Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

OMRON, YENİ PMAC PROGRAMLANABİLİR ÇOK EKSENLİ KONTROLÖRLERİNİ PİYASAYA SUNULUYOR

OMRON Corporation, yeni CK3E Programlanabilir Çok Eksenli Kontrolörlerini ve Endüstriyel PC Platformu NY51□-A IPC Programlanabilir Çok Eksenli Kontrolörlerini (bundan sonra PMAC olarak anılacaktır) tüm dünyada piyasaya sunduğunu açıkladı.

OMRON ve OMRON’un Delta Tau Data Systems, Inc. Şirketi DT’nin küresel ölçekte lider hareket kontrolü teknolojisine sahip PMAC kontrolörleri geliştirmek için birlikte çalıştı. PMAC, tüm dünyada üretim hatları ve ekipmanlarda kullanılan dahili EtherCAT bağlantısı sayesinde çeşitli fabrika otomasyonu (FA) cihazlarının yüksek hızlı senkron kontrolü dahil, gelişmiş hassas kontrol sağlıyor. Kontrolörlerin geliştirilme ortamı, kullanıcıların yörünge hesaplaması ve konum dengeleme gibi kendi hareket algoritmalarını ve hareket kontrolü fonksiyonlarını C ve orijinal programlama dillerinde programlayabilmelerini sağlıyor.

[kutusatir=4601]
Değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve kısa ürün yaşam döngüleriyle başa çıkabilmek için en yeni hassas işleme teknolojilerini ve robotları üretim tesislerinde kullanarak yenilikçi üretim yapmayı amaçlayan güncel trend gittikçe yayılıyor. Yarı iletken üretim ekipmanları ve takım tezgahı üreticileri, kaynaklarını yenilikçi ve rekabetçi temel teknolojilerin geliştirilmesine yoğunlaştırıyorlar. Bu koşullar altında makine üreticileri, uzun vadeli tedarik istikrarı ve kalite garantili, küresel olarak mevcut kontrolörler konusunda gittikçe daha fazla talepte bulunuyorlar. Bu kontrolörler temel fonksiyonlarının geliştirilmesi ve sürdürülmesi maliyetli olan kartlı kontrolörlere alternatif olarak kullanılabiliyor. Ayrıca, robotlu üretim ekipmanları geliştiren üreticiler de özellikle gelişmekte olan ülkelerde, özelleştirilmiş hareket kontrolü gerçekleştirebilecek sağlam ve dayanıklı kontrolörlere yönelik talepte bulunuyorlar. OMRON, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan iki tip PMAC programlanabilir çok eksenli kontrolör sunuyor.

OMRON, entegre, akıllı ve etkileşimli konseptlerle üretim tesislerine yenilik getiriyor. OMRON, yeni entegre otomasyonu gerçekleştirmek amacıyla DT’nin hareket kontrolü teknolojilerini OMRON’un kontrol teknolojileriyle birleştirerek üretim alanında yenilikler yapmak için çalışıyor.

PMAC – Programlanabİlİr
Çok Eksenlİ Kontrolör
CK3E Programlanabilir Çok Eksenli Kontrolör

  •  250 m hızlı döngü süresine ve EtherCAT master işlevine sahip çok eksenli kontrol.
  • Esnek sistem konfigürasyonu ve EtherCAT üzerinden bağlı FA cihazlarının yüksek hızlı senkron kontrolü
  •  Makinelerde ve kontrol panolarında yerden tasarruf sağlayan kompakt tasarım ve 28,6 mm kalınlık

Endüstriyel PC Platformu NY51_-A IPC PMAC Programlanabilir Çok Eksenli Kontrolör

  •  128 adede kadar kontrol ekseni ve gelişmiş veri yönetimi. Windows uygulamalarının multi-tasking kullanımı ve özelleştirilmiş hareket kontrolü (hareket algoritmaları, kinematikler, konum dengeleme vs.)
  •  PLC seviyesinde çevresel dayanım. Windows çöktüğünde bile kesintisiz makine kontrolü için hipervizör yazılımı*1