Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ROCKWELL AUTOMATION,ANLIK CİHAZ ANALİTİĞİ VE SAHADA İŞ BİRLİĞİ İÇİN YENİ ENSTRÜMANLAR SUNUYOR

[kutusol=4566] Rockwell Automation FactoryTalk Analytics for Devices ve FactoryTalk TeamONE Standart Edition uygulamasıyla tesis genelindeki ekiplerin daha iyi ve daha hızlı karar almasını sağlıyor. Bu satışa hazır ürünler minimal bir konfigürasyon gerektiriyor ve ortak bakım sorunlarını daha hızlı çözmeye yardımcı olarak plansız arıza sürelerini minimumda tutuyor. Sistem ve uygulama hızlı bir şekilde bakım ekiplerinin tepki sürelerini iyileştiriyor, endüstriyel cihaz ve sistemler için sağlık ve diyagnostik analitiği sayesinde karar vericilere destek oluyor.

Rockwell Automation Global İş Geliştirme Müdürü Michael Pantaleano, “Bu ürünler geliştirilirken birincil amaç kullanım kolaylığıydı. Bu çözümler üzerinde müşterilerimizle yakın bir şekilde çalıştık ve bu çalışmalar sonucu alışılmışın dışında anlık erişim olabilen bir uygulama ve ölçeklendirilebilir bir analitik sisteminin anında değer yaratabildiğini kanıtladık. Rockwell Automation’da biz kendimizi müşterilerimizin mevcut ekipleri için ulaşılabilir enstrümanlar geliştirmeye adadık. Bu iki yeni çözümle bakım ekiplerinin ekipman sağlığını kolayca kontrol etmesi ve verilerle daha iyi etkileşim içinde olmasına yardım ediyoruz.” dedi.
Bu seçenekler Rockwell Automation’ın abonelikle sahip olunan ilk ürünlerinden bazıları. Uyum sürecini daha da kolaylaştırmak için bu yeni ürünlerin yönetildiği bir e-ticaret portal da mevcut. Tüm abonelikler ve yönetim tek ve self-servis bir portaldan gerçekleşebiliyor.

FACTORYTALK TEAMONE UYGULAMASI
Ortalama tamir süresini kısaltmaya odaklanan Rockwell Automation, FactoryTalk TeamONE uygulamasının Standard Edition’ından sonra yeni bir versiyonu satışa sunuyor. Yeni versiyonda ekiplerin iş birliğini canlı alarm detaylarıyla desteklemek için bir alarm modülü bulunuyor. Bu kullanıcılara tüm aktif alarmları kolayca görüntüleyebilme imkânı sağlıyor. Ayrıca durum güncelleme, görüntüleme, paylaşma seçenekleriyle alarm bilgilerine yeni içerik ekleyerek ekip çalışmasını iyileştirebiliyor. Anında müdahale gerektiren alarmlar belirli ekip üyeleriyle paylaşılabiliyor ya da grup yönetimi ve hızlı çözüm için tüm ekiple paylaşılabiliyor.

Akıllı devre FactoryTalk TeamONE uygulaması üreticilerin dijital dönüşümleri boyunca değer yaratması için herhangi bir server, bulut veya IT kurulumu gerektirmiyor. Uygulama şu anda Apple App Store ve Google Play Store’da mevcut ve yeni bir kullanıcı hesabı açmak sadece birkaç dakikada mümkün.
Yeni Standart Edition yıllık abonelik ücretiyle alınıyor ve uygulamanın ücretsiz versiyonundaki özelliklerden daha fazla imkân sunuyor. 2016’da piyasaya sürülen FactoryTalk TeamONE Free Edition uygulaması kazaya yakın durumları ve cihaz verilerini sahadaki bakım ekipleriyle ve mühendislerle, satışla ve IT çalışanlarıyla anında paylaşıyor. Ücretsiz versiyon trend ve cihaz durumu gibi kavramsallaştırılmış saha verileri sayesinde endüstriyel ekiplerin iş birliği yapmalarına ve sorunları hızla çözmelerine engel olan bariyerleri kaldırıyor.

Ücretsiz versiyonda Kaza, Cihaz Durumu, Teamboard, Bilgitabanı, Pinboard, Chat ve Trend modülleri bulunuyor. FactoryTalk TeamONE uygulaması içinde müşteriler ekiplerine ücretsiz ve abonelik karışımı hizmet bile alabilirler.

FACTORYTALK ANALYTICS FOR DEVICES
FactoryTalk Analytics for Devices maliyetli arıza sürelerinden kaçınmaya ve proaktif bir şekilde cihaz sağlığını tanımlamaya yarayan geliştirilmiş bir sistem. Sadece güç kablosuna ve yerel bir kontrol sistem ağına bağlanarak dakikalar içinde analitik veriler sağlamaya başlıyor. Bağlantılar yapıldıktan sonra uygulama performansı düşürmeden ağ üzerindeki otomasyon cihazlarını tespit ediyor. Saha ekipleri sistem dahilindeki özel eylem çağrılarına, anlık cihaz görüntülerine ve gelişmiş machine-learning-temelli chat odalarına erişim sağlıyor. Sistem ağ üzerindeki cihazları sürekli analiz ederek kullanıcılar için neyin önemli olduğunu öğreniyor ve bakım ve mühendislik ekiplerine plansız arıza sürelerini önlemeleri ve sistemi hızla tamir edebilmeleri için tavsiyelerde bulunuyor.

Pantaleano, “Müşterilerimiz analitiğe ve Nesnelerin İnterneti’ne ilk adımlarını nasıl atacaklarını öğrenmeye çalışıyorlar. Bu uygulama birkaç dakikada somut sonuçlar veren bu yolculuğa mükemmel bir başlangıç.” diye belirtiyor.

FactoryTalk Analytics for Devices herhangi bir EtherNet/IP cihazı tespit edip temel analizler yapabilir. Sistem ayrıca 2000’in üzerinde Allen-Bradley cihazına yönelik detaylı analitik yapabiliyor. İlk yıl aboneliğine her cihaz için analitik hizmetleri dahil. Müşterilere progresif bir şekilde güncelleştirilmiş analitik, özellikler ve üçüncü parti cihazları da dahil cihaz desteği sunularak aboneliklerin yenilenmesi teşvik ediliyor.