Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İNSAN-MAKİNE ETKİLEŞİMİ: DRIVE MONITOR İLE GÜVENLİ HAREKET KONTROLÜ

Her zamankinden daha güçlü makinelere olan eğilim artmaya devam ederken, onları koruma yollarının da sürekli olarak geliştirilmeleri gerekmektedir. Güvenli hareket kontrolü, riskleri en az seviyede tutmayı sağlarken, sadece otomatik olarak yönetilen sistemleri değil aynı zamanda sabit uygulamaları daha verimli hale getirmeye olanak sağlamaktadır. “Hareket Kontrolü” yelpazesinin bir parçası olarak, SICK, makine hareketlerinin güvenliğini izleyen güvenlik ürünlerini sunmaktadır. Bu ürün ailesinin en son üyesi yeni drive monitor modülüdür. Bu modül çok daha esnek, yüksek performanslı hareket kontrolü sağlayarak operatörün makinenin içine ulaşmasını, makineyi kapatmaya gerek kalmadan minimum risk ile gerçekleştirmektedir.

SICK Drive Monitor FX3 MOC, otomatik yönlendirmeli araçlarda (AGV’ler) kullanılmak üzere üretilmiştir. Güvenlik için serkifikası olmayan enkoderler kullanıldığında bile Drive Monitor’lerin güvenlik fonksiyonları bir AGV’nin hızını kolaylıkla denetlemeyi sağlar.

Dahası, Drive Monitor, aracın güvenlik konseptinin içine entegre edilmiş güvenlik lazer tarayıcılarının uyarı ve koruyucu alanları arasında yer değişimi sağlayabilir ve aynı zamanda AGV’nin elektrikli fren sistemini denetler.  

Pres, ahşap işleme veya metal işleme makineleri gibi sabit makineler ya da kartezyen robot üzerinde çalışırken Drive Monitor güvenli bir şekilde hızı, durmayı, hareketin yönünü ve durma fonksiyonunu denetler.

Kurulum ve bakım sırasında makinenin devrinin tamamen durdurulmasına gerek bulunmamaktadır; yavaşlatılmış bir hızda, minimum yaralanma riski ile manuel olarak makineye giriş mümkündür. Böylelikle, Drive Monitor makinenin verimliliğini artırmaktadır. Arızalar saptanır ve makine sürücüleri kapatılır.[kutusag=4710] 
Drive Monitor FX3 MOC kullanılarak, güvenli hareket kontrolünü, kontrol veya sürücü seviyesine taşımadan, tamamen SICK Flexi Soft güvenlik kontrolörünün içine entegre etmek mümkündür.  Otomasyon ve güvenlik teknolojisi arasında net bir ayrım yapmak suretiyle bu yaklaşım, makine üreticilerine ve sistem entegratörlerine isteğe göre düzenleme için özgürlük ve olanak sağlar. Sonuç olarak, sürücü komponentleri ve tedarikçiler ayrı ayrı seçilebilir ve  bu sayede üretim maliyetleri, işletim giderleri ve bakım masrafları gibi maliyetler en iyi duruma getirilmiş olur. Entegre güvenlik çözümlerinin aksine, kullanıcılarımıza üreticinin kontrollerinden ve denetimlerinden en üst seviyede bağımsızlık ve son kullanıcıların farklı gereksinimlerine karşı en iyi uyumluluğu sunmaktayız. Drive Monitor FX3 MOC’un son derece gelişmiş güvenlik fonksiyonları, gerek hareketli gerekse sabit uygulamalarda kullanılabilmektedir.
Elektrikli ve hidrolik hareket kontrolü açısından, Drive Monitor, EN ISO 13849 gereğince PL e güvenlik seviyesine, IEC 61508 gereğince SIL3’e ve EN 62061 gereğince SIL3CL ile uyumludur. Sonuç olarak, sertifikaandırılmamış sürücüler dahi güvenlik uygulamalarında kullanılabilirler.

Çok eksenli uygulamalar Drive Monitor’un geçiş yeteneğinden faydalanmaktadırlar: FX3 MOC’u maksimum altı modüle kadar ekleme yaparak genişletmek mümkündür. Flexi Soft gateawayler, Drive Monitor’un, hem teknik hem de ekonomik açılardan verimli olmasını sağlayacak şekilde, büyük endüstriyel şebeke sistemlerine ve network ortamlarına güvenli olarak entegre edilmesini sağlamaktadır.

SICK’in yeni Drive Monitor’u ile insan ve makine arasındaki iş birliği hem daha güvenli hem de daha verimlidir;

  •  Durdurmak yerine güvenli hareket kontrolü
  •  Sürücü komponentleri ve bunların tedarikçileri ayrı ayrı seçilebilirler
  •  Tek bir Flexi Soft ana modülü için altı adete kadar Drive Monitor yerleştirme imkanı
  •  Hâlihazırda kullanılmakta olan enkoder ve motor geri bildirim sistemleri kullanılmaya devam edilebilirler
  •  Enkoderler isteğe bağlı olarak esnekbir şekilde birleştirilebilirler
  •  Güvenli hareket kontrolüne ilave olarak, SICK, güvenlik teknolojisinin tam bir portföyünü ve aynı zamanda da gerekli olan, enkoderler ve mesafe ölçüm cihazları dahil olmak üzere sensörleri de sunmaktadır. 

TEK BİR KAYNAKTAN GÜVENLİ HAREKET KONTROLÜ
SICK Hareket Kontrolü, güvenlik teknolojisinin en üst seviyesinde entegre edilmiş ve ekonomik sürücü kontrolü için sayısız olanaklar sunuyor. Dahası, SICK ürün ailesinde güvenliğe yönelik olmayan sensörler de (örneğin enkoderler veya motor geri bildirim sistemleri gibi) bulunduğu için, hareket kontrolünü de kapsayan tam bir güvenlik uygulaması tek bir üretici tarafından sunuluyor.