Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SİMOTİON PROJECTGENERATOR İLE HAREKET KONTROL MÜHENDİSLİĞİNİN DAHA VERİMLİ ŞEKLİ

[kutusol=4591] Bir proje yazılım mühendisi asla sıfırdan makine tasarımı ve program yapmaz, ancak benzer uygulamalarını kopyalayıp üzerinde modifikasyon yapar. Ancak, program tasarımcısı programın detaylarına girerek istenilen fonksiyonları gerçekleştirir ve program modülerinin birbirleri ile olan bağlantılarını düzenler.
Bu karmaşık yapıyla başa çıkmak ve verimli çalışmak için, modüler yazılımı kaçınılmazdır. Bu nedenle bağımsız ve birbirlerini etkilemeyen modüller geliştirilmiştir. Her bir modülün verileri kendi içerisinde olup iletişim sadece tanımlanmış ara yüzlerle gerçekleştirilir.

Bu programlama yöntemi Simotion Hareket kontrol sisteminin standart özeliklerinden biridir. Software modüllerin ölçeklenebilirliği, donanımdan bağımsız olması ve fonksiyonların isteğe göre konfigürasyonu öncü ve yenilikçi bir yaklaşımdır. Modüller bir araç ile projenin kendisinin oluşturur Siemens bu ihtiyacı karşılamak üzere Projectgenerator “Simotion EasyProject“i geliştirdi.
Proje geliştirme zaman ve maliyetini azaltmak, daha verimli mühendislik çözümleri oluşturmak için ne yapılmalı? Mühendislik projesini test edilmiş standart modüleri kullanıp otomatik olarak üretilmeli.

SİMOTİON PROJEKTGENERATOR İLE KONVERTİNG MODULU[kutusag=4592] 
Simotion Projekgenerator ile onverting modülü, makine prosesi için Uygulama-modülleri ‘’senkroniksen‘‘, ‘Sarıc‘‘ ve ‘‘gergi kontrol‘‘ yaratılabilir. Böylece makinanızı geliştirmede ve devreye almada daha verimli hale gelirsiniz.  

Çözüm: Entegre edilmiş converting Applikasyonu gereken konfigürasyon ve parametrelerini destekler, arayüz programı ile kolayca yönetilir. Sonunda Generatör tarafından makina projesi üretilir, gereken teknoloji paketini ekler, program- ve kütüphane bağlantılarını birleştirir. 
SARICI
‘Simotion Winder‘ ile standart sarıcı ve çözücü uygulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz, converting, Folyo hattı, Baskı makinaları, laminasyon, Bobin veya Tekstil makinalarında örneklerinde kullanılabilir. Fonksiyon içeriği: Çap ölçer; Dancer pozisyonu – veya gergi kontrolü, pasif gergi kontrolu, gergi grafiği ve Tork-pre-kontrol. Sarıcı makinanın birçok teknolojik sürecinde en önemli bileşeni. Simotion Winder standart uygulaması geliştirilmesi, proje içerisinde tek bir sarıcı uygulama modülü ile çeşitlendirmek.   

ROTARY KESİM
Kesim uygulamasında bahsedilen kesme işlemi döner makas tipik uygulamalar için temel sağlar. Döner bir bıçak ya da Delmede tipik olarak bir ya da daha çok bıçak sahip olan en az bir silindir içerir. Kesme esnasında, silindirin çevresel hızı, kesme özellik ayarı gerçekleştirilir

UÇAR TESTERE

Uçar Testere uygulaması basit ve hızlı bir şekilde testereler uçan veya makas uygulaması için bir çözümdür. Bir kesim yapmak için, uçan testere mutlak pozisyonda malzemeye senkronize edilir. Testere veya bıçak kesme işlemini yapar, kesim tamamlandığında, testere arabası durur ve başlangıç ​​pozisyonuna geri gider.