Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TOPLAM PAKETLEME KALİTESİ İÇİN ETİKET KONTROLÜ

[kutusol=4625] I.A.N. Technic Spol S.R.O. firmasının müşterisi, her türlü balık gıda ürünleri üreten büyük bir imalatçı ve birçok üretim hattına sahip. Bu üretim hatlarından birini, balıkların kutulanarak etiketlendiği doldurma hattı oluşturuyor. Her hattaki konveyör bantlarından dakikada 200 konserve kutusu geçiyor. Ürün bilgisinin bulunduğu etiketler, konserve kutularının gövde ve kapaklarına yapıştırılıyor. Hattın sonunda, doldurulmuş ve kapatılmış konserve kutularına “Son kullanma tarihi” basılıyor.

PAKETLEMEYLE İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUN VAR MI?
Konveyör bandını terk eden ürünlerin kusursuz olduklarından emin olmak için, SBSI görüntüleme sensörleri üç noktayı kontrol eder: İlk olarak, konserve kutusunun gövdesi ve kapağı doğru şekilde etiketlendi mi? İkinci olarak, çarpık veya yanlış etiketler var mı? Ve son olarak, kutuların üzerine “Son kullanma tarihi” basıldı mı ve doğru mu? Sadece bir detay bile doğru değilse, konveyör bandı durdurulur ve makine operatörü uyarılır. Yüksek maliyetli israf hızlı ve etkili şekilde engellenir.
ÇÖZÜM:
MÜŞTERİ VE FESTO TARAFINDAN MÜŞTEREK OLARAK GELİŞTİRİLDİ

I.A.N. Technic spol s.r.o., uzun bir süre piyasayı araştırdı, fakat bu görev için hazır bir çözüm bulamadı. Şirket bunun üzerine Festo’dan yardım istedi. Amaç, birlikte çalışarak, planlanan üretim hattına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek ihtiyaca uygun bir çözüm geliştirmekti.[kutusag=4626] 

Temel ihtiyaçlar, sadece gıda bölgeleri için uygun mükemmel kaliteli ürünler gerektirmekle kalmıyor, aynı zamanda çözümle ilgili teknik özellikleri ve yetenekleri de kapsıyordu. Ayrıca, müşteri, sistem mühendisliği ve planlama aşamalarında destek ve aynı zamanda satış sonrası hizmet isteğini bildirdi.

MARKA, ÜRÜNLER, DESTEK:
FESTO’YU SEÇMEK İÇİN İYİ
NEDENLER

I.A.N. Technic spol s.r.o. şirketinin baş yöneticisi Aleš Novák, şirketinin Festo’yu bir iş ortağı olarak seçme nedenlerini şöyle açıklıyor: “İlk olarak, şirketimizde kapsamlı müşteri hizmetleri ve yüksek standartları nedeniyle Festo’nun çok saygın bir itibarı var. Ve ayrıca, satış öncesi ve sonrası teknik danışmanlık ve destekle birlikte ihtiyaçlarımız için doğru ürünler sunuyorlar.”