Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DOĞRU HAVA KALİTESİ VE MAKSİMUM PERFORMANS İÇİN FİLTRE ENTEGRE EDİLMİŞ KURUTUCULAR

[kutusol=4715]Parker Hanifin, filtre entegre edilmiş kurutucularıyla tamamen yeni bir seri sunuyor. Parker Zander CDAS (Temiz Kuru Hava Sistemi) ve OFAS Yağsız Hava Sistemi yenilikçi teknolojisiyle öne çıkıyor; uygun hava kalitesi ile etkili bir kullanım elde etmenizi sağlıyor. Her iki sistem için de hava kalitesinin ISO 7183 ve ISO 8573-1 standartlarına uygunluğu 3. Parti kurumlar tarafından onaylanmıştır. Ayrıca OFAS, yağlı ve yağsız kompresörlerden gelen yağı da Sınıf 0 kalitesine çevirir. Bu hava kalitesi, kritik uygulamaların kullanımı için en kaliteli havayı yağsız kompresör maliyetinin çok daha altında fiyatlarla sunar. CDAS ve OFAS sistemlerinin ikisine de Parker domnick hunter OIL-X’in son teknolojisine sahip gelişmiş filtreleri entegre edilmiştir. Bu yeni nesil kurutucular, normale göre daha uzun zaman dilimlerinde bile yüksek performans elde edecek şekilde tasarlanmıştır. Verim ve üretkenlik konusunda sektöre yeni standartlar getiren bu kurutucuların özel yüksek dayanımlı kurutucu tüplerine slika jeller snowstorm adı verilen kar fırtınası şeklinde özel doldurma yöntemiyle doldurulur ve slika jellerin aralarında oluşacak boşluklar minimuma indirilir. Böylece slika jel yoğunluğunu artırılır, boşluk oluşma etkisini engeller, uygun yoğuşma noktasını garanti eder ve kompresörün enerji tüketimini azaltarak basınç farkını azaltır. 
Azalan servis süresi, yedek parçalarda daha fazla sadelik, maksimum çalışma süresi, daha uzun bakım dönemleri ve daha uzun kullanım süresi sayesinde minimum toplam maliyeti ve en iyi fayda – maliyet oranını sağlar.

TASARRUF VE VERİMLİLİK
YÜKSEK PERFORMANSLA BULUŞUYOR
Parker Zander, CDAS ve OFAS kurutucularıyla tasarruflu, verimli, kaliteli, fonksiyonel ve uzun ömürlü olma özelliklerinin olabilecek en iyi kombinasyonunu sağlamak amacıyla basınçlı hava kurutma ve filtreleme sistemlerini yeniden tanımlamıştır. En yeni enerji tasarrufu teknolojileri her
ünitede standart olarak yer almaktadır. Gelişmiş basınçlı hava akışı şekli ve eşsiz filtresiyle, sabit bir düşük basınç farkı oluşturur. Özellikle düşük enerji tüketimi ve daha düşük işletme masrafları için bu çok önemlidir. İki sistemde de kullanılan filtreler, Parker domnick hunter tarafından geliştirilen en yeni OIL-X teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, Parker Zander CDAS ve OFAS kurutucu serileriyle birlikte geliştirilmiştir ve dört farklı şekilde mevcuttur (su seperatörü, coalescing-hat filtresi, partikül tutucu ve aktif karbon filtre).

Tüm ünitelerde enerji tasarrufu teknolojisi standart olarak bulunduğu için CDAS ve OFAS hem enerjiden hem paradan tasarruf etmenizi sağlar. Kurutucu kullanımını, dış ortam şartlarına ve basınçlı hava ihtiyacına göre otomatik olarak ayarlar. Böylece en uygun enerji tüketimini ve kurutucudan maksimum verim elde edilmesini sağlar. Sonuçta daha az bakım ihtiyacı ve %85’e kadar varan enerji tasarrufu ile son derece düşük enerji maliyeti ortaya çıkar. Üstelik, tam geçişli (küresel) vanalar minimum basınç kaybıyla hava akışını sağlar ve sistemin yaratacağı basınç farkını minimuma indirir. Böylece kompresörün enerji tüketiminin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, kurutucu içerisine slika jeller snowstorm adını verdiğimiz kar fırtınası doldurma yöntemiyle doldurulmuştur.

Böylece, genel işletim maliyetini azaltarak eşi bulunmaz bir 5 yıllık kullanım ömrü sunar. CDAS ve OFAS sistemlerinin kurulumu, kullanımı ve bakımı oldukça kolaydır. İki sistem de, kullanım durumları ve sistem durumu hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlayan geniş HMI görüntüleme ekranlarına sahiptir. Kurutucu ayarları, özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmadan en düşük kullanım basıncına kolayca ayarlanabilir.

Üstelik, vidalı üst kapağı kurutucu tüplerine kolayca ulaşılmasını sağlayarak özel aletlere ihtiyaç duyulmaksızın son derece hızlı bir şekilde slika jel değişimi yapılmasını sağlar.

CDAS ve OFAS sistemleri üretim güvenliği ve gönül rahatlığı sağlar. Makinaların sağladığı havanın ISO 8573-1 standartlarına uygunluğu 3. parti yetkili kurumlarca onaylanmıştır. Üstelik OFAS, yağlı ve yağsız kompresörlerin hatta verdiği yağı da filtreleyerek gene 3. Parti yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmış sınıf 0 hava kalitesine şartlandırır. Aşınmadan korunan kolonlar, uzun bir kullanım süresi ve 10 yıllık garanti sağlar.