Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SICK, GÜVENLİK SİVİÇLERİNİ KULLANICILARA SUNUYOR

[kutusol=4583] 2013 yılı sonundan itibaren yeni global standart EN ISO 14119, önceki Avrupa standardı EN 1088’in yerini almaktadır. Yeni standart EN ISO 14119’da sistemin potensiyel manipulasyonlara maruz kalma yöntemlerinin azaltılmasına odaklanılmaktadır. Yeni standart doğrultusunda SICK, güvenlik siviçleri ürün portfolyosunu yeniden şekillendirip STR1 transponder güvenlik sivicini kullanıcılarına sunuyor. STR1 transponder güvenlik sensörü, denetlenen yarı iletken çıkışlara (OSSD) sahiptir ve tek veya seri olarak güvenli şekilde bağlanabiliyor. Manipülasyona karşı yüksek koruma gerektiren uygulamalarda kullanılıyor. STR1, üç kodlamayla kullanıma sunuluyor. Üniversal kodlamalı sensörler tüm aktüatörleri kabul eder. Benzersiz ve sürekli kodlamalı varyantlarda bir aktüatör öğretilmelidir, bunun ardından STR1 sadece bu aktüatörü kabul eder. Sensör üç aktif sensör yüzeyine sahiptir. Üç farklı büyüklükte aktüatör bulunmaktadır. Bu sayede STR1, çok yüksek bir montaj esnekliği sunar.

Hedef?
Gizli: Güç ve performans konularında göz dolduran bir transponder güvenlik sensörünün keşfi.

Donanım?
Görünen: Güvenlik sensörleri alanında 50 yılı aşkın bir deneyim, dünya geneline yayılmış bir servis ağıyla birlikte gelişmiş bir ürün portföyü ve pazar lideri SICK firmasının kalite vaadi.

Sonuç?
STR1. Görev tamamlandı.

Esnek: üç farklı aktüatöre tepki verebilir
STR1 için üç farklı aktüatör kullanıma sunuluyor. Bu, öncelikle montajda esneklik anlamına gelir. Ayrıca, aktüatördeki üç aktif sensör yüzeyi ve dört montaj yönü kullanıcılarımıza neredeyse sınırsız montaj olanakları sunuyor.

Güvenli: yolda güvenli şifreleme yapar[kutusag=4584] 
STR1, yüksek bir manipülasyon koruması sunar, çünkü transponder güvenlik sensörü ağ kodlamayla kullanıma sunulmuştur: üniversal kodlamalı, benzersiz kodlamalı veya sürekli kodlamalı. Sensörün kendinden gözlemeli yarı iletken çıkışları (OSSD), ortaya çıkan hataları algılar ve PL e performans seviyesi (EN ISO 13849) ile çok yüksek bir güvenlik elde edilmesine olanak sağlar.

Sağlam: üç kez kendini ispatlar
STR1, yüksek oranda makine kullanılabilirliği elde edilmesini sağlar. Küçük VISTAL® gövdesi ile STR1 oldukça yüksek mekanik sağlamlığa ulaşır. Mükemmel elektromanyetik uyumluluk (EMC), sorunsuz bir çalışma sağlar. STR1, IP 67 koruma sınıfı sayesinde zorlu ortam koşullarına da dayanabilir.
Bir Bakışta Özellikleri;

 •  14 mm’ye kadar tepki mesafesi
 • Esnek montaj olanaklı küçük gövde
 •  Sensör üç taraftan aktive edilebilmesi
 •  Üç farklı aktüatör seçeneği
 •  Üniversal kodlamalı, benzersiz kodlamalı ve sürekli kodlamalı sensörler
 •  PL e (EN ISO 13849), SIL3 (IEC 61508)
 •  30 adede kadar sensörün güvenli seri bağlanabilmesi

Avantajlarınız;

 •  Sensör ve aktüatör montajında yüksek esneklik
 •  Bir sensör farklı uygulamalara uyduğu için düşük stokta bulundurma ihtiyacı
 •  Özel olarak kodlanan aktüatörler sayesinde manipülasyona karşı yüksek koruma
 •  Kapı ofsetine karşı yüksek toleransı ve darbeye ve titreşime karşı yüksek dayanıklılığı sayesinde yüksek makine kullanılabilirliği
 •  30 adede kadar sensörün seri bağlantısı sayesinde ekonomik çözüm
 •  LED durum göstergesi üzerinden hızlı teşhis
 •  Aşınmasız ve az bakım gerektiren yapısı sayesinde uzun ürün ömrü