Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YÜKSEK ORANDA ESNEK HAREKET ÇÖZÜMLERİ İÇİN “HİJYENİK TASARIMLAR”

[kutusol=4558]XTS yazılımın işlevselliği ile mekaniğin yerine geçerek tamamen yeni makine kavramlarının gerçekleştirilmesinde yüksek seviyeli tasarım özgürlüğüne olanak sağlamaktadır.

Sonuç olarak, gıda, ilaç ve kozmetik endüstrilerindeki ürün taşıma ve boya ve vernik üretimi gibi zor çevresel koşullar altındaki uygulamalar yeni Hijyenik Tasarımdan yarar sağlayacaktır.


MAKİNE ÜRETİCİLERİ VE SON
KULLANICILAR İÇİN YARARLARI

Makineler XTS ile çok daha küçük ve derlitoplu (kompakt), çok daha hafif ağırlıkta ve daha az kablo ile kurulabilir. Ayrıca, klasik çözümleriyle kıyaslandığında, sistemler çok daha esnek, süreçler daha hızlı ve bakım gereksinimi daha düşüktür.
Bu nedenle, makine üreticileri artık daha küçük, daha güçlü ve daha verimli sistemler sunabilir ve son kullanıcılar da bu doğrultuda daha az alan, daha yüksek verimlilik ve daha çabuk ürün değişikliklerinden fayda sağlarlar.

Bu avantajlar temizleme kolaylığının en yüksek önceliklerden biri olması nedeniyle Hijyenik Tasarım ortamında özellikle görünür hale gelir. Çok daha karmaşık mekanik sistemlerle kıyaslandığında temizlemesi çok daha kolay olan XTS Hygienic ile, XTS tarafından standart olarak en ideal şekilde desteklenen ürün değiştirme için alışılagelmiş temizleme görevleri çok daha hızla gerçekleştirilebilir.

Şu ana kadar, yüksek temizlik gerektirmeleri nedeni ile mekanik çözümleri uygulanması hiçbir şekilde tamamen mümkün olmamaktaydı. Şimdi XTS Hygenic bu işlemlerin de pek çoğunun otomasyonuna olanak sağlıyor. 

XTS Hygienic European Hygienic Engineering & Design Group (EHEDG) (Avrupa Hijyenik Mühendislik & Tasarım Grubu) ile yakın işbirliği içerisinde geliştirilmiştir. Sonuç itibariyle, EL Class I AUX’a uygun sistem belgelendirmesi için tüm koşulları karşılamaktadır.
Bu paslanmaz çelik uygulamanın en önemli özellikleri arasında, toz ve su girişine karşı mümkün olabilen en yüksek korumayı garanti eden yüksek IP 69K koruma sınıfı da yer almaktadır. Ayrıca, yüzeylerinin surfaktanlara, asidik ve alkalin temizlik maddelerine, farklı alkollere ve dezenfektanlara hatta hidrojen perokside dayanımı nedeni ile çok iyi kimyasal kararlılık göstermektedir.

XTS’de kullanılan mekanik parçalar V4A paslanmaz çelikten yapılmış olup, sızdırmazlık elemanları ve kapaklar çok dayanımlı plastik malzemeden oluşmaktadır. Ayrıca, ayrı parçalar arasındaki tüm bağlantılar, yüksek kalitede bir elastik bağlantı contası ile kir ve sıvı girişine karşı korunmuştur. XTS parçaları, makine ile birlikte tüm alanlarda kolayca erişilebilen ve temizlemeyi son derece kolaylaştıran düzenli, düzgün bir yüzey oluşturur.

Bu özellikler, rulmanların taşıyıcının gövdesine, örneğin parmakla temizlenebileceği bir mesafede, yerleştirilmesi ile taşıyıcılara da uygulanır. Taşıyıcının rulmanları, kir ve rulman yatak gresi sızıntısını güvenilir şekilde engellemeyi mümkün hale getirecek şekilde sızdırmaz hale getirilebilir.

Fotoğraf altyazısı:

Metin ve fotoğraf:
www.beckhoff.com/press/pr062017