Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SİSTEM İÇİNDEKİ TÜM IO-LİNK CİHAZLARINA KESİNTİSİZ ERİŞİM

[kutusol=4629] Balluff çeşitli proje çalışmalarında, yazılımın alt cihaz seviyesine nasıl doğrudan erişim sağladığını göstermektedir: Bir sistem içindeki tüm IO-Link işlem cihazları, neredeyse her noktadan ve kontrol sistemine paralel olarak UDP (kullanıcı veri birimi protokolü) aracılığıyla merkezi olarak izlenebilir, yapılandırılabilir ve test edilebilir. Bu, esnek üretim süreçleri ve entegre ağ yönetimi için mantıklı bir yoldur.
IO-Link tabanlı yazılım aracı, tüm çevresel aygıtlara net bir bakış sunar ve aynı zamanda parametre, konfigürasyon için sensor ve aktüatörlere doğrudan erişim sağlar. Bu araç, modifiye, karmaşık basınç ve lazer mesafe sensörlerini yeniden yapılandırmak için veya (tümü merkezi bir konumdan olacak şekilde) üretim ile ilgili verileri çağırmak için kullanılabilir.[kutusag=4630] 

Yakın gelecekte bu çözüm, otomasyon piramidinin içinde kapsamlı ağ yönetim sistemlerine entegre olacaktır. Ağ yönetim sistemleri, yalnızca kendi IP adreslerine sahip sistem bileşenlerini temsil etmektedir. Gelecekte, ağ yönetim sistemleri için de IP ihtiyacı olmayan IO-Link cihazları entegre etmek mümkün olacaktır. Bu nedenle, aygıt yapılandırmalarını ve güncelleme yazılımlarını uygulamak, hata mesajlarını işlemek, dünya üzerindeki hemen her noktada hem statik hem de dinamik sistem tanımlamalarını çalıştırmak mümkün olacaktır.