Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNE EMNİYETİNİ OPTİMİZE EDİP,VERİMLİLİĞİ ARTTIRIN

[kutusol=4716] POTANSİYEL ARIZA NOKTALARINI ORTADAN KALDIRMA

 •  Kendi kendini izleyen emniyet ürünleri kullanarak basitleştirilen performans seviyesi değerlendirmesi
 •  Omron’un SISTEMA kütüphanesini kullanarak basitleştirilen hesaplamalar
 •  Daha kolay pano kablolaması
 •  Düşük maliyet

Omron’un MX2 inverter ve G5 servo sürücü serisinde bulunan Emniyet Tork Kapatma [STO] kullanıldığında kontaktörlere gerek olmaz, böylece makine tasarımı ve pano düzeninin sadeleştirilmesinin yanı sıra potansiyel arıza noktaları ortadan kaldırılır.
MAKİNE DEĞİŞTİRME SÜRESİNİ EN AZA İNDİRME

 •  İş parçasına bağlı olarak uygun ışınlar dinamik olarak ayarlanabilir
 •  Daha fazla yapılandırma seçeneği kullanılabilir (Tam veya kısmi kapatma)
 •  Hata kaydı, sık rastlanan arızaların basit bir şekilde analiz edilmesini sağlar
 •  Bluetooth ile bilgisayar veya tablet bağlantısı [Yalnızca Windows]
 •  SD manager 2 yazılımı ile yapılandırma

Omron’un F3SG RA serisi ışık bariyerleri, makine değiştirme süresinin önemli oranda kısaltılmasına fayda sağlayan, çalışma alanına giren ürünlere göre otomatik olarak ayarlanan dinamik kapatma işlevselliğine sahiptir.

MAKİNENİN GEREKSİZ DURMASINI ORTADAN KALDIRMA

 •  Kararlı çalışma
 •  Emniyet performansı seviyesi kaybı olmadan seri bağlantı
 •  Yanlış hizalama toleransı
 •  Kolay görsel tanımlama ve takip için LED gösterge
 •  Çoklu yapılandırma seçenekleri
 •  G9SX’li serilerde 30 adete kadar
 •  SIH400 Sysmac giriş kartı başına 10 adete kadar
 •  G9SP’li seride 2 takım 15 adete kadar

Omron’un D40Z ve G9SX NS kombinasyonu, kontaksız kapı switch çözümüyle sınıfındaki en iyi güvenilirliği sağlar.
KURULUMU, KULLANIMI VE BAKIMI KOLAY
EMNİYET IŞIK BARİYERLERİ

Omron’un yeni F3SG-R serisi emniyet ışık bariyerleri, kolay hizalamayı sağlamak için QR kodlarına dayalı yeni bir sorun giderme fonksiyonu ile bükülmeye dirençli yapıyı birleştirir. Mümkün olan en geniş kullanıcı grubu ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni ışık bariyerleri, iki versiyonda sunulmaktadır: basit açık/kapalı tespit uygulamaları için kolay F3SG-RE ve çok yönlü emniyet çözümleri için gelişmiş F3SG-RA.[kutusag=4717] 

İKİ FARKLI VERSİYON
Gelişmiş F3SG-RA gibi kolay F3SG-RE versiyonlarının da, kablolama süresini kısaltmak üzere bağlantıları önceden yapılmış konnektörleri ile belirgin LED açık/kapalı göstergeleri vardır ve bu sayede basit uygulamalar için güvenilir ve düşük maliyetli bir çözüm sunulmaktadır.

Ek gereksinimleri karşılamak amacıyla, gelişmiş F3SG-RA versiyonları üç sete kadar kademelendirilebilir ve bir dizi ek özellik sunabilir. Bu özellikler arasında çok çeşitli sessize alma modları, hareketli ve sabit karartma, azaltılmış çözünürlük ve imalat bölgesi içinde halen bir işçi varken makinenin yeniden çalışmaya başlatılmasını engelleyen bir ön ayar işlevi bulunmaktadır.

FARKLI TİPLER VE YÜKSEKLİKLER
Her iki versiyon da 14 mm’lik tespit becerisi ile parmak tespit tipleri veya 30 mm’lik tespit becerisi ile el tespit tipleri olarak tedarik edilebilir. Parmak tespit tipleri için maksimum 10 m menzile sahip 2080 mm’ye kadar ve el tespit tipleri için maksimum 20 m menzile sahip 2510 mm’ye kadar koruma yükseklikleri sunulur.

F3SG-R ışık bariyerleri, IP67 koruma sınıfına sahiptir ve yıkayıp arıtma ile tozlu ortamlara dayanacak şekilde üretilmiştir. Baştan aşağı döndürme sorunlarını ortadan kaldıran olağanüstü derecede sağlam bir yapıya sahiptirler, böylece kurulumu hızlı ve kolay hale getirirler. Kuruluma ek bir yardım olarak da yayıcı ve algılayıcı arasında kablo kullanım gereğini ortadan kaldıran optik senkronizasyon içerirler.

