiriyordu.

Parker bu sefer IPX6, IPX8 ve IPX9K sertifikalarıyla uyumlu, iç çap 4 ve 5,5 mm boyutlarında etilen propilen dien monomer (EPDM) ısıtılmış borularıyla karşınızda. Parker ayrıca DEF doldurma hatları ve kapalı karter havalandırma (CCV) sistemlerinde özel boyutlarda kullanılanlar gibi motor üzeri ısıtılmış hatlar için birçok özel çözüme sahip. Parker’ın SCR hortumları, hortumun ve teçhizatın aynı sürekli-değişken-resiztans kablo ısıtıcı içerikleriyle ısıtıldığı bir elektrikli ısıtma sistemi kullanır.
Şirket, bu yöntemle elektrikli parçaların ve elektrik bağlantılarının azaltılması ve böylece güvenilirliğin artırılmasının hedeflendiğini belirmiştir. Elektrikli ısıtıcının esnek ve uyumlu olması üretim esnasında değişiklikler yapılabilmesini sağlar. Parker, böylece daha geniş performans serileri ve/veya daha geniş uzunluk gibi ihtiyaçları karşılayabilecek SCR boru takımlarının üretiminin mümkün olduğunu belirtiyor.

Parker, hortumların müşteri performans gereksinimleri ve dozajlama sistemi şartları dikkate alınarak en uygun hale getirildiğini ifade etmiştir. Isıl performans, takım uzunluğu boyunca dahi ısıtmanın olduğundan emin olunması için dengelenir ve güç yoğunlukları farklı dozajlama sistemleri için özelleştirilebilir. 

Çözülme performansı ve nihai boru takımları uzunluklarının yalnızca dozajlama sisteminin mevcut maksimum gücü tarafından sınırlandırıldığını belirten Parker, 12 ve 24 VDC sistemlerinin standart olduğunu da eklemiştir.

Parker SCR hortum tasarımının tescilli bir özelliği de yüksek-ısı ortamındaki teçhizatların, ısıtıcı unsurların ve elektrikli bağlantıların gizli termoplastikle kaplanmasıdır. Bu kaplama teçhizatı hasarlardan korur ve su geçirmezdir. Şirket, boruların bu sayede çok çeşitli ortamlar için uygun olduğunu belirtmektedir.

Parker SCR boruları, son kullanıcı tarafından özelleştirilebilecek olan birçok teçhizat, elektrikli bağlantı parçası ve genel uzunluk seçeneklerine sahiptir. Şirket, standart 6 mm’lik naylon hatların kısa zaman çizelgelerini karşılayabilmesi için birçok farklı uzunlukta üretilebileceğini belirtmiştir. Borular, Parflex Divizyonu tarafından Ravenna, Ohio’da üretilmektedir.