Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YAY YÜKLEMELİ TEST MİLLERİ İÇİN SIRALI PROSES TAKİBİ

INGUN, dünya çapında 320. sıradaki işgücü sağlayıcısı olarak, elektronik baskılı devre kartlarının çeşitli işlevlerini test etmek için elektrik endüstrisinde ihtiyaç duyulan ekipmanları test etmek için test milleri ve ayrıca özelleştirilmiş olan ya da olmayan test fikstürleri üretmektedir. INGUN tarafından geliştirilen ürünler temelde, PCB’ye temas eden ve elektriksel darbeler yoluyla bilgi alan yay yüklü test milleridir. Almanya’nın Konstanz kentinde bulunan şirket, yaygın olarak kullanılan test sistemleri için manuel, pnömatik ve vakum ile çalışan test fikstürlerinden özel uyarlamalara kadar test cihazları üretmektedir.

ELEKTRONİK ENDÜSTRİSİ: HIZLI DEĞİŞEN PAZAR ORTAMINA CEVAP VERİYOR
INGUN’un müşterilerinin çoğu, nefes kesici hızda hareket eden bir pazarın ihtiyaçlarına ayak uydurmak zorunda olan elektronik endüstrisinden  gelmektedir. Sanayi üretiminin sayısallaştırılmasına öncülük eden endüstri olarak, elektronik sektörü yenilikleri hızlı ve tutarlı bir şekilde ilerletmek zorundadır. Otomobil üretimi veya iletişim teknolojisi gibi sektörlerde, müşterilerin test gereksinimleri zamanla daha zorlayıcı hale gelmektedir. Konstanz merkezli test ekipmanları üreticisi, bu zorluğa iki şekilde cevap vermek zorundadır: test sistemlerini geliştirmeye devam ederek ve yeni, yenilikçi ürünleri sürekli olarak devreye sokarak. INGUN’daki Otomasyon ve Ürün Geliştirme Şefi Thomas Schrodi, “Elektronik endüstrisi oldukça dinamik; ürünlerin aşırı yüksek hızda değişimi bizim için test millerinin çeşitliliğinde sürekli bir artış anlamına geliyor. Sadece birkaç yıl önce, çizimlerin onayından bitmiş ürünlerin teslimine kadar olan safha yaklaşık üç ay sürüyrdu.  Ama günümüzde bu süre altı haftaya kadar düştü. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmek için esnek ve hızlı olmak yanısıra üretimdeki kalite ve doğruluğumuzdan mutlak şekilde emin olmalıyız.” dedi.

[kutusag=4594] Ürün ömür döngüsü her geçen gün daha da kısalıyor ve bu zorluklara ek olarak minyatürleşme eğilimi daha belirgin hale geliyor. Elektronik ekipmanlar küçüldükçe hassas ölçümler için gereksinimler de artıyor.
MUTLAK DOĞRULUK İÇİN KISTLER KUVVET SENSÖRLERİ VE İZLEME SİSTEMLERİ
Son sekiz yıldır INGUN’da ekipman geliştirme ve otomatize tesis üzerine çalışan Klaus König için de kalite en önemli odaktır. Kistler’in sensör ve sistemlerinin elektronik bileşenlerin hassas ve tekrarlanabilir testlerinin yapılmasında önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor. “Son 20 yıldır, firmamız Kistler’in yenilikçi ölçüm teknolojisine güvenmekte ve millerimizdeki yay kuvvetlerini maksimum doğrulukta ölçmek için kullanmaktadır. Ve bu yöntem hep başarı ile sonuçlanmaktadır. Yüksek kassasiyetli test sistemlerimizin kalitesini ancak mükemmel şekilde çalışan test milleri ile garanti edebiliriz.” dedi.

Ürün ömür döngülerinin her geçen gün kısalması ile brlikte, üretim zamanları da daha sıkı hale gelmektedir.

Thomas Schrodi,”Müşteriler günümüzde çok daha kısa pazara ulaşma süreleri talep ediyorlar, bu yüzden artık yeni bir üretim tesisi için dokuz aya kadar beklemek mümkün değil. Dolayısıyla, dört yıl önce, bünyemizde imal etmek zorunda olduğumuz test millerini üreteceğimiz fabrikayı oluşturmaya başladık. INGUN, bu adımı atarak muazzam bir esneklik elde etti. Makine mühendisliğinin temel bir yetkinlik olarak şirkete entegre edildiği – ki bu da aynı zamanda üretim know-how’ının şirket içinde bulunduğu anlamına geliyor – yeni üretim tesisleri çok daha hızlı ve ayrıntılara daha fazla önem vererek kurulabiliyor.

INGUN’un müşterilerine sunduğu geniş çeşitlilikteki ürünlere bakıldığında, üretim sürecindeki bu yeni kazanılmış esneklik, firma için son derece önemli bir varlıktır. INGUN şu anda test millerini üreten 14 otomatize edilmiş tesise sahiptir. Bunlara her yıl yeni bir fabrika ekleniyor. Fabrika stoklarımızın büyümesi, ürünlerimiz için pazar talebinin sürekli arttığını gösteriyor.” Bu tesislerdeki üretim çok aşamalı olarak gerçekleşir ve her prosesin son adımında test milinin kendisi Kistler sensörleri ile test edilir. Tesisler 9217A veya 9340A1 tipi kuvvet sensörleri ile donatılmıştır ve herbirine bir Kistler maXYmos izleme sistemi ile entegre edilmiştir. Kuvvet-mesafe denetimi sayesinde, her bir test milinin işlevselliği üretim bitiminde doğrulanır. Kalite kontrolünü otomatik üretim sürecine entegre ederek INGUN, kötü parçaların anında elenmesini sağlamaktadır.

Klaus König,“Benzer şekilde, maXYmos BL ve 9340A1 tip sensör, küçük seri montaj için manuel üretim proseslerinde kullanılmaktadır. Bu, firmanın manuel üretiminde de %100 kalitenin garanti edilmesini sağlar. “Bu bize manuel ve otomatik üretim operasyonlarımızda tek ve aynı kalite test sürecini uygulamanın avantajını getiriyor. MaXYmos BL ile, dokunmatik kullanıcı arayüzü sayesinde programlanması kolay bir sistem bulduk. Bu sistem bize iyi mi yoksa  kötü mü parçaların üretilmekte olduğu bilgisini veriyor.” dedi.

Her yıl, Konstanz’daki INGUN fabrikasındaki üretim tesislerinde 40 milyon adet test mili üretilmektedir. Vardiya planlamasına bağlı olarak, bu, her makinenin 3 ila 8 milyon arasında mil ürettiği anlamına gelir. Bu yüksek üretim miktarlarını güvenilir bir şekilde elde etmek için, tüm makineler hassas senkronizasyon ile son derece yüksek hızlarda çalışmalıdır. Tesislerin yüksek kapasiteli kullanımı, tüm işletmenin ticari başarısında kilit rol oynamaktadır.

[kutusol=4595] Dolayısıyla, hızları daha da artırmak için INGUN’un geliştirme departmanı, kalite güvencesinin değer yaratma sürecinde tam olarak entegrasyonunu uzun vadeli bir hedef olarak kabul ediyor. Yine, Kistler’den piezoelektrik sensörler bu gelişim için çok önemli bir temel sunuyor. Bu sensörler çok küçük ve kuvvet de son derece küçük bir alana uygulanıyor – ancak çok dar alanlarda bile mükemmel tekrarlanabilirlik ve yüksek çözünürlükte, yüksek hassasiyette ölçüm sunuyorlar. Aynı zamanda, bu sağlam sensörler, yüksek hızlarda bile aşırı yüklemeye karşı korumalıdır – bu nedenle de diğer sensörlerden daha uzun ömürlüdürler.

Thomas Schrodi, “Kistler’den aldığımız uzman danışmanlık ve teknik destek bize zaman zaman muazzam ölçüde yardımcı oldu. Kendimiz test ekipmanları sattığımız için, ürünlerimizin de %100 en yüksek kalite standartlarında test edilmesi çok önemli. Kistler’in tüm servis yelpazesi bize bunun olmasını sağlamak için güvenilir bir temel oluşturuyor ve şu çok açık ki gelecekteki bir numaralı pazar pozisyonumuzu sadece üstün kalite ürünleri tedarik ederek devam ettirebiliriz.” dedi.