Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TURCK PICK-TO-LIGHT SİSTEMİYLE, DİGİTALLEŞMEYE DESTEK VERİYOR

The SmartFactoryOWL, digitalleşme yolundaki küçük ve orta ölçekteki firmalara destek sunan bir platformdur. Bu oluşumun bir parçası olan Turck bu yapıda pick-to-light sistemiyle temsil ediliyor. Bu sistemde Turck’un tüm portföyü içerisinde yer alan sensor bağlantı teknolojisi, I/O teknolojisi, kontrol ve görselleştirmeler kullanılmaktadır. Ethernet tabanlı noktadan noktaya haberleşme sayesinde sistem yüksek seviye sistemler içinde SmartFactoryOWL’u açık hale getiriyor. Yani pick-to-light sistemleri manuel montaj işlemleri için Endüstri 4.0 yolunu açıyor.

[kutusol=4578] Pick-to-light sistemi, manuel ürün toplama, yerleştirme ya da montaj işlemlerindeki iş adımlarını, kontrol edilebilir ve görselleştirilebilir hale getiriyor. Bunu yapabilmek için sistem bir sonraki iş adımında gidilmesi gereken kutuyu ışık sinyalleriyle işaret ediyor. Sonrasında doğru parçaya uzanıldığını farklı tip algılama yöntemine sahip pick-to-light sensörlerinin ışıklarıyla denetliyor ve teyit alıyor. Sonrasında sistem bir sonraki iş adımını görsel olarak işaret ediyor. Farklı uygun montaj tipleri ve çok çeşitli dizaynlarıyla Pick-to-light sensörleri Turck ürün portföyünde bulunmaktadır. Smart Metering, Smart Grids, Smart Home or Smart TV; “smart” daima değer katmayı ve geçmiş bilgilere dayalı bağlantıları yenilenmeyi söz vermiştir.

Lemgo’da yer alan SmartFactoryOWL’a bir bakış “smart” kelimesini anlamayı kolaylaştırıyor. Yaklaşık 2000m2 bir alanda University of Applied Sciences East Westphalia-Lippe (OWL) ve Fraunhofer Institute üretim proseslerinin smart hale getirilebilmesi için farklı çözümler için çalıştılar. Firmalarla yapılan işbirlikleriyle SmartFactoryOWL yenilikçi üretim teknolojileri ve yardımcı sistemleri sunabildikleri bir alan yarattı. SmartFactoryOWL bir fuar alanı dizaynından daha fazlasını bulunduruyor. Lemgo’da bulunan Profesörlerden, öğrencilerden ve işçilerden oluşan bir takım akıllı planlama ve teknolojiyle üretim prosesini optimize etmeyi hem endüstriyel deneyimleri hemde academic know-how ‘ı kullanarak amaçladılar. Bu oluşum öncelikle bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmelere çözümler sundu.

PROSES OPTİMİZASYONU GELİŞTİREN ÖĞRENCİLER[kutusag=4579] 
Prof. Dr.-Ing. Sven Hinrichsen, “Bölgedeki endüstriyel firmalar bize spesifik sorularla geldiler, sonra biz onlara üretim ve çalışma ortamlarını yeniden dizayn ettirecek terzi işi çözümler sunduk. Öğrencilere final kağıdı ve proje ödevi vererek bu sürecin içine dahil ettik.” şeklinde açıklama yaparak SmartFactoryOWL’da sorumlu bulunduğu endüstri mühendisliği ve montaj sistemleri dizaynı görevlerini nasıl yönettiğini anlattı. Lemgo bölgesinden Brandt Kantentechnik mekanik firması bu sisteme bir örnektir. Kenar bantların yapıştırılması için ağaç işleme makinaları üreticisi bu firma birçok kompleks varyanttan oluşan manuel montaj işlemi için optimizasyon talebinde bulundu. Sonrasında bu ölçülebilen bir iş dizaynı için net bir yardımcı sistem teknolojisi haline geldi.

GENİŞ PICK-TO-LIGHT PORTFÖYÜ
Araştırmacı David Brown, bu uygulama da proses optimizasyonu için pick-to-light çözümü önerdi. David Brown, “Kullanmayı düşündüğümüz sistem esnek ve farklı sensör ışıklarında oluşan geniş bir seçim imkanı sunuyor. Küçük C parça kutuları için ışık yönlendirmesi önemli, zira parçalar birbirine çok benzer. Bununla birlikte aradığımız çözümü çok fazla programlama eforu harcamadan sistemimize adapte edebilmeliyiz. Brown pick-to-light sistemi için bazı kriterler oluşturdu. Sistem aynı zamanda network bağlatılı da olmalı, bir Ethernet arayüzü olmalı ve bu yolla SAP gibi daha üst seviye sistemlere bağlantı sağlayabilmelidir.” dedi.
SENSÖRDEN KONTROLÖRE KOMPLE ÇÖZÜM
Kriterler göz önüne alındığında ve farklı markalar araştırıldığında Turck pick-to-light sistemi ve partneri Banner Engineering optik çözümleri tercih edildi. Kullanılan pick-to-light komponentleri yanında çözümün sistem ayağıda çok belirleyiciydi. Turck sadece farklı sensör ışıkları sunmak değil, aynı zamanda bağlantı, kontrol ve I/O teknolojilerini içeren komple bir çözüm sunuyordu. Çalışanlara görsel destek sağlayan HMI’ da buna dahil. Özellikle küçük K30 sensör ışıkları başka markalarda bulunmayan bir üründür.

[kutusol=4580] CODESYS 3 İLE PROGRAMLANABİLEN BL67 VE PROSES KONTROLÜ
Turck montaj işlemi için komple bir çözüm sunuyor. Çalışan öncelikle Banner Enginering ürünü bir IVU ile 2D kodu okutur, bağlı olan TX513 HMI başlangıç ekranında manyaj işlemini gösterir. IP67 Progrmalmana bir gateway BL67 IO sistemi burada bir kontrolör görevindedir. Turck Codesys3 ile pick-to-liht sistemini görsel olarak montaj adımlarını da göstererek programlar. Sistem yeni ürün konfigürasyonlarına açıktır ve böylece yeniden programlama ihtiyaçları olmaz. The BL67 sisteminde üzerinde 4 IOLink portu bulunan IOLink master modülleri de vardır. Her bir port kompakt TBIL I/O Hub ile 8 giriş ve çıkış gerektiren 8 sensöre bağlanmıştır.Her sensör ışığı bir giriş ve bir çıkıştan oluşur.böylelikle çalışanlar hem ışıkla yönlendirme alır hemde kontrolöre bir konfirmasyon sinyali gönderir. TBIL DXP modülü hem giriş hem çıkış olarak kullanılabilen 16 kanaldan oluşur. Bu giriş ve çıkışlar kontrolör tarafından atanmasına gerek yoktur. Y konnektörler sayesinde de bir porta 2 sinyal bağlantısı sağlanır.

YASSI PVD IŞIKLARI YERDEN TASARRUF SAĞLAR
Çeşitli sensör ışıklarından 3 farklı tipi SmartFactoryOWL 2’de kullanılmaktadır. K50 Optic, K30 kapasitif özellikli sensör ışıkları ve C tip parça kontorlü için PVD sensör ışıkları. Brown, “Yassı ışıklı sensör kullanımı kısa boylu çalışanlar için de sistemin kullanımasında önemliydi.” dedi.
GÖRÜNÜM[kutusag=4581]

SmartFactoryOWL da kullanılan pick-to-light istasyonları bazı geliştirme opsiyonlarına sahip. Bunlardan biri Turck Endüktif IOLink kuplör ile çalışma alanıyla malzeme rafını birbirine bağlamak. Bu cihaz 16dijital sinyali ve 7watt’a kadar gücü temassız olarak iletebilmektedir. Bu da rafların montaj alanından kolayca ayrılması sağlayacaktır. Aynı zamanda doğru rafın montaj alanında olup olmadığının kontrolününde kontrolör tarafından yapılması sağlayacaktır.  Başka bir projeyi de endüstriyel araştırma takımından Tim Kleineberg, “Sistem datalarını analiz edebileceğiz. Bir ana indicator kabini oluşturarak çalışanların ya da lead personelin üretim sistemine anlık bilgi aktarımını sağlayabiliriz. Eğer ana montaj adımlarındaki işlem zamanı kritik bir değerdeyse bu komponentlerin yerleştirilmesindeki bir problemi ifade eder. Buda uygun personelin daha olası problemleri önceden not edebilmesine imkan verir.” dedi.

ORTAKLIK
OWL University of Applied Science ‘taki Endüstri mühendisliği labratuvarı ve SmartFactoryOWL, Turck için kalıcı bir ortaklık projesiydi. Turck ortak çözümlerini öğrenciler ve çalışanlarla deneyebildi. Gerçek koşullar altında bu çözümlerini test edebildi. Öğrenciler ve ziyaretçiler arasında kontaktlar oluşmasını sağladı.

SmartFactoryOWL ve Endüstri mühendisliği labratuvarı Turck’la sadece yetkin komponentler sunan bir parner değil güç know-how’ıyla aynı zamanda tek elden otomasyon çözümleri sunan çözüm ortağı ile buluşma sağladılar. Professor Hinrichsen, “Aklımda olan daha birçok geliştirme projeleri var ve Turck’la birlikte daha birçok işbirliği yapabileceğiz.” dedi. “Smart” kelimesinin anlamında bu içerikle ilişkili olarak bakıldığında SmartFactoryOWL’daki “smart”ın sadece üretim sistemlerinin bağlanması ya da bilgi sağlamaktan da ötede endüstriler ve diğer alanlardaki partnerler arasında küçük sonuçlar oluşturmak anlamına da geldiğini görülüyor.