Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

LENZE GRUP BÜYÜME TRENDİNİ GÜÇLENDİRİYOR

[kutusol=4719]Lenze Grup büyüme rotasını sürdürmeye devam ediyor. Makine imalatı sektöründeki otomasyon çözümleri uzmanı Lenze 2016/2017 mali yılındaki (1 Mayıs 2016 – 30 Nisan 2017) tahminlerini aştı. Yıllık rapor için düzenlenen basın toplantısında, şirket yöneticileri Lenze 2020+ stratejisini 70. yıldönümününde katılımcılarına anlattı.

FİNANSAL GÜÇ VE İSTİKRAR, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLIYOR
Şirket 2016/2017 mali yılında satış gelirleri ve karlılık için yeni kayıtlar yapmayı başardı. Grubun satış geliri 31.9 milyon avro artarak 678.3 milyon avroya (+% 4.9) yükseldi. Satışlardaki en büyük mutlak artış Avrupa’da sağlandı. Burada, satış gelirleri 17.8 milyon avro (% +3.6) artarak 514 milyon avro oldu. Ancak Lenze Grubu, diğer bölgelerde de önemli kazançlar elde etti. Asya’daki satışlar % 12.3 artışla 83.7 milyon avroya ulaştı. Amerika’daki satış geliri ise % 6,4 artarak 77,9 milyon avroya ulaştı. Bu başarının anahtarı ise Lenze’nin son iki yıldır pazarlama ve satış gücünü büyük ölçüde arttırdığının gerçeğidir. Amaç önümüzdeki yıllarda bunu sürdürmeye devam etmektir. Ayrıca, portföyündeki çeşitli yeni cihazlar piyasa tarafından çok iyi karşılandı.[kutusag=4720]

Örneğin, evrensel olarak konuşlandırılabilir nesil i500 frekans invertörleri Lenze’ye şirketin tarihindeki en iyi ürün lansmanını sağlamıştır. Bu ürün boyut, başvurularda bireysel uyarlama ve kolay devreye alma bakımından yeni standartlar getirip aynı zamanda kaynak verimliliği açısından en yüksek talepleri karşılıyor.

Bilançonun sağlıklı durumu, tamamen kurucu aileye ait olan Avrupa hisse senedi şirketinin mali gücünü yansıtmaktadır. Operasyonel faaliyetlerden kaynaklanan brüt nakit akışı, % 17.1’lik artışla 56.1 milyon avroya yükselen sonuçla birlikte arttı. Lenze, son mali yıl içerisinde, Baden-Württemberg eyaletinde Sindelfingen’den logicline GmbH’da çoğunluk hissesi satın aldı. Logicline, kurumsal bulut uygulamaları, mobil uygulamalar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümlerini ekleyerek portföyünü zenginleştiriyor.
ŞİRKET TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YATIRIM
Stratejiyi uygulamak için şirket önümüzdeki yıllarda mevcut yatırım seviyesinin üstünde ve ötesinde geleceğe yönelik yatırımlar için 100 milyon eurodan fazla tahsis ediyor. Bunun büyük bir kısmı, 2017/2018 mali yıldan başlayarak, Extertal’daki çekirdek proje Mechatronic Competence Campus’a gidecek. Şimdiye kadar şirketin tarihindeki en büyük yatırım bu ve üç üretim kompleksini modern lojistikle son derece modern bir tesis haline getirilmesi planlanıyor.

LENZE 2020+
BÜYÜME
STRATEJİSİ
GELECEĞE İŞARET
EDİYOR

Endüstri 4.0’ın bir sonucu olarak sayısallaştırma, yazılım ve makine ağlarının oluşturulması daha çok dikkat çekiyor. Lenze kendisini bu gelişme için iyi hazırlanmış olarak görüyor. Grup, dünya çapında yılda 1.000’den fazla makinenin otomatikleştirilmesi için müşterileri ile birlikte çalışıyor.

Lenze 2020+ büyüme stratejisi, şirketin birkaç yıl önce başlattığı yolculuğun kararlı bir devamı olup pazar bölümlerine yönelik açık bir yön vermeye başlamıştır. Lenze aynı zamanda sayısallaştırmanın zorluklarını alıyor ve yeni, gelecek odaklı iş alanlarını geliştirmek için çekirdek işin yanında alan yaratıyor.

Lenze’nin portföyünde bazı öncelikler var. Öncelikle, mekatronik ürünler ve paketler var. Ardından, donanım ve yazılım tabanlı otomasyon sistemleri ve üçüncüsü ise, geleceğe yönelik dijital hizmetler tarafından oluşturulmuştur.

2017’de Lenze, lojik hattın çoğunluk hissesini alarak Endüstriyel İnternetteki (IIoT) potansiyelini de artırdı.

[kutusol=4721] Lenze, bir makinenin tüm yaşam döngüsü boyunca müşterilerine eşlik edebiliyor ve müşterilerin rekabet etme gücünü sürdürülebilir bir şekilde koruyan veya geliştiren her aşamada katma değerli hizmetler sunabiliyor.
YÜKSEK NİTELİKLİ ÇALIŞANLAR BAŞARI FAKTÖRÜDÜR
Lenze Grubu’ndaki çalışanlar, Lenze Grubu’nun başarısına çok önemli katkılarda bulunuyor. Wendler, “Bizim işimizde, doğru becerilere sahip çalışanlar ve motivasyon önemlidir. Hızla gelişen gelişmelere hem açık olmalı hem de müşterilerimizin ihtiyaçları için bir “kulak” oluşturmaları gerekiyor.” diyor.

Lenze, uluslararası ve uygulamalı eğitimlerini, değişim programlarını genç mühendislerin daha hızlı, daha efektif olabilecekleri Lenze Otomasyon Kampında farklı departmanlardaki görevleri için hedef odaklı eğitim veriyor.

UMUTLAR
Yönetim Kurulu Lenze’nin gelecekteki gelişiminden büyük bir umut duyuyor. 2017/2018 mali yılı için, incelenen yıldaki artıştan biraz daha yüksek olması gereken satış gelirinde bir artış bekliyor. Karlılık da (EBIT marjı) iyileşmeye devam etmelidir. Orta vadede, yeni strateji sürdürülebilir kârlılıkla dinamik büyümeyi sağlamalıdır. Satış gelirleri birkaç yıl içinde bir milyar avroya ulaşmalıdır diyorlar.

OTOMASYONDA YENİ BİR BÖLÜM
Lenze, gelecek SPS için otomasyonda yeni bir bölüm açmayı planlıyor. Lenze portföyünü hazırlarken, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayıp, kontrol seviyesi, alan seviyesi ve elektromekanik alanlarda ürünlere sahip. Dolayısıyla standart veri iletişimi ve bulutta veri depolaması yapabiliyor.

Lenze, kökeninden dolayı iki farklı otomasyon konseptini daima desteklemiştir. Geleneksel olarak Lenze, sürücü teknolojisinde dağıtılan merkezi olmayan bir istihbarat ile tahrik tabanlı otomasyona destek veriyor. Sonra PLC’de merkezi bir istihbarata dayanan denetleyici tabanlı otomasyonu var. Belirli projenin gereklilikleri her zaman iki kavramın hangisinin kullanılacağına karar verir. Ancak, iki otomasyon konsepti makinelerin ve sistemlerin modüler hale getirilmesinin bir sonucu olarak gittikçe karışıyor: üretim sisteminin belirli bölümlerini merkezi bir istihbarat ile kontrol etmek mantıklı olurken diğer makine modülleri siber fiziksel sistemler (CPS) olarak görülebilir çünkü ve kendi dağınık istihbaratlarıyla donatılmıştır.

Bu nedenle, belirli bir otomasyon çözümünün geleceğe yönelik olmasını sağlamak için, otomasyon sistemi boyunca gerçekten tek bir ölçeklenebilirliğe sahip olmak son derece önemlidir.

NESNELERİN İNTERNETİNE HAZIR OLUN
Bugünün ve yarının otomasyon çözümleri, yalnızca işyeri tabanının ağına sınırlandırılamaz. Dijital dönüşüm bağlamında iş modellerinin daha da geliştirilmesi bulut bilgi işlemiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Makinelerden ve sistemlerden gelen veriler bulutta toplanır, orada analiz edilir ve daha sonra diğerine bağlanır.Buluta bağlantı, önümüzdeki yıllarda fieldbus iletişimi gibi alan düzeyinde standart bir özellik haline gelecektir. Bu nedenle Lenze, OPC UA veya MQTT standardı gibi standart protokollere dayanıyor.

Lenze’nin otomasyon portföyü, bileşenlerini bulut bilgi işlem çağında bile geleceğe kanıtlamıştır. Bulut altyapı sağlayıcıları ile iş birliği içerisinde çalışan Lenze, bu sayede verilerden bilgi üretmenin ve böylece müşterilerin makinelerinin ve sistemlerinin verimliliğini ve güvenilirliğini arttırabilmelerine temel oluşturuyor. Bulut altyapı sağlayıcıları ile iş birliği içerisinde çalışan Lenze, bu sayede verilerden bilgi üretip, sistemlerin verimliliğini ve güvenilirliğini arttırabiliyor.
DONANIM, YAZILIM, SERVİSLER
Lenze’nin kökleri sürücü teknolojisi alanında çalışıyor. Şirket, Drive Motion’daki uzmanlığını, eksiksiz bir otomasyon portföyü oluşturmak için bir temel olarak kullanıyor. Bu portföy yalnızca donanım ve yazılım içermekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilere tavsiyelerde bulunuyor ve tüm otomasyon çözümünün oluşturulması ve bir makinenin işlevsel güvenliğinin sağlanması için mühendislik hizmetlerinin sağlıyor.

Lenze, çözümler ve yenilik ortaklığı olarak müşterileri ile artık kendi ürünlerine göre makine süreçleri hakkında daha fazla konuşuyor. Portföyün tekdüzeliği, ilgili gereksinimleri karşılamak için farklı çözümleri sunulabileceği anlamına geliyor. Mevcut bileşenler, makine üreticisine konsepti için boş alan bırakıyor ve gereksiz havai yüklerden kaçınılmasını sağlıyor.

Tüm çözümler aynı mimari ve aynı mühendislik araçlarına dayanıyor ve aynı hızlı modülleri kullanıyorlar. Bu, OEM’lerin tüm makinelerini ve makine modüllerini aynı şekilde geliştirmelerini sağlıyor ve az masraf ve çok fazla yatırım güvenliği ile uygulama yazılımı biçiminde kapsamlı bir uzmanlık deposu oluşturabiliyor.

ÖZETLE;
Lenze’nin platformu modern otomasyonun tüm gereksinimlerini karşılayan komple ve üniform bir otomasyon sistemi sunuyor.

Kontrol seviyesinden sensör / aktüatör seviyesine kadar uzanıp, merkezileştirilmiş istihbarat konseptini merkezi olmayan istihbarat ile birleştiriyor ve bulut uygulamalarına olan bağlantının ortak standartlar temelinde mümkün olmasını sağlıyor.

Bu platform, kolay, verimli çok esnek, akıllı ve bireysel uyarlanmış makineleri mümkün olduğunca çabuk piyasaya sunmak zorunda olan makine üreticileri için erişim sağlıyor. Ayrıca edinilen uzmanlığın gelecekte güvenli bir yatırım olmasını sağlıyor.