KOLAY SORUN GİDERME
Bu yenilikçi ürünler ile herhangi bir sorun meydana geldiği takdirde kullanıcılar, kolaylıkla bir akıllı telefon veya tabletle QR kodu etiketini okutur ve doğrudan detaylı sorun giderme kılavuzunun yer aldığı web sayfasına yönlendirilirler. Bu kılavuz, sekiz dilde mevcuttur.

KOLAY KURULUM VE AYAR YAPMA
F3SG-R emniyet ışık perdeleri serisi aynı zamanda, kenetlenme için sadece sekizde bir dönüş gerektiren Smartclick M12 konektörleri kullanır ve tork ölçümlerine gerek kalmadan IP67 sınıfında güvenilir bir bağlantı sağlar.

[kutusol=4718] F3SG-R serisindeki tüm versiyonlar ve modeller standart olarak, kurulum tamamlandıktan sonra bile kolay ayar yapmaya imkân tanıyan özel montaj destekleri ile tedarik edilir. İsteğe bağlı aksesuarlar arasında ise optik yüzeyi çizilmelere ve mekanik darbelere karşı daha fazla koruyan kolayca takılabilir bir kapak yer alır.

EMNİYET LAZER TARAYICILARI, GENİŞLETİLMİŞ MESAFE VE ETHERNET BAĞLANTISI SUNUYOR
Büyük robotik hücreleri koruma, vücut algılama ve otomatik kılavuzlu araçlardaki çarpışma önleyici sistemlerde kullanım için çok uygun olan Omron’un son model OS32C-4M emniyet tarayıcıları, kompakt yapıyı 4 metrelik emniyet mesafesi, 15 metrelik uyarı alanı mesafesi ve son derece geniş olan 270º koruma açısıyla bir araya getiriyor. Yeni nesil tarayıcılar ayrıca Ethernet/IPTM iletişimini destekleyerek modern otomasyon sistemlerine entegre edilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Karmaşık emniyet alanları gerektiren uygulamalarda dahi hızlı ve kolay kurulum özelliğine sahip OS32C-4M emniyet tarayıcıları, olağanüstü çok yönlülük ve güvenilirlik sunar. Nesne çözünürlüğü, el, kol ve bacak algılama uygulamalarına uygun olacak şekilde 30, 40, 50 veya 70 mm olarak ayarlanabilir ve kullanıcılar son derece esnek 70 algılama alanına kadar kolaylıkla yapılandırma yapabilir. Ayrıca tozlu ortamlarda güvenli ve güvenilir çalışma sağlayan yeni bir kirlilik toleransı modu sunulmaktadır.

Kullanıcılar açısından maksimum kolaylık için tarayıcılar ayrı durum göstergeleri içermektedir. Bu göstergeler durum ve hata kodlarının bir bakışta belirlenmesini sağlar ve aynı zamanda korunan alana tüm izinsiz girişlerin yönünü gösterir.

OS32C-4M emniyet tarayıcılarının sunduğu Ethernet/IPTM desteği sistem durumunun, alan durumunun ve ölçüm bilgilerinin otomasyona, programlanabilir kontrolörler ve akıllı insan-makine arabirimi (HMI) panelleri gibi izleme cihazlarına sunulmasını kolaylaştırır. Bu da acil durdurma durumunda kullanıcıların lokal ağ aracılığıyla nedenini araştırabilecekleri ve hemen düzeltici faaliyet gerçekleştirebilecekler. Böylelikle maliyeti fazla olan makine arıza süresinin en aza indirilebileceği anlamına gelir.

Tarayıcıların ODVA (Açık Cihaz Satıcıları Birliği) standartlarına uyum testi yapılmış olup şu anda mevcut olan ODVA-uyumlu otomasyon ürünlerinin tüm serileriyle uyumluluk sağlanmıştır.

Kullanım kolaylığı sağlarken izinsiz değişiklik yapılmasına karşı koruma sağlamak amacıyla OS32C-4M emniyet tarayıcıları üç farklı kullanıcı erişim seviyesi sunar. Operatör erişim seviyesi mevcut yapılandırmanın ve durumun izlenmesine imkan tanırken bakım erişim seviyesi yalnızca güenlik ile ilgili olmayan programlama değişikliklerinin yapılmasını sağlar. Parola korumalı süpervizör erişim seviyesi, kullanıcılara tarayıcı yapılandırmasının tüm yönlerini kontrol etme, izleme ve değiştirme olanağı sunar.

Kompakt 104,5 mm’lik profili ve 1,3 kg ağırlığıyla Omron’un en son model OS32C-4M emniyet tarayıcılarının alanın çok önemli olduğu uygulamalara dahi yerleştirilmesi kolaydır. Bu tarayıcılar ayrıca enerji tasarruflu olup çalışma sırasında yalnızca 5 W ve bekleme modunda 3,75 W enerji tüketmektedir